czwartek, 27 października 2016

Komitet Kontroli Społecznej

Osiedle Bugaj (1972 r.).
Na zebraniu Zarządu Kola 22.02.1978 r. wytypowano po raz... do odznaczeń orderowych kol. Wł. Brzezińskiego, Fel. Kutwin i St. Nadzieję. Zaopiniowano pozytywnie o przyjęcie do Koła ZBoWiD ob. ob. Franciszek Adamiec, Wincenty Biela, Wojciech Dulęba, Zofia Januchta, Mateusz Odelski, Jan Osuch, Wiesław Rakowski, Janina Włodarczyk, Stanisław Wydrych, Feliks Żelazny.

Niezwykle poważny ale i wspaniały pogrzeb kol. Prezesa Hon. Andrzeja Krawca, dobrego Kolegi, szlachetnego i wrażliwego na wszelkie objawy niesprawiedliwości, Człowieka bohaterskiego obrońcy we wrześniu 1939 r. miasta Kolbuszowej, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari, z udziałem licznych delegacji z pocztami sztandarowymi odbył się w dn. 31.01.1978 r. w Suchedniowie. W ostatniej drodze towarzyszyła Mu żona Bożena z gipsem na złamanej nodze. Wzruszające przemówienia nad otwartą mogiłą wygłosili kol. Wład. Szumielewicz i delegat m. Kolbuszowej.
Zebranie środowiskowe dn. 5.03.1978 r. w Łącznej obsłużył pełny Zarząd z uczestnikiem walk od Lenino do Berlina - kol. por. Aleks. Puczyło. Na Zjazd Woj. w Kielcach wybrano delegatów: kol. Prez. Wł. Miernika i kol. W. Łabuza. Za całoroczną, wydajną pracę przyznano wtedy nagrody, po 1000 zł. kol. Fr. Gładyszowi, Fel. Kutwin i M. Markiewiczowi.
Na zebraniu ogólnym w dn. 19.03.1978 r. referat okolicznościowy związany z 60-tą rocznicą powołania Armii Radzieckiej i rocznicą Ludowego Wojska Polskiego oraz ich walk o wyzwolenie Polski wygłosił kol. Wiktor Łabuz. Członek Zarządu Woj. poinformował zebranych o pracach tej instytucji i planach na przyszłość. W dyskusji zabierało głos kilka osób i apelowali do nowych władz o staranną opiekę nad mogiłami poległych w walkach bojowników.
Na terenie miasta i kraju odbyły się w dn. 5.02.1978 r. wybory do Rady M-G i Wojewódzkiej. Na Sesji inauguracyjnej 17.02.1978 r. wybrano przewodniczącym M-G Rady Narodowej w Suchedniowie dotychczasowego I Sekr. KM-G PZPR mgr Jana Misiurę. W r. b. buduje się w Suchedniowie za 17 mln złotych wspaniały zalew i podobny w Mostkach, przy ul. E. Peck powstanie za 8 mln złotych Przedszkole, 2 bloki mieszkalne dla 105 rodzin, wylęgarnia drobiu, wodociągi i gazociągi. Przerwano jednak budowę międzyzakładowej szkoły zawodowej z braku odpowiednich środków.
Na Sesji w dn. 29.08.1978 r. uchwałą M-G Rady Nar. Nr V/25/78 został powołany  20 osobowy Komitet Kontroli Społecznej Miasta i Gminy w Suchedniowie pod przewodnictwem ob. Włodz. Przybylika. Dokonano też podziału miasta na 4 komitety osiedlowe i 35 komitetów domowych.
W lipcu 1978 r. nastąpiło częściowe (parter) otwarcie Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach. Została tam uruchomiona filia biblioteki i świetlica wiejska. W tym też okresie oddano do użytku świetlicę wiejską i remizę OSP w Klonowie. Budynek kina "Echo" w Ostojowie został w IV kwartale 1978 r. przekazany w administrowanie miejscowej szkole podstawowej.
W październiku 1978 r. na 180 ha ziemi rozpoczęła pracę Spółdzielnia Rolnicza w Goździe. Jej areał w następnym roku powiększy się do 400 ha.
W 39 rocznicę Września uporządkowane liczne na naszych terenach mogiły bojowników, złożono na nich kwiaty i zapalono znicze. W ramach przyznanego limitu wystąpiono 24.09.1978 r. już po raz trzeci z wnioskiem o nadanie kol.  Fr. Gładyszowi Krzyża Kaw. OOP. Następne wnioski będą wysłane dla kol. Zygm. Paska, Jana Miernika, Wacł. Szumielewicza, a o Medal Zwycięstwa i Wolności dla kol. Ign. Obary i Jana Chrzęszczyka.
W dn. 23.07.1978 r. delegacja naszego Koła wzięła udział w uroczystości dekoracji wsi Konieczno Krzyżem Grunwaldu kl. II, a dn. 24.09.1978 r. w podobnej uroczystości nadania Krzyża Grunwaldu kl. II Radoszycom-Wilczkowicom.
W dniu 3 czerwca 1978 r. odbyło się w Suchedniowie niezwykle uroczyste poświęcenie i wprowadzenie do tut. kościoła kopii Jasnogórskiej przez Metropolitę Krakowskiego Kard. Karola Wojtyłę przy współudziale kilku biskupów i tysięcy wiernych.
W związku z obchodami 60-ej rocznicy wybuchu Rewolucji Październikowej w ZSRR - dr Adam Massalski - pracownik naukowy Instytutu Historii w Kielcach wygłosił niezmiernie ciekawą prelekcję, która wzbudziła u zebranych prawdziwe zainteresowanie tematyką i wyjaśniła wiele wątpliwych dotąd zagadnień.
Zarząd Koła pobił chyba wszystkie dotychczasowe rekordy przyjmując w ciągu tego roku do szeregów ZBoWiD 45 nowych członków i wygospodarując dla najbiedniejszych 90 osób zapomogi bezzwrotne. (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz