wtorek, 20 października 2015

Pasowanie na ucznia SSP Ostojów - z wizytą na Olimpie

Atrybuty Pandory, Apolla, Afrodyty, Zeusa, Posejdona, Odyseusza, Ikara, Ateny, Temidy od dziś są we władaniu uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ostojowie, którzy oswoili postacie mitologiczne, czerpiąc z nich wiedzę  na przyszłość. Idąc po nitce Ariadny, puentowali:
Zeusie, wiemy już, że ważna jest hierarchia na świecie.
Prometeusz,  dzięki Tobie, wiemy, że warto być przyjacielem.
Ikarze, twoja rada: „ Słuchaj ojca, on zawsze dobrze ci radzi” zawsze pozostanie w naszych sercach.
Afrodyto, wiemy, że należy pomagać innym i  kierować się jego dobrem.
Apollo, teraz już wiemy, że prawdziwe piękno dostrzegamy w sztuce.
Odyseuszu, dowiedzieliśmy się, że podróże kształcą.
Wycisz się! – tak nam radził Posejdon.
Temido, wiemy, że sprawiedliwość to prawda.
Pandoro, wiemy już, że ciekawość nie popłaca.
Ateno, wiemy, że Mądrość ma służyć ludziom.
Odróżnianie mitologicznej prawdy od życiowych doświadczeń dzieci rozpoczęło się już  we wrześniu, kiedy to uczniowie słuchali przygód zapisanych w mitach greckich. Tworzyli dzień po dniu ilustrację, wprowadzając na górę Olimp kolejne postaci. Herkules, Hermes, Pandora nie jest dla nich już tylko sklepem czy klubem, a elementem polskiej kultury, w której każdy indywidualnie, w gronie najbliższych, pod przewodnictwem nauczyciela kształtuje swoją tożsamość osobową i zbiorową w społeczności szkolnej. Wybór daty 16 października na dzień pasowania na ucznia nie był przypadkowy. „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II ukierunkowują cele nauczycieli na wychowanie młody Polaków w wierze w dobro, prawdę i miłość, zgodnie z przyjętą w SSP w Ostojowie koncepcją i programem wychowawczym „Wychować Obywatela Polski i Nieba”.
Udział w ceremonii pasowania na ucznia to bardzo ważny moment dla każdego dziecka. Podczas uroczystości pierwszoklasista prezentuje znajomość hymnu narodowego, hymnu szkoły, oddaje hołd Patronce szkoły, zdaje egzamin na ucznia, składa przysięgę uczniowską, uczestniczy w akcie pasowania, otrzymuje strój galowy i legitymację szkolną. Jak co roku dzieciom w tej wyjątkowej chwili towarzyszyli rodzice, dyrektor szkoły, nauczyciele, koledzy z wszystkich klas oraz zaproszeni goście. Dyrektor szkoły Joanna Piasta-Siechowicz dokonała aktu pasowania na ucznia. Uroczystego błogosławieństwa udzielił proboszcz parafii św. Alojzego Orione w Ostojowie ks. Sławomir Molendowski. Wszyscy otrzymali legitymację ucznia z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Cezarego Błacha, który razem z innymi gośćmi: Przewodniczącym Komisji Oświaty Pawłem Słomą, Radną Rady Miejskiej w Suchedniowie Małgorzatą Stępień, Prezesem Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej Krzysztofem Adamcem, Dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie Małgorzatą Wiśniewską, Wiceprezesem Zarządu ds. handlowych Banku Spółdzielczego w Suchedniowie Wojciechem Gałczyński, Dyrektorem Suchedniowskiego Ośrodka Kultury  Kuźnica Andrzejem Karpińskim, Inspektor ds. Oświaty UMiG Beatą Kaszubą, Przewodniczącą Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej Barbarą Wójcicką, przedstawicielem mediów Jacentym Kitą wręczyli nowo pasowanym uczniom kołnierze stanowiące element stroju galowego uczniów naszej szkoły i dyplomy pasowania na ucznia.
W tym roku szkolnym naukę w pierwszej klasie rozpoczęło siedemnaścioro uczniów: Franciszek Bryczkiewicz, Jan Bujnowski, Daria Dulęba, Aniela Kapusta, Jakub Klimorowski, Tatiana Korpacka, Marika Kosiarska, Oskar Łutczyk, Szymon Materek, Aleksandra Miernik, Julia Mirek, Zuzanna Moskal, Bartosz Niemczyk, Oliwia Obara, Kamil Rybka, Alex Wikło, Wiktoria Żołądek
Dużą radością dla bohaterów tego dnia były upominki przygotowane przez Gości oraz rogi obfitości (z orzechami, miodem i owocami) przygotowane przez Rodziców. Nad całością tego uroczystego spotkania czuwał Samorząd Uczniowski, który też skierował słowa życzeń z zapewnieniem koleżeńskiego wsparcia. Scenariusz uroczystości opracowały: Magdalena Miernik i Monika Wojteczek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za czas poświęcony dla najmłodszych uczniów naszej szkoły i uświetnienie swoją obecnością szkolnej uroczystości. (info: SSP Ostojów, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

7 komentarzy:

  1. o którą autorowi tożsamość chodziło bo te dwie tożsamości nie są tożsame, chyba:) :
    Herkules, Hermes, Pandora nie jest dla nich już tylko sklepem czy klubem, a elementem polskiej kultury, w której każdy indywidualnie, w gronie najbliższych, pod przewodnictwem nauczyciela kształtuje swoją tożsamość osobową i zbiorową w społeczności szkolnej. Wybór daty 16 października na dzień pasowania na ucznia nie był przypadkowy. „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II ukierunkowują cele nauczycieli na wychowanie młody Polaków w wierze w dobro, prawdę i miłość, zgodnie z przyjętą w SSP w Ostojowie koncepcją i programem wychowawczym „Wychować Obywatela Polski i Nieba”.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczyma wyobraźni widzę sześciolatków, którzy w czasie przerwy na korytarzu szkolnym poruszają temat hierarchii na świecie ... Widać reforma oświaty przynosi spodziewane efekty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. to bardziej świadczy o dyrekcji i nauczycielach, biedne dzieci

      Usuń
    3. moim zdaniem bardziej o dyrekcji

      Usuń
  3. noooooooooooooooooo Herkules, Hermes, Pandora to elementy naszej kultury:)

    OdpowiedzUsuń
  4. całośc tej imprezy się kupy nie trzyma

    OdpowiedzUsuń