sobota, 18 czerwca 2022

ZAPROSZENIE DLA PRELEGENTÓW NA VI OGÓLNOPOLSKĄ INTERDYSCYPLINARNĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ

Szanowni Państwo, 
Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na VI ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Wszyscyśmy dzieci jednej matki - zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa”, która odbędzie się 10 września 2022 r. w Suchedniowie.
Dziedzictwo łączy pokolenia, konkretne społeczności, pojedynczych ludzi, miasta, krainy czy wręcz całe narody i państwa. Jest ono zwornikiem kulturowego sklepienia, na które składają się - czasem wydawałoby niepasujące zupełnie do siebie - elementy ludzkie, przyrodnicze, materialne i niematerialne. Samodzielnie mogą one istnieć, ale bez dziedzictwa - spoiwa, klińca, które je łączy - pozostaną luźnymi tworami niemogącymi stworzyć czegoś spektakularnego, wielkiego. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie na przykład dorobek kulturowy poszczególnych narodów bez uwzględniania w jego dziejach obecności któregoś z tych czynników. Dla przykładu: czy obecna Hiszpania byłaby tym, czym jest, gdyby w swojej historii nie zetknęła się z Maurami, Żydami, cywilizacjami amerykańskimi czy ultrakatolickimi? Czy Polska przez ponad tysiąc lat swojego istnienia mogłaby się obejść bez udziału w swojej państwowości innych nacji, takich jak już wspominani Żydzi, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Saksończycy itp.? Odpowiedź nie jest oczywista ani prosta, ale można zaryzykować stwierdzenie, że NIE. Zwłaszcza dzisiaj, w czasach niepewnych, niebezpiecznych i wojennych powinniśmy o tym pamiętać i cenić to, co łączy poszczególne „kamienie”, bo tylko dzięki temu będziemy mogli przetrwać. Tylko wspólnie możemy zbudować coś, co zostanie nazwane w przyszłości dziedzictwem tego pokolenia. Jednak przyszłość buduje się w teraźniejszości, na podstawie dorobku przeszłości. I o tym nierozerwalnym połączeniu trzeba pamiętać.
Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie brzmi „Połączeni Dziedzictwem”; chcemy zorganizować spotkanie, konferencję, podczas której przypomnimy nasze wieloaspektowe dziedzictwo i podyskutujemy, jak możemy je wykorzystać, uczcić, w budowaniu własnego przyszłego dorobku. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na elementy składowe poszczególnych społeczności, zarówno te etniczne, narodowościowe, jak i religijne. To one tworzyły barwną mozaikę społeczną Polski, o której należy pamiętać, honorować ją i wykorzystywać w budowaniu własnej tożsamości.
Organizatorzy przewidują wynagrodzenia dla prelegentów (umowa o dzieło), oraz publikację tekstów pokonferencyjnych w 8. tomie cyklu popularno-naukowego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia” w roku 2023.
Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego dostępnego w załączniku i nadesłanie go na adres: naukowy.suchedniow@gmail.com do dnia 30 czerwca 2022 roku.
Informacje o zakwalifikowaniu do uczestnictwa zostaną podane 10 lipca 2022 r.
Prosimy o szerokie rozpropagowanie naszego zaproszenia wśród koleżanek i kolegów zajmujących się różnymi, aczkolwiek pasującymi do tematu konferencji dziedzinami nauki.
Z wyrazami szacunku,
Stowarzyszenie POD PRĄD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz