poniedziałek, 23 listopada 2015

Działalność konspiracyjna BCh

Mongołowie w niemieckiej
armii.
Działalność konspiracyjną rozpoczęło Stronnictwo Ludowe już w kwietniu 1940 r. przyjmując kryptonim "Roch". Struktura organizacyjna polegała na systemie trójkowym. Naczelną trójką była wojewódzka, potem powiatowa, gminna i wsiowa. Powołano też siły zbrojne, chłopskie pod nazwą Bataliony Chłopskie.
Na terenie gminy Suchedniów, Gminna Trójka "Rocha", Wsiowe Trójki i Bataliony Chłopskie powołano w kwietniu 1942 r. Przewodniczącym Gminnej Trójki został Wit Miernik "Leon" z Ostojowa. Powołano też wsiowe trójki w Ostojowie, Baranowie, Czerwonej Górce i Podłaziu. Trójki polityczne pełniły rolę zarządów, a ich celem było wznowienie działalności "Rocha".
Komendantem gminnym BCH mianowany został Cyprian Krogulec "Kruk" z Ostojowa. W Ostojowie powstały trzy pierwsze drużyny BCh, których dowódcami byli: Stanisław Pajek, Stanisław Kania i Teofil Bujnowski. Jedną drużynę zorganizowano w Czerwonej Górce pod dowództwem Stanisława Mędaka "Kmicica" i jedną na Baranowie pod komendą Zygmunta Sitarskiego. Wszystkie drużyny wchodziły w skład batalionu, którego dowódcą był Tadeusz Wikło z Ostojowa. Ogólnie Bataliony Chłopskie i "Roch" liczyły na terenie gminy 115 członków.

W grupach prowadzone były ćwiczenia - drużynowi zapoznawali uczestników z bronią maszynową i materiałami wybuchowymi. Paru chłopców brało czynny udział w akcjach organizowanych przez oddziały Armii Krajowej. Należy pamiętać, że na terenie Kielecczyzny BCh współpracowało z AK. Rozkazy więc otrzymywaliśmy od Komendanta Powiat BCh - kpt. Mieczysława Orła ps. "Bończa" i dowódcy placówki AK w Suchedniowie.
Na terenie gminy działał też Ludowy Związek Kobiet. Przewodniczącą Gminnej Trójki tej organizacji była Genowefa Miernik z Wikłów ps. "Ostoja". Trójki wsiowe LZK zorganizowano wtedy we wsiach Błoto, Stokowiec, Kleszczyny i na Kruku.
Prasa konspiracyjna BCh i "Rocha" - "Ku zwycięstwu", "Żywią i bronią", dla kobiet "Żywią" i dla dzieci "Biedronka" dostarczana była ze skrzynki kontaktowej w Kielcach na ręce Wita Miernika, Cypriana Krogulca, Genowefy Miernik i Zygmunta Tumulca przez Trójki "Rocha" w Baranowie. Przez dłuższy czas kolporterem konspiracyjnej prasy BCh był Józef Ziomkiewicz z Łącznej. Punkty kontaktowe zorganizowano w Spółdzielni Spożywców w Ostojowie, gdzie pracował Cyprian Krogulec i w Spółdzielni Przemysłu Drzewnego w Łącznej pod kierownictwem Wita Miernika. Do najaktywniejszych działaczy BCh w tym okresie należeli: Franciszek Ziomkiewicz, Eugeniusz Łukasik, Ignacy Majewski, Ignacy Mędak, Stanisław Mędak, Stanisław Jarosiński, Tomasz Miernik, Wit Miernik, Stefan Pawelec, Szczepan Dulęba i in. (Kronika Franciszka Gładysza na podstawie materiałów Wita Miernika i Stanisława Mędaka).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz