Zbiórka skautów. |
Szkolenie wojskowe w drużynie prowadził znany działacz niepodległościowy i więzień polityczny, który został przeprowadzony przez harcerzy na nasz teren z Sosnowca - Ludwik Kąkolewski. Zwieńczeniem tych prac był udział skautów, obok pracowników z zakładów Starkego, w rozbrajaniu Austriaków w listopadzie 1918 roku i pomoc w organizowaniu samorządu w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.
Wpojone postępowe tradycje bojowe i patriotyczne harcerzy suchedniowskiej drużyny im. W. Łukasińskiego zdały po raz drugi egzamin w latach 1939-1945 poprzez działające na tym terenie organizacje ruchu oporu, produkcję "Stenów" i specjalnej amunicji przez miejscowych robotników, niegdyś członków ZHP.
W rozbrajaniu Austriaków w listopadzie 1918 roku wzięli udział pracownicy zakładu St. Starkego: Stefan Dawidowicz, Ignacy "Krysia" Kowalik (Ostojów), Stanisław Miernik (Ostojów), Józef Sokołowski, Staszewski, Karol Żak i inni. Zabrano bez walki broń i dokumentację.
Inna grupa, w skład której wchodzili Władysław Pomocnik, Feliks Tusznio (ul. Kościuszki) i kilku skautów, po krótkiej walce z żandarmami i służbą leśną w siedzibie dzisiejszego Nadleśnictwa, też zdobyła broń i dokumenty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz