środa, 26 października 2016

Wycieczki zbowidowców

W Brzezince.
W związku z prośbą kol. prezesa Andrzeja Krawca o zwolnienie go z pełnionej funkcji w Kole ZBoWiD z powodu złego stanu zdrowia, w dniu 9.01.1977 r. udzielono mu bezterminowego urlopu, a obowiązki prezesa powierzono dotychczasowemu zastępcy kol. Wład. Miernikowi. Kol. Andrzejowi Krawcowi na zebraniu ogólnym w dn. 18.09.1977 r. przyznano tytuł Honorowego Prezesa Koła ZBoWiD.
Noworoczne spotkanie koleżeńskie odbyło się w miłym nastroju 30.01.1977 r. w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej Nr 2. Na zebraniach Zarządu omawiano dalej sprawy organizacyjne Koła, socjalno-bytowe jego członków, składek członkowskich.
Zaopiniowano wnioski na zapomogi, renty, leczenie sanatoryjne. Dnia 06.02.1977 r. przygotowano wnioski o nadanie KK OOP kol. Wł. Brzezińskiemu, Wład. Jasionowskiemu, Andrz. Krawcowi, Fr. Kutwinowi, Józ. Ziomkiewiczowi, Zygm. Zychowi. Postanowiono poczynić starania o urządzenie Izb Pamięci Narodowej w Suchedniowie - Szkole Nr 2 i w Goździe.
W czasie Sesji Rady Narodowej MiG w Suchedniowie dn. 28.01.1977 r. Odznakę "Zasłużony Działacz F.J.N." otrzymali kol. Fr. Gładysz, Bol. Krogulec, Fr. Kutwin, Eug. Miernik, Bol. Moskal. Na Sesji M-G Rady Narodowej w dn. 18.04.1977 r. odwołany został Naczelnik Miasta i Gminy mgr Zygm. Miernik, a przyjęty mgr Henr. Marczyński.
W ramach inwestycji przemysłowych KiZWK Bukowa Góra został wybudowany budynek Stacji PKP w Łącznej wraz z urządzeniami towarzyszącymi i wiaduktem dla pieszych. W budowie jest tunel pod torami kolejowymi.
W wyniku tych prac do 31.08.1977 r. zrealizowano ogółem: 11 wniosków o zapomogi bezzwrotne na sumę - 14.300 zł, 8 wniosków o przyznanie rent wyjątkowych, 6 wniosków o podwyższenie rent. Z powodu choroby udzielono zapomóg z kasy Koła po 500 zł kol. Mar. Gilbertowi i kol. Mar. Stobieckiemu. W okresie od 1973 r. - do 1977 r. nasi członkowie otrzymali: Krzyż Kaw. OOP - 8, Krzyż Partyzancki - 10, Medal Zwyc. i Woln. - 42, inne są w toku załatwiania.
Z okazji XXXIII rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN w dn. 22.07.1977 r. bohaterski Michniów za udział w walkach z hitlerowskim okupantem, morze cierpień i niezliczonych ofiar, został odznaczony Krzyżem Grunwaldu Kl. III. Aktu dekoracji na kilkudziesięciu tysięcznym wiecu dokonał I Sekr. KW PZPR i Przew. WRN w Kielcach - Aleks. Zarajczyk. Nasze Koło ZBoWiD z pocztem sztandarowym wzięło liczny udział w tej imprezie, a kol. Wacław Szumielewicz wygłosił przy zbiorowej mogile okolicznościowe przemówienie.
W ciągu roku odbyły się 4 wycieczki krajoznawcze członków Koła, w tym w sierpniu do Grunwaldu i Trójmiasta. Samochody, nieodpłatnie na te cele udzieliły Dyrekcje Zakładów "Marywil" i FUT w Suchedniowie. Na różnych spotkaniach nasi członkowie proszą o dalsze wycieczki do miejscowości upamiętnionych walkami o wyzwolenie (Wł. Brzeziński, Miecz. Żakowicz). Kol. M. Stobiecki wnosi o wystawienie odpowiednich pomników na miejscach rozstrzelania 33 Zakładników i śmierci mjra Stan. Raczkowskiego "Bułanego". Kol. Wł. Szumielewicz (Odz. VM) mówił rozgoryczony o swoich kłopotach związanych ze zdobyciem karty kombatanta.
Na zebraniu sprawozdawczo-wyb. 18.09.1977 przedstawiciel Zarz. Wojew. kol. Zb. Chodek wysoko ocenił całoroczną pracę Koła i wręczył wyróżniającym się kolegom kilkanaście dyplomów uznania. Podobną ocenę wydał i I Sekr. PZPR i Przew. M-G Rady Nar. w Suchedniowie - mgr Jan Misiura. Stan członków Koła ZBoWiD w dn. 15.09.1977 r. wynosił ogółem 389 osób, w tym było 310 członków zwyczajnych i 79 podopiecznych. W ostatnich 2 latach zanotowano zmarłych 24 osoby. (zapiski Franciszka Gładysza, pisownia oryginalna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz