wtorek, 8 października 2024

DZIK STEFAN NA STRAŻY LASU

W sobotę, 5 października odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Dzika Stefana – Strażnika Lasu. Mimo deszczowej pogody na uroczystość przybyło wielu gości i mieszkańców ulicy Żeromskiego i okolic. Odsłonięcie miało formę happeningu. Najmłodsi mieszkańcy odpakowali dzika z papieru. Gdyby nie pomoc wielu ludzi Stefan nie miałby teraz nowego domu. Anna Bąk podarowała rzeźbę, za pośrednictwem Radnego Rady Miejskiej – Arkadiusza Pająka, Jerzy Tokarczyk podarował postument, Zbyszek Miernik zrobił konserwacje, a Grzegorz Mazurek zamontował. Do grona sponsorów dołączyli: Firma "Fish" Zakład Przetwórstwa Rybnego Wiesław Michta, Hotel Stary Młyn, Jerzy Żmijewski, mieszkańcy ulicy Żeromskiego, Kieleckiej Świerkowej, Wrzosowej i Topolowej Rzeźba w przestrzeni publicznej podnosi jakość i zmienia myślenie o wspólnej przestrzeni. Inicjatywa lokalna mieszkańców suchedniowskiej ulicy Żeromskiego świetnie wpisała się w krajobraz kulturowy miejsca - wejście do lasu. Ważny jest tez kontekst historyczny rzeźby wykonanej z lokalnej gliny przez Profesora Jana Ślusarczyka przebywającego w Suchedniowie na plenerze rzeźbiarskim w latach 60-70 XX w. Rzeźba sygnowana przez Prof. J Ślusarczyka, artysty znanego i cenionego w środowisku ludzi sztuki powojennej Polski. W życiu zawodowym Prof. Jan Ślusarczyk pełnił wiele różnych funkcji społecznych w Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków, jak i z powołania Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1950 roku kierował pracownią rzeźby na warszawskiej ASP. Do ważniejszych jego realizacji należą: Sarkofag gen. Karola Świerczewskiego – Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, kompleks rzeźb w Parku Kultury w Chorzowie m.in. Pomnik Hutnika, płaskorzeźba na gmachu Ministerstwa Finansów i rzeźby dekoracyjne na Grand Hotelu w Warszawie. Ważną realizacją była też konserwacja kamienicy pod Św. Krzysztofem w Kazimierzu Dolnym Mamy ogromną przyjemność, że praca takiego artysty znalazła się w przestrzeni publicznej Suchedniowa i może cieszyć oko zarówno mieszkańców jak i turystów.

6 komentarzy:

  1. Dzik jest zły Dzik ma ostre kły kto spotyka dzika ten na drzewo znika

    OdpowiedzUsuń
  2. Koledzy Stefana stali na straży Bugaja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Trzeba powołać komisję śledzczą toż to dzik z Orlicza tylko nie szkliwiony

    OdpowiedzUsuń
  4. po krzakach stawiają pomniki a w parku cokoły puste, a te dawne i figurki lego stoją tak jak je podnośnikiem ustawiła ekipa remontująca, bez ładu i składu.

    OdpowiedzUsuń
  5. W suchedniowskim parku jest może najdroższy w Polsce tej wielkości plac zabaw.To nie są żadne cokoły a zwykłe betonowe bloczki.Pięęęknie wyglądają,w tym nowym,wysmakowanym parkowym anturażu.

    OdpowiedzUsuń
  6. W końcu nad wszystkim czuwał na bieżąco architekt krajobrazu, który był gratis! w"pakiecie"firmy renowacyjnej. Niewątpliwie był to prawdziwy wizjoner, bo ekipa ZGK jeszcze kilka miesięcy musiała sprzątać jego wizje, po hucznie ogłoszonym zakończeniu prac :(

    OdpowiedzUsuń