niedziela, 15 stycznia 2017

Stara Pani i inne łąki na licytacji

Stara Pani (fot. J. Dorobczyński).
Nazwy niektórych suchedniowskich śródleśnych łąk były używane już 200 lat temu, jak chociażby Stara Pani czy Byczka. Na początku XIX wieku po likwidacji w Suchedniowie folwarków, były wystawione na licytację.
Licytacye i sprzedaże publiczne
Kommissya Woiewództwa Sandomierskiego podaie do powszechney wiadomości, że następujące grunta i łąki, po zniesionych folwarkach w dozorstwie Suchedniowskiem, tudzież seperatne grunta i łąki w hrabstwie Szydłowieckiem, są wolne do wydzierżawienia z dniem 1 czerwca 1830 r. przez publiczną licytacyą, która się odbędzie w biurze Kommissyi wdzkiey, w terminach, i od summ następujących:
Dnia 4 maia 1830 r. w ekonomii Suchedniów, we wsi Berezowie:
- łąka Bachorz zawierająca morgów pols. 30, pręt.155, złp.220 gr.21.
- łąka kuźniczka Grabka zawierająca morg. pols. 9, pręt. 210, złp. 70.
- łąka Stara pani zawierająca morg. 29, pręt. 102, złp. 212 gr. 6.
- łąka Byczka zawierająca morg. 9, pręt. 138, złp. 68 gr. 13
- łąka Studzianka zawierająca morg. 20, pręt. 37, złp. 145 gr.16
- łąka Kobylarnia zawierająca morg. 5, złp. 50 gr. 5.
Ponadto są łąki z Gozdu, Starachowic pod Wąchockiem, Michałowie, Bzinie, Bugaju i Snycerce pod Wąchockiem i hrabstwie Szydłowieckim.
Wszystkie te realności wydzierżawione będą na rok ieden pro 1830/31. Każdy więc pretendent opatrzony w kwalifikacyą postanowieniem Xięcia Namiestnika Króleskiego z dnia 24 stycznia 1818 r. przepisaną, i w gotowiznę na vadium ¼ części summ dzierżawnych wyrównywaiące, stawić się zechce w biurze Kommissyi woiewódzkiey, gdzie o stosownych warunkach w każdym razie informacyą poweźmie.
Realności te Kommissya woiewódzka zamierza wydzierżawić ryczałtowo, za osobnemi kontraktami, iako to: realności Berezowskie; detto Gozdu; detto Bzina; detto Starachowic, Michałowa, na Bugaiu i Snycerce; z hrabstwa Szydłowieckiego
a ieżeliby pretendentów na ryczałtowe wydzierżawienie nie było, i separatnie wydzierżawione bydź mogą.
w Radomiu dnia 2 kwietnia 1830 roku.
Prezes Deboli, sekretarz jeneralny Roszkowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz