środa, 5 czerwca 2013

Sztandar "Trójki"

W tym roku, 5 czerwca minęły 42 lata, kiedy Szkoła Podstawowa nr 3 otrzymała imię Stefana Żeromskiego oraz sztandar.
17 lutego 1971 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego na podstawie zarządzenia Ministerstwa Oświaty, w sprawie nazw szkół ogólnokształcących, zakładów kształcenia nauczycieli, szkół zawodowych i innych placówek oświatowo – wychowawczych, nadało szkole przy ulicy Kieleckiej nazwę: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie. Władze oświatowe przydzieliły dodatkowo szkole sumę 10 tysięcy złotych na sprzęt i pomoce naukowe.
W marcu było już wiadomo, że sztandar będzie kosztować 12 – 15 tys. zł. Drzewiec i gablota zostały zamówione w Zakładach Drzewnych w Suchedniowie.
Sztandar szkolny.
Uroczystość nadania szkole imienia wielkiego pisarza  i wręczenia sztandaru odbyła się 5 czerwca 1971 roku w ogrodzie przed budynkiem szkolnym. Teren zradiofonizowano, ustawiono podium. Z daleka widoczne były słowa Żeromskiego umieszczone na dużym transparencie : „…nikogo nie kocham. Ciebie jedną kocham cudowna, rodzinna ziemio”. Z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego wypożyczono popiersie pisarza. Za stołem prezydialnym usiedli goście: Konstanty Kwasowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego, Bronisław Tusznio, sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego Partii, Ryszard Obara, przewodniczący Rady Osiedla, Z. Ratajek i K. Długosz, inspektorzy szkolni, Krystyna Zatorska, przedstawicielka Kuratorium oraz dyrektorzy okolicznych szkół. Z historią szkoły zapoznał gości kierownik Stanisław Piasek. Zgromadzeni goście dowiedzieli się m. in., że w danym roku uczyło się 410. uczniów, a w okresie 16 lat istnienia szkołę ukończyło 614. absolwentów  w tym 188. absolwentów klasy ósmej. Kierownik zwrócił uwagę, że „przekazany sztandar jest i będzie symbolem pobudzającym do coraz lepszej i intensywniejszej pracy w zakresie wychowania i nauczania obecnych i przyszłych pokoleń, na miarę wielkiego imiennika szkoły Stefana Żeromskiego…”. Głos zabrali również przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego i Opiekuńczego: Eugeniusz Miernik  i Stefan Adamczyk. Następnie odbyło się wręczenie sztandaru pięcioosobowemu Pocztowi Sztandarowemu z klas ósmych. W skład pierwszego w historii szkoły pocztu weszli uczniowie : Urszula Miernik, Barbara Miernik, Krzysztof Miernik, Tadeusz Garabowski i Jerzy Niemczyk. Część oficjalną zakończyło ślubowanie młodzieży.
Przemawia Eugeniusz Miernik.
W kolejnej części uroczystości przedstawiony został program artystyczny, na który złożyły się fragmenty utworów S. Żeromskiego ilustrujące jego życie, twórczość, miłość do matki i umiłowanie stron rodzinnych. Na zdjęciach w pamiątkowym albumie i kronice szkoły dostrzec można recytujących uczniów: Alicję Miernik, Tomasza Gorzelaka, Wiesława Lisa, Agnieszkę Wardzichowską i Andrzeja Kędrę. W części artystycznej wystąpił również chór szkolny pod kierownictwem Jerzego Fąfary.
Sztandar przekazany szkole w 1971 roku jest jej symbolem do dnia dzisiejszego. Towarzyszy uczniom podczas wszystkich ważnych momentów ich szkolnej kariery". (więcej zdjęć na Facebooku na stronie Nasz Suchedniów w albumie Szkoła "Trójka")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz