Przed wymarszem na obóz wędrowny (1933 r.). |
W latach trzydziestych na terenie Suchedniowa - tereny leśne obok Gminy, Baranowska Góra, Ogonów są wykorzystywane na obozy harcerskie z różnych stron Polski - z Warszawy, Radomia, Kielc, Brześcia n/Bug, Śląska. Harcerze suchedniowscy nawiązują z nimi ścisłą współpracę przez uczestnictwo w ogniskach, grę w siatkówkę i in.
W 1932 r. Komenda Hufca zorganizowała obóz stały w Dąbrowie za Bodzentynem, w pięknie położonej miejscowości u stóp Łysicy, nad niewielkim stawem i młynem. Komendantem tego obozu był dh T. Gruszczyński, a oboźnym dh T. Skrobot. Częstym gościem na obozie był dh R. Ungier, który jako zamiłowany strzelec, uczył naszych chłopców strzelectwa. Na tym obozie zdobywano liczne sprawności i stopnie harcerskie, organizowano biegi i wycieczki.
W dniu 13 VI 1933 r. zmarł inż. hr Stefan Marian Ostrowski, fundator Ośrodka Harcerskiego i wielki przyjaciel Harcerzy, który cały swój majątek - dom modrzewiowy, budynki gospodarcze, łąkę pole na "Starej Pani" i papiery wartościowe zapisał Harcerstwu. W pogrzebie S. Ostrowskiego uczestniczyła I KDH przy Gimnazjum im. Śniadeckich w Kielcach i cały świat harcerstwa Suchedniowa. Grób S. Ostrowskiego na cmentarzu w Suchedniowie otaczany jest stałą opieką Harcerzy Suchedniowskich, a zapisana posiadłość pod nazwą Domek Harcerski im. S. Ostrowskiego służy Harcerstwu z całej Polski.
W lipcu 1933 r. Komenda Hufca organizuje dla kilkunastu harcerzy 12 dniowy obóz wędrowny na szlaku Suchedniów - Warszawa - Płock - Toruń - Gdynia - Hel - Jastrzębia Góra. Komendantem tego obozu był dh T. Gruszczyński.
W tym samym roku dh Antoni Witkowski ukończył, zorganizowany przez Chorągiew Harcerzy, kurs wodzów zuchowych. Po powrocie z kursu zorganizował drużyny zuchowe przy każdej z drużyn harcerskich. W pracy tej pomagali mu dh Józef Glijer i dh Józef Miernik. (zapiski Henryka Miernika).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz