Obóz wędrowny w Tatrach. |
W 1936 r. Kom. II SDH zorganizowała obóz stały-szkoleniowy dla 35 harcerzy w Mąchocicach. Komendantem obozu był dh Jan Miernik, oboźnym - dh Karol Lorens. Po ukończeniu kursu phm zorganizowanego w Białej Górze przez Chorągiew Łódzką, pod komendą hm Krakowskiego - dh Marian Miernik rozkazem Nacz. Harcerzy L. 9 z dnia 10 IV 1937 r. mianowany został podharcmistrzem. Stopień podharcmistrza otrzymał również rozkazem Naczelnika ZHP L. 10 z dn. 10 V 1937 r. dh Henryk Miernik.
W 1937 r. z harcerzy I SDH, którzy odbyli służbę wojskową i często uzyskali stopnie podoficerskie utworzono Harcerski Oddział Przysposobienia Wojskowego. Komendantem tego oddziału w latach 1937-39 był kpr. rez. dh Stefan Adamczyk. Należało do niego ponad 20 harcerzy. Na wszelkiego rodzaju uroczystościach występowali z bronią i prezentowali się wspaniale. Na organizowanych zawodach zdobywali czołowe miejsca, a przeprowadzane wizytacje władz wojskowych wydawały im najlepsze opinie.
Od 1937 r. działał na terenie Suchedniowa Krąg Starszoharcerski złożony z kilkunastu harcerzy, głównie funkcyjnych z terenu hufca. Prowadził go w latach 1937-39 phm Franciszek Gładysz. Krąg w pracach całorocznych realizował swoje ambitne plany. Do najważniejszych jego osiągnięć należało zorganizowanie w lipcu 1938 r. kilkudniowego obozu wędrownego do Zakopanego i w Tatry Wysokie. W pierwszej połowie sierpnia 1939 r. Krąg wspólnie z I SDH, dla 20 harcerzy zorganizował obóz wędrowny po Zaolziu. Zwiedziliśmy wtedy Cieszyn, Bohumin, Cierlicko, Jabłonków, Karwinę, , Trzyniec i in. Wszędzie spotykaliśmy się z nieufnością i podenerwowaniem. Należy pamiętać, że było to na dwa tygodnie przed najstraszniejszą II wojną światową.
W związku z wyjazdem dh T. Gruszczyńskiego na WKR w Krakowie, obowiązki hufcowego w latach 1937-39 sprawował phm H. Miernik.
W czasie od 7 do 20 lipca 1937 r. Główna Kwatera ZHP zorganizowała w Ardzeluży k/Worochty kurs na stopień phm starszoharcerskiego. Komendantem tego kursu był hm Ungeheuer - profesor Politechniki Lwowskiej, oboźnym phm Henryk Kempisty - późniejszy sędzia Sądu Najwyższego. Uczestnikami kursu z naszego Hufca byli phm H. Miernik i dh F. Gładysz, ze Śląska głośny Jan Delong - leśnik prześladowany przez Czechów. Po ukończeniu tego kursu i obozu Kiel. Kom. Chorągwi oraz próby na phm dh Fr. Gładysz rozkazem Naczelnika Harcerzy L. 4 z dn. 10 II 1938 r. został mianowany podharcmistrzem. W tym samym czasie stopień podharcmistrza otrzymał dh Jan Miernik, dotychczasowy drużynowy II SDH.W następnych latach sytuacja polityczna stawała się coraz trudniejsza. Hitler po zajęciu Austrii, czechosłowacji, Zagłębia Loary, Kłajpedy, przygotowywał się do napaści na Polskę. Zmieniła się wtedy i rola harcerstwa. Musiała teraz nastawić się na ochronę Ojczyzny, przygotować się w specjalnościach potrzebnych w czasie wojny. Jeszcze w 1938 r. I SDH zorganizowała obóz wędrowny wzdłuż wybrzeża Bałtyku od podstawy półwyspu Helskiego aż do ujścia Piaśnicy. Komendantem tego obozu był dh H. Miernik, a oboźnym T. Skrobot. (zapiski Henryka Miernika).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz