środa, 2 listopada 2016

Zniszczone taśmy z nagraniem "Wiernego"

Wycieczka pod Grunwaldem.
Celem zebrań Zarządu Koła ZBoWiD w 1979 roku było realizowanie planów rocznej działalności - przyjmowanie nowych członków, wydawanie lub podwyższanie rent, przyznawanie zapomóg, organizowanie pomocy lekarskiej, występowanie z wnioskami o odznaczenia państwowe.
W związku z 35 rocznicą wyzwolenia PRL najlepsi prelegenci Koła wystąpili z aktualnymi pogadankami w miejscowych szkołach, na obozach harcerskich, koloniach. W ciągu roku uporządkowano pomniki i mogiły poległych bojowników, wystawiono przy nich warty honorowe, złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze. W ramach przysługujących limitów wystąpiono z wnioskami o przyznanie KK OOP kolegom: Kaz. Krogulcowi, Wacł. Szumielewiczowi, Zygm. Zychowi. Przyznano z kasy Koła 1000 zł nagrody dla kol. Wład. Jasionowskiemu za troskliwą opiekę nad pomnikiem na Baranowskiej Górze.
W dniu 11.02.1979 r. Zarząd zaopiniował wnioski o przyjęcie do Koła 12 członków, a w dn. 27.05.1979 r. dalsze 13 wniosków, oraz powtórny wniosek kol. Heleny Furmańczyk o leczenie sanatoryjne. W skład Zarządu Koła po ustąpieniu kol. Stan. Nadzieji dokooptowano 21.04.1979 r. kol. Edw. Korusa z Łącznej. Do Kom. Weryfikacyjnej wszedł 3.04.1979 r. kol. Stan. Pańczyk, a do Kom. Socjalno-Bytowej kol. Edw. Dorobczyński i Stan. Mędak. Kol. Edw. Skrobot przew. Komisji Rew. wystąpił z wnioskiem po raz drugi 2.12.1979 r. o odznaczenie KK OOP pozostałych jeszcze członków zespołu produkcyjnego "Stenów", a kol. Sekretarz M. Markiewicz proponuje dołączyć do nich uczestników bitwy pod Monte Casino - Wład. Fortuna, Wikt. Króla, a kol. Stan. Lutka ps. "Roch" za niezwykłą postawę w oddz. partyzanckim "Barabasza".
W dn. 7-9 sierpnia 1979 r. zorganizowano b. przyjemną i pożyteczną wycieczkę dla 45 osób na Pola Grunwaldu i na Wybrzeże pod kierownictwem kol. Edw. Korusa. Okolicznościowe wystąpienie kol. Edw. Skrobota ps. "Wierny" w 35 rocznicę pacyfikacji Michniowa utrwalone na taśmie magnetowidowej przez kol. Wacł. Szumielewicza spotkało się z krytyką KM-G PZPR w Suchedniowie i zniszczeniem taśmy.
Podczas uroczystej Sesji M-G Rady Nar. 16.07.1979 r. z okazji 35 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN wysokie odznaczenia państwowe otrzymało:  Krzyż Kaw. OOP - 9 osób, Złoty Krzyż zasł. - 5, Sr. Krzyż Zasł. - 8, Brąz. Krzyż Zasł. - 10, Odz. "Za Zasł. dla Kiel" - 6, Odz. Zasł. Prac. Państw. - 1. Dekoracji zasłużonych dokonali: Przew. M-G RN - mgr R. Kopczyński i Naczelnik Miasta i Gminy - mgr H. Marczyński W części artystycznej wystąpił długo oklaskiwany Zespół Marynarki Wojennej "Flotylla".
W związku z dekoracją wsi Szałas dn. 25.08.1979 r. Krzyżem Walecznych za zasługi w walkach z hitlerowskim najeźdźcą. W uroczystości tej wzięła udział i delegacja naszego Koła w liczbie 6 osób z Pocztem Sztandarowym. Podobna delegacja występowała i w czasie dekoracji Krzyżem Grunwaldu miasta Stąporkowa w dn. 22.07.1979 r.
Na zebraniu Zarządu Koła w dn. 14.10.1979 r. rozpatrzono 3 wnioski, a w dn. 28.10.79 r. dalsze 6 wniosków - pozytywnie - o przyjęcie do ZBoWiD, oraz 32 wnioski o zapomogi bezzwrotne, 9 o renty wyjątkowe i 30-leczenie sanatoryjne i wczasy. W dniu 11.11.1979 r. załatwiono odmownie wniosek ob. Tad. Tusznio o przyjęcie do ZBoWiD, ponieważ w czasie okupacji z niewyjaśnionych dotąd powodów występował w mundurze niemieckim.
Na zebraniu ogólnym w dn. 2.12.1979 r. podsumującym całoroczną działalność Koła kol. Jul. Zachariasz zgłosił potrzebę częstszego organizowania podobnych spotkań, kol. J. Parkot prosił o otoczenie troskliwszą opieką starszych kombatantów np. ułatwienie im nabycia węgla na zimę.
W dniu 6.11.1979 r. zmarł kol. podh Jan Miernik ps. "Lis" - wybitny działacz ZHP, w czasie wojny Komendant konspiracyjnych Szarych Szeregów i jeden z producentów "Stenów". (zapiski Franciszka Gładysza, pisownia oryginalna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz