Strony

wtorek, 7 kwietnia 2015

Skauci w czasie I wojny światowej

Zbiórka skautów.
Jak pamiętacie zapleczem Strzelca była Polska Organizacja Wojskowa, tej z kolei podlegała Drużyna Skautów im. Waleriana Łukasińskiego. Należało do niej kilkunastu starszych chłopców i dziewcząt: Józef Marusieński - drużynowy, Mieczysław Żakowicz - przyboczny drużyny, mjr. Aleksander Jankowski (Oborniki), Witold Kozłowski (ul. Kielecka), Alina Kubalowa (ul. Topolowa), Danuta Marusieńska, Stefan Michta (ul. Józefów), Marian Potkański (ul. Kielecka), Witold Podkański (Bytom), Zachar Stobiecki (Wisniówka Mała), inż. Ignacy Woźniak (ul. Kielecka), por. Alojzy Wójcik (ul. Pasternik), Józef Zegadło (ul. Świerkowa), Maria Zubrzycka (Bardo Śl.), Maksymilian Zubrzycki (ul. Jasna).
Szkolenie wojskowe w drużynie prowadził znany działacz niepodległościowy i więzień polityczny, który został przeprowadzony przez harcerzy na nasz teren z Sosnowca - Ludwik Kąkolewski. Zwieńczeniem tych prac był udział skautów, obok pracowników z zakładów Starkego, w rozbrajaniu Austriaków w listopadzie 1918 roku i pomoc w organizowaniu samorządu w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.
Wpojone postępowe tradycje bojowe i patriotyczne harcerzy suchedniowskiej drużyny im. W. Łukasińskiego zdały po raz drugi egzamin w latach 1939-1945 poprzez działające na tym terenie organizacje ruchu oporu, produkcję "Stenów" i specjalnej amunicji przez miejscowych robotników, niegdyś członków ZHP.
W rozbrajaniu Austriaków w listopadzie 1918 roku wzięli udział pracownicy zakładu St. Starkego: Stefan Dawidowicz, Ignacy "Krysia" Kowalik (Ostojów), Stanisław Miernik (Ostojów), Józef Sokołowski, Staszewski, Karol Żak i inni. Zabrano bez walki broń i dokumentację.
Inna grupa, w skład której wchodzili Władysław Pomocnik, Feliks Tusznio (ul. Kościuszki) i kilku skautów, po krótkiej walce z żandarmami i służbą leśną w siedzibie dzisiejszego Nadleśnictwa, też zdobyła broń i dokumenty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz