czwartek, 3 listopada 2016

Odznaczenia dla FUT

Sztandar dla FUT.
Zima 1978/79 była niezwykle ciężka. Od końca grudnia do pierwszych dni marca panowały mrozy do -20 stopni Celsjusza. Grubość pokrywy śnieżnej dochodziła do 60 cm. Na drogach powstały zaspy śnieżne 4 m wysokości. Nieregularna komunikacja samochodowa istniała tylko na niektórych odcinkach. W komunikacji kolejowej notowano kilkugodzinne opóźnienia. Praca w zakładach była b. trudna. Zawodził nawet wypróbowany sprzęt. Dojeżdżający pracownicy nie mogli się dostać do swych zakładów, czasem przez kilka dni.
Władze Miasta i Gminy pracowały w tym roku b. intensywnie i owocnie. Na terenie Suchedniowa wybudowano 85 mieszkań w budownictwie uspołecznionym i 143 w budownictwie jednorodzinnym. Kontynuuje się dalej budowę dróg, sieci wodociągowej i gazociągi, lecz bystrzejsi obserwatorzy widzą zbliżającą się katastrofę. Niektórzy obywatele dobrze zarabiają, mają dużo pieniędzy, chcieliby za nie kupować, ale ciężka zima, niepomyślne od trzech lat warunki atmosferyczne są przyczyną słabych wyników gospodarki w rolnictwie, hodowli, przemyśle. Występują coraz dotkliwsze braki w zaopatrzeniu Kraju. Podjęte radykalne środki przeciwdziałania jak np. popieranie hodowli, zakazy uboju cieląt i młodego bydła nie dają pozytywnych wyników.
W tych ciężkich czasach podczas VIII Sesji Rady Narodowej Miasta i Gminy Suchedniów, dn. 6.04.1979 r. zrzekł się funkcji Przew. M-G Rady mgr Jan Misiura. Na to stanowisko powołano mgr Rysz. Kopczyńskiego - nowego I Sekr. KM-G PZPR. Nowe władze administracyjne w ramach inwestycji Gm. Ośrodka Sportu i Turystyki kontynuują przebudowę zabytkowego domu w Mostkach z najbliższym otoczeniem: figurą św. Floriana, piwnicą, drogą dojazdową, parkingiem, telefonem na Wiejski Dom Kultury. Przebudowę powierzono Spółdzielni "Prelbud" w Suchedniowie. Odpowiednie meble i urządzenia zostaną sprowadzone z Łodzi. Ten sam inwestor prowadzi w Mostkach budowę zbiornika wodnego za kwotę 7,5 mln złotych. Zakończenie tych prac planuje się na 22.07.1979 r.
Za całokształt osiągnięć produkcyjnych Fabryka Urządzeń Transportowych w Suchedniowie otrzymała w dniu 8.05.1979 r. dwa sztandary przechodnie Min. P.M., a dniu następnym  Order Sztandaru Pracy kl. II. Dekoracji Sztandaru Zakładu na boisku sportowym dokonał I Sekr. KW PZPR i Przewodniczący WRN w Kielcach Aleks. Zarajczyk, w obecności Wojewody Józ. Stańskiego, Prez. WK ZSL - Miecz. Derejskiego, z-cy  Dyr. ZMPM "TEMMA" Wład. Trojanowskiego i niezliczonych tłumów. Referat zasadniczy wygłosił Wojewoda Józ. Stański. W części artystycznej pt. "Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony" wystąpił Zespół Wojskowy "Radar".
Sesję M-G RN w dn. 10.09.1979 r. poświęcono podsumowaniu wyników tegorocznej akcji żniwnej i pracy na roli. W dyskusji nad przygotowanymi materiałami poruszono alarmującą sprawę dalszego spadku hodowli bydła o 7,8%. Wyróżniający się w pracy rolnicy otrzymali wysokie odznaczenia państwowe: Krzyż Kaw. OOP - 1, Zł. Krzyż Zasługi - 1, Brąz. Krzyż Zasł. - 1, Odzn. Zasłuż. Prac. Roln. - 5, Odzn. Za Zasł. dla Kieleczc. - 2, Dyplom Uznania - 7. (zapiski Franciszka Gładysza, pisownia oryginalna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz