czwartek, 21 stycznia 2016

Dzień Patrona w "Jedynce"

Powrót do przeszłości, czyli Dzień Patrona w Jedynce
„Aby wyznaczyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło!"
C. K. Norwid
W piątek 15 stycznia 2016 roku minęła 117 rocznica śmierci Emilii Peck - patronki Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy V pod kierunkiem Marioli Pasek i Agaty Żmijewskiej.
Część artystyczna była wspomnieniem o Emilii Peck, jej działalności patriotycznej i zawodowej. Na początku redaktorki gazetki szkolnej „Emilka”, ukazującej się od ponad 20 lat, przypomniały fakty związane z nadaniem szkole imienia Emilii Peck, a także z upamiętnieniem przez społeczność miasta tej jakże ważnej dla suchedniowskiej oświaty kobiety. Następnie uczniowie Jedynki odbyli podróż w czasie. Nastrojowa muzyka, zapalone świece, dekoracje i kostiumy spowodowały, że „zegar cofnął wskazówki”... Przenieśliśmy się do roku 1899. Po śmierci pani Emilii swoją przełożoną i nauczycielkę wspominały jej dawne współpracownice i pensjonarka. W roli uczennicy pensji wystąpiła Amelia Kozłowska, a w roli nauczycielek Maria Wędrychowska i Wiktoria Turczyńska. To była pouczająca i ciekawa lekcja historii naszego miasta, z którym na blisko 40 lat swoje losy związała Emilia z Orłowskich Peck.
Po części artystycznej odbyły się spotkania w mniejszych grupach, przy wystawie zatytułowanej „Emilia Peck naszą patronką”. Mariola Pasek przypomniała dzieciom spacer po Suchedniowie szlakiem patronki. Dokumentację wycieczki stanowiły zdjęcia ukazujące:
- ulicę E. Peck i przedszkole zbudowane na fundamentach dawnej pensji żeńskiej,
- płaskorzeźbę Ryszarda Miernika, przedstawiającą Emilię Peck,
- kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła,
- tablicę ufundowaną po śmierci pani Peck przez jej uczennice,
- sztandar powstańczy z 1863 roku,
- bibliotekę i materiały dotyczące Emilii Peck i jej szkoły,
- mogiłę Emilii Peck na cmentarzu parafialnym w Suchedniowie.
Następnie uczniowie wysłuchali prelekcji księdza Wojciecha Marchewki na temat pamiątek i dokumentów związanych z patronką szkoły i jej rodziną. Wśród licznych dokumentów można było zobaczyć m.in. kserokopie aktu chrztu i aktu zgonu Emilii, świadectwo uczennicy pensji (Reginy Wędrychowskiej) czy artykuł o śmierci Emilii Peck i jej pogrzebie opublikowany w łódzkim dzienniku „Rozwój” z 25 stycznia 1899 roku.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, obejrzeli zdjęcia i pamiątki zgromadzone na wystawie. Przedstawiciele klas IV-VI wzięli też udział w quizie na temat patronki. Na zakończenie apelu delegacja udała się na cmentarz, by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na wspólnej mogile Emilii Peck, jej syna Bogdana i pasierbicy Zofii Kostyrko.
Dzień Patrona to jedna z najważniejszych szkolnych uroczystości. Jest chwilą zadumy, wzruszeń, patriotycznych uczuć i dumy z bogatej historii naszej Małej Ojczyzny.
Czas biegnie szybko, dlatego warto się zatrzymać, pomyśleć o przeszłości, o ludziach, którzy swym życiem i pracą przyczynili się do rozwoju Suchedniowa. Warto też, na przekór problemom, sporom, nieporozumieniom, pomyśleć o młodym pokoleniu i o przyszłości, jaką my dorośli zgotujemy naszym najmłodszym mieszkańcom. Oby kiedyś, po latach, ktoś tak powiedział o nas, jak o Emilii Peck mówiły jej wychowanki: „Wspaniały człowiek (…) po którym zostało puste miejsce, którego nie da się zapełnić przeciętnością. (…) Była wierna swoim ideałom, dlatego każdy mógł na niej polegać. (…) Życie jej było SŁUŻBĄ prawdzie, ziemi polskiej, uczniom...”. (info: SP 1, więcej zdjęć na fanpage).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz