środa, 13 listopada 2013

Niesamowita wystawa w "Trójce"

Książek i druków z całego świata miała miejsce w 1959 roku.
Kiedy zwiedza się wystawę książek i druków w 250 – ciu  językach świata, urządzoną przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie, odczuwa się w całej pełni słuszność Norwidowej definicji, że książka to:
…cud wcielonego ducha…
To nie żaden kwiatek
z rośliniarni światowej.
Pismo – to opłatek,
którym łamać się trzeba
życząc sobie wzajem :
Do siego roku prawdy !”.


Ten cytat pochodzi z kart szkolnej kroniki i opisuje wystawę zorganizowaną w bibliotece „Trójki” w listopadzie 1959 r. Na miarę ośmiotysięcznego osiedla w powiecie kieleckim była to wystawa o dużej randze. Poprzez trafnie dobrane eksponaty uwidoczniła ona proces powstawania książki, dzieje pisma i druku oraz znaczenie słowa drukowanego dla rozwoju ludzkości. Przez dwa tygodnie trwania wystawy, od 15 do 30 listopada, ekspozycję odwiedziło ponad tysiąc osób, w czym większość dzieci. Zwiedzający tak opisywali swoje wrażenia:
Wystawa druków całego świata zasługuje na najwyższe uznanie i może się poszczycić jedynym chyba w Polsce tego rodzaju i tak bogatym zbiorem”, Uczniowie Liceum Pedagogicznego z Bliżyna podkreślili, że „wystawa jest zorganizowana pomysłowo. My – jako przyszli nauczyciele – składamy organizatorom tej ekspozycji serdeczne gratulacje za uprzystępnienie nam wielu rzadkich druków, z których na wyróżnienie przede wszystkim
zasługuje „Kancjonał dolnośląski”, będący dowodem odwiecznej polskości piastowskiego Śląska”. Ponieważ wystawę urządzono w ramach konkursu na najlepszą bibliotekę szkolną w powiecie kieleckim, nie od rzeczy będzie przytoczyć opinie wizytatorów:
Wystawa wiedzy o książce połączona z ekspozycją druków egzotycznych w 250 – ciu językach świata wnosi dużo wartości dydaktyczno – wychowawczych, budzi wiele zainteresowań wśród dorosłych, młodzieży  przez ciekawy oraz oryginalny zestaw eksponatów”.
Wystawę zorganizowała pani Irena Ławrowska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz