niedziela, 31 stycznia 2016

Suchedniowscy harcerze przed II wojną światową (6)

Obóz wędrowny w Tatrach.
W 1936 r. Kom. II SDH zorganizowała obóz stały-szkoleniowy dla 35 harcerzy w Mąchocicach. Komendantem obozu był dh Jan Miernik, oboźnym - dh Karol Lorens. Po ukończeniu kursu phm zorganizowanego w Białej Górze przez Chorągiew Łódzką, pod komendą hm Krakowskiego - dh Marian Miernik rozkazem Nacz. Harcerzy L. 9 z dnia 10 IV 1937 r. mianowany został podharcmistrzem. Stopień podharcmistrza otrzymał również rozkazem Naczelnika ZHP L. 10 z dn. 10 V 1937 r. dh Henryk Miernik.
W 1937 r. z harcerzy I SDH, którzy odbyli służbę wojskową i często uzyskali stopnie podoficerskie utworzono Harcerski Oddział Przysposobienia Wojskowego. Komendantem tego oddziału w latach 1937-39 był kpr. rez. dh Stefan Adamczyk. Należało do niego ponad 20 harcerzy. Na wszelkiego rodzaju uroczystościach występowali z bronią i prezentowali się wspaniale. Na organizowanych zawodach zdobywali czołowe miejsca, a przeprowadzane wizytacje władz wojskowych wydawały im najlepsze opinie.
Od 1937 r. działał na terenie Suchedniowa Krąg Starszoharcerski złożony z kilkunastu harcerzy, głównie funkcyjnych z terenu hufca. Prowadził go w latach 1937-39 phm Franciszek Gładysz. Krąg w pracach całorocznych realizował swoje ambitne plany. Do najważniejszych jego osiągnięć należało zorganizowanie w lipcu 1938 r. kilkudniowego obozu wędrownego do Zakopanego i w Tatry Wysokie. W pierwszej połowie sierpnia 1939 r. Krąg wspólnie z I SDH, dla 20 harcerzy zorganizował obóz wędrowny po Zaolziu. Zwiedziliśmy wtedy Cieszyn, Bohumin, Cierlicko, Jabłonków, Karwinę, , Trzyniec i in. Wszędzie spotykaliśmy się z nieufnością i podenerwowaniem. Należy pamiętać, że było to na dwa tygodnie przed najstraszniejszą II wojną światową.

W związku z wyjazdem dh T. Gruszczyńskiego na WKR w Krakowie, obowiązki hufcowego w latach 1937-39 sprawował phm H. Miernik.
W czasie od 7 do 20 lipca 1937 r. Główna Kwatera ZHP zorganizowała w Ardzeluży k/Worochty kurs na stopień phm starszoharcerskiego. Komendantem tego kursu był hm Ungeheuer - profesor Politechniki Lwowskiej, oboźnym phm Henryk Kempisty - późniejszy sędzia Sądu Najwyższego. Uczestnikami kursu z naszego Hufca byli phm H. Miernik i dh F. Gładysz, ze Śląska głośny Jan Delong - leśnik prześladowany przez Czechów. Po ukończeniu tego kursu i obozu Kiel. Kom. Chorągwi oraz próby na phm dh Fr. Gładysz rozkazem Naczelnika Harcerzy L. 4 z dn. 10 II 1938 r. został mianowany podharcmistrzem. W tym samym czasie stopień podharcmistrza otrzymał dh Jan Miernik, dotychczasowy drużynowy II SDH.
W następnych latach sytuacja polityczna stawała się coraz trudniejsza. Hitler po zajęciu Austrii, czechosłowacji, Zagłębia Loary, Kłajpedy, przygotowywał się do napaści na Polskę. Zmieniła się wtedy i rola harcerstwa. Musiała teraz nastawić się na ochronę Ojczyzny, przygotować się w specjalnościach potrzebnych w czasie wojny. Jeszcze w 1938 r. I SDH zorganizowała obóz wędrowny wzdłuż wybrzeża Bałtyku od podstawy półwyspu Helskiego aż do ujścia Piaśnicy. Komendantem tego obozu był dh H. Miernik, a oboźnym T. Skrobot. (zapiski Henryka Miernika).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz