środa, 24 sierpnia 2016

Krzyże Virtuti Militari dla suchedniowian

Nowy Zarząd Koła wybrany 28.01.1973 r. z prezesem kol. Andrzejem Krawcem na czele podziękował za wieloletnią, ofiarną pracę - od 12.12.1965 r. kol. prez. Stefanowi Michcie, a następnie przystąpił energicznie do działania. Na tym zebraniu 28.01.1973 r. wręczono legitymacje nadanych w czasie wojny a obecnie zweryfikowanych przez MON - 8.01.1973 r. odznaczeń bojowych Krzyża Virtuti Militari kol. kol. Władysławowi Szumielewiczowi i Janowi Żmijewskiemu.
Na zebraniu w dn. 8.02.1973 r. dokonano przydziału czynności członków nowego Zarządu i powołano 4 komisje problemowe: Komisję Socjalno-Bytową, Komisję Historyczną, Komisję Organizacyjną i Komisję Oświatowo-Kulturalną i nakreślono dla nich program działania.

W dn. 24.06.1973 r. rozpatrzono wnioski o zapomogi bezzwrotne np. dla kol. Jana Miernika inwalidy I grupy 3.000 zł i in. o podwyższenie rent dla kol. kol. Anny Adamczyk, Wład. Fortuny, Marii Józaszek, Katarzyny Kuszewskiej. Zainicjowano zbiórkę złomu kolorowego - 320 kg na budowę pomnika (płyty) na Baranowskiej Górze.
Na zebraniu ogólnym, w dn. 18.03.1973 r. swoje wspomnienia z okresu walk partyzanckich wygłosił kol. płk. J. Sońta ps. "Ośka" b. dowódca BCh na Kielecczyźnie. Na tym spotkaniu omówiono i przygotowania naszego Koła do obchodów 30-ej rocznicy pacyfikacji Michniowa. W dn. 29.04.1973 r. kol. Stan. Piasek omówił formy działania i znaczenie tajnej oświaty na Kielecczyźnie, a kol. Fr. Gładysz - tajne nauczanie w Suchedniowie. Podkreślono wtedy, wprowadzony przez Szkołę nr 3, godny naśladowania zwyczaj odwiedzania chorych członków ZBoWiD - jak np. kol. Stan. Przybylika.
Przy tej okazji poinformowano zebranych, że na wiosnę 1973 r. Zarząd Okręgowy ZBoWiD w Kielcach wstrzymał na pewien czas budowę pomnika na Baranowskiej Górze. Będzie ona kontynuowana przez Wydział Kultury Prez. PRN w Kielcach, po wniesieniu pewnych zmian do projektu (2 a nie 3 miecze). Pomnik zostanie oddany na 30-lecie PRL. W czerwcu b.r. zamówiono na budowę pomnika w hucie "Sława" w Kielcach miecze, biały cement, specjalny piasek i pewną ilość kruszywa. Jest też zezwolenie (informacja kol. S. Michty z dn. 12.04.1973 r.) na wystawienie tablicy pamiątkowej na miejscu stracenia 33 zakładników przy Stacji PKP.
Organizację obchodów 30-cia pacyfikacji Michniowa powierzono specjalnemu Komitetowi, który doprowadził do końca trudną sprawę odznaczenia wsi Michniów Krzyżem Grunwaldu III kl., za jej wkład i ogromne straty w czasach walk z okupantem.
Prelegenci Koła wzięli udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną i kolonijną na Baranowie i w Szkole Ceramicznej. Na zebraniu ogólnym w dn. 7.10.1973 r. kol. Henryk Miernik omówił udział młodzieży harcerskiej w pracach konspiracyjnych tzw. Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej. Rozpatrzono wtedy kilka wniosków o przyjęcie nowych członków do ZBoWiD. (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz