piątek, 1 stycznia 2016

Partie polityczne w czasie okupacji

Malicki Ignacy.
Na podstawie wywiadu z prezesem Władysławem Miernikiem w dn. 24 listopada 1976 roku.
Już w miesiącach wojennych 1942 r. czyniono w Suchedniowie próby organizowania komórki PPR i GL. Z upoważnienia Okręgu działał tu Władysław Miernik ps. "Jurand". Od 1942 r. był członkiem PPR, brał czynny udział w organizowaniu pierwszych kół partyjnych i grup partyzanckich GL. Do koła PPR należeli wtedy: Wawrzyniec Furmańczyk ps. Sęk" ze Wzdołu Wiączki - PPR i GL, Stanisław Gąsiorowski "Stary" z Suchedniowa z oddz. Norbutta - PPR i GL, Innocenty Gilbert "Odważny" zamordowany w obozie Mauthausen, Jerzy Grygor z Suchedniowa - członek PPR, Józef Janisz - KPP i PPR - ukrywał się w Opatowie, w 1944 wywieziony do obozu, Stanisław Kowalik "Kostek" z Kruka, członek PPR i GL, Jan Miernik - KPP i PPR, prac. PKP w Skarżysku-Kam., Zylberfuden zw. Pinkus ps. "Paweł", członek KPP i PPR.
Ludzie ci byli pionierami socjalizmu w Suchedniowie i w trudnych warunkach przygotowywali nasze społeczeństwo do nowej rzeczywistości, w pierwszych latach po wyzwoleniu budowali zręby Polski Ludowej.

Do Polskiej Partii Socjalistycznej należeli zahartowani już w przedwojennej walce o prawa klasy robotniczej członkowie: Stanisław Krogulec - I sekretarz, Stanisław Breszko, Walenty Bryszkiewicz, Wacław Brzeziński, Kazimierz Dębnicki z W-wy, Ignacy Kowalik "Krysia", Leon Krogulec, Teofil Michta, Ignacy Miernik, Adam Pajek, Karol Pasek, Stanisław Pawlikowski, Julian Pedryc, Józef Szostak, Bronisław Tusznio, Feliks Tusznio, Ludwik Tusznio, Andrzej Zegadło i in. W/w członkowie PPS po kongresie zjednoczeniowym w 1948 r. weszli w większości do szeregów PZPR i tam wykazali się owocną pracą w krzewieniu ideii marksizmu-leninizmu.
Przy PPS istniała młodzieżowa grupa OM TUR, której sekretarzem był Ignacy Cioroch, a najbliższymi jego współpracownikami - Wacław Harczyński i Stanisław Kutwin.
Na terenie gromad południowych działała skutecznie partia pracujących chłopów Stronnictwo Ludowe. Do znanych działaczy ludowych w okresie wojny i późniejszym należeli:
z Łącznej: Kazimierz i Sylwester Kłysowie, Józef Majcher i Stanisław Mendak
z Zaskala: Marcin Dulęba, Michał Miernik i Stanisław Sztakowski
z Podłazia: Józef Kaczmarczyk, Franciszek i Józef Ziomkiewiczowie
z Krzyżki: Adam Zegadło - rzeźbiarz ludowy
z Michniowa: Czesław Grabiński, Kazimierz Krogulec, Adolf Morawski
z Ostojowa: Jan Kroner, Ignacy Malicki, Józef Michta, Genowefa Miernik (z Wikłów), Tomasz i Wit Miernikowie, Franciszek Wikło
z Zagórza: Jan Herman, Ludwik Lisowski, Jan Ślusarczyk "Kukuła"
z Zalezianki: Edward Kudas
z Gozdu: Kazimierz Fąfara, Jakub Jasiński, Jan Kabała i Jakub Nowak.
Obok tych organizacji politycznych na terenie Suchedniowa działała w czasie wojny podobno "silna" komórka NSZ pod kierownictwem wysiedlonych z Poznańskiego braci Telesfora i Leona (lek. wet.) Piechockich. Należało do niej kilkunastu ludzi z terenu Suchedniowa i gminy. Organizacja ta nie odegrała jednak większej roli. (Kronika Franciszka Gładysza).

1 komentarz:

  1. Jestem wnukiem Stefana brata Inka Gilberta "Odważnego" pozdrawiam żyjącą rodzinę ;)

    OdpowiedzUsuń