poniedziałek, 15 stycznia 2024

EKOSTRAŻNIK POWIATOWY

Szanowni Państwo mam przyjemność poinformować, że moje ponad dwuletnie starania, mające na celu powołanie Ekostrażnika Powiatowego, zostały zwieńczone powodzeniem. Udało się ustanowić funkcję ekostrażnika dla powiatu skarżyskiego. Działa także ekotelefon. Możemy zatem w każdej sprawie, która dotyczy środowiska naturalnego kontaktować się z jest pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – Ekostrażnikiem Powiatowym. 
Pod numerem telefonu:
41 37 57 051 w każdy poniedziałek w godz. 8.00 - 16.00, a w pozostałe dni tygodnia w godz. 7.30 – 15.30 dyżur pełni Ekostrażnik Powiatowy - Milena Orynek, pok. nr 409; e-mail: milena.orynek@skarzysko.powiat.pl
Szanowni Państwo mam przyjemność poinformować, że moje ponad dwuletnie starania, mające na celu powołanie Ekostrażnika Powiatowego, zostały zwieńczone powodzeniem. Udało się ustanowić funkcję ekostrażnika dla powiatu skarżyskiego. Działa także ekotelefon. Możemy zatem w każdej sprawie, która dotyczy środowiska naturalnego kontaktować się z jest pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – Ekostrażnikiem Powiatowym
Rolą ekostrażnika będzie reagowanie na każde zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia wód, powietrza, odpadów, hałasu czy wycinki drzew oraz bezzwłoczne podejmowanie działania poprzez rozpoznanie sytuacji i poinformowanie odpowiednich służb i instytucji w celu ograniczenia szkód w środowisku.
Do zadań ekostrażnika należeć będzie zatem w szczególności przyjmowanie zgłoszeń na telefon z informacjami o łamaniu prawa w kwestii zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i wszelkich innych zagrożeniach środowiskowych, oraz szeroko pojęta dbałość o ochronę środowiska.
Starostwo powiatowe dostrzega problemy związane z ochroną powietrza, stanu wód gruntowych i płynących, zbiorników wodnych, drzewostanów i terenów zielonych wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu skarżyskiego. Szczególny nacisk kładziemy na ochronę powietrza, którym oddychamy. W okresie zimowym zdarza się bowiem, że normy dotyczące jego zanieczyszczenia (co pokazują stacje zlokalizowane w Suchedniowie i Skarżysku) okresowo przekraczane są nawet o kilkaset procent. Jest to niestety w głównej mierze efekt spalania nieprzeznaczonych do palenia w piecach materiałów: śmieci, folii, plastikowych butelek, etc…, oraz złej jakości węgla.
Drugi poważny problem to zanieczyszczenie zbiorników wodnych i wód płynących szczególnie w naszym przypadku rzek Łosienicy, Kamionki i Kamiennej. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Łącznej niestety nie udała się z powodu niewywiązania się wykonawcy z podpisanej z gminą umowy. Cała procedura będzie musiała być zatem rozpoczynana od nowa. Kiedy oczyszczalnia zostanie zmodernizowana, na chwile obecną nie sposób powiedzieć. Dodatkowym problemem są nielegalne zrzuty nieczystości do łąk, rowów i bezpośrednio do rzeki. Skutkuje to znaczącym zanieczyszczeniem wody w Kamionce, zalewie suchedniowskim i zbiorniku rejowskim. Kiedy mieszkańcy zauważą śniecie ryb w rzece, lub którymś z wyżej wymienionych zbiorników ekotrażnik będzie osobą reagującą na takie informacje. Fauna i flora rzeki Kamionki w ostatnich latach uległa znaczącej degradacji, musimy zatem zatrzymać i odwrócić ten proces, by do naszej rzeki wróciło życie, pojawiły się na powrót pstrągi i pozostałe gatunki zwierząt i roślin, które do niedawna zamieszkiwały jej ekosystem.
W działalności ekostrażnika nie chodzi o to by karać, to nie ma być odpowiednik straży miejskiej. Ekostrażnik ma być skrzynką kontaktową i koordynatorem, który pomaga identyfikować i rozwiązywać problemy mieszkańców naszego powiatu związane z zanieczyszczaniem środowiska. Dlatego też jeśli widzimy, że wokół nas dzieje się coś niedobrego, ze zatruwane jest powietrze zanieczyszczana jest woda po prostu reagujmy, zgłaszajmy taki problem ekostrażnikowi powiatowemu, który ma odpowiednią wiedzę i kompetencje by mógł zbadać sprawę, ustalić przyczyny problemu i nadać sprawie dalszy bieg. Wiele problemów można rozwiązać administracyjnie, znajdując środki z różnych programów środowiskowych które pozwalają na wprowadzenie proekologicznych rozwiązań w życie, począwszy od wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, poprzez różnorakie dotacje, dofinansowania, programy subwencyjne dotyczące termomodernizacji budynków, etc…. Oczywiście w szczególnie drastycznych przypadkach eksotrażnik w stosunku do notorycznie łamiących prawo i narażających na utratę zdrowia współmieszkańców będzie mógł działać w porozumieniu z innymi służbami. To jednak ekstremalne przypadki, zdecydowana większość spraw polegać ma na koncentrowaniu się na rozwiązaniu problemu poprzez działania pomocowe i wspierające względem mieszkańców gmin powiatu skarżyskiego. Taki jest cel i idea przyświecająca powstaniu tej funkcji.
o głównie powiatowe centrum zbierania informacji o zagrożeniach i koordynacji działań w celu ochrony środowiska naturalnego, czystego powietrza i czystej wody naszych rzek i zalewów. Dziękuję niniejszym zarządowi powiatu skarżyskiego za poparcie mojej inicjatywy i utworzenie tej jakże ważnej społecznie funkcji.
Aktualnie pracujemy wspólnie z Jerzym Żmijewskim nad uchwała zakazującą używania motorowego sprzętu pływającego na zalewie w Suchedniowie
P.S.
Aktualnie trwają prace nad uchwałą zakazującą używania motorowego sprzętu pływającego na zalewie w Suchedniowie. Projekt tej uchwały przygotowujemy wspólnie z Jerzym Żmijewskim (z poparciem kilku innych radnych), celem przedłożenia jej radzie powiatu do przegłosowania jeszcze w bieżącej kadencji.
Radny Rady Powiatu Skarżyskiego
Emil Tokarczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz