piątek, 14 listopada 2014

Nowy BURMISTRZ - wielka potrzeba TRZEŹWEGO wyboru!

Kto przejdzie tym korytarzem
w poniedziałek do pokoju
Rady Miejskiej i Burmistrza?
Już za dwa dni udamy się do urn wyborczych, aby wybrać radnych do Rady Miejskiej, Powiatowej, Sejmiku oraz Burmistrza. Od północy będzie obowiązywać cisza wyborcza. Jeżeli komitety wyborcze lub inne podmioty chcą zamieścić materiały dotyczące wyborów samorządowych to już ostatni moment. Oto spostrzeżenia suchedniowskiego przedsiębiorcy Macieja Mikołajczyka:
Nowy BURMISTRZ - wielka potrzeba TRZEŹWEGO wyboru!
Za chwilę wybory do samorządu Suchedniowa. Będziemy wybierać burmistrza, w samorządzie lokalnym postać kluczową. Zapewne jeszcze wielu z nas nie jest do końca zdecydowanych, na kogo oddać swój głos. Niniejsze kilka słów ma pomóc w TRZEŹWYM wyborze.
Invocatio
Pamiętajmy, że są to wybory do samorządu lokalnego!  Nie pozwólmy na zawłaszczanie i upartyjnianie naszych podwórek; na swary, kłótnie czy politykierstwo. Nie dajmy się ogłupić mediom, które nie dostrzegają i nie piętnują patologii zawłaszczania władzy samorządowej przez partie. To my, mieszkańcy Suchedniowa, wybieramy naszego, poddanego naszej woli, zarządcę miasta. Miejmy na uwadze fakt, że partia zobowiązuje – daje, wspiera, ale później będzie wymagać i pętać. Dlatego partii, i jej żołnierzom, w samorządzie powiedzmy stanowcze NIE !

Na oślep i na oklep
Ostatnim, który strategicznie, długofalowo myślał o Suchedniowie i wyznaczył kierunek jego rozwoju na ponad sto lat był ks. Stanisław Staszic. Właściwie jeszcze do dziś wielu z nas żyje z resztek owoców tamtego WIELKIEGO PLANU. Ale świat się zmienił. Dlatego absolutnie priorytetową i pilną sprawą jest opracowanie NOWEGO WIELKIEGO PLANU. Niestety od ponad dwudziestu lat, od czasu reformy samorządowej, nie opracowano nowej, długofalowej strategii rozwoju Suchedniowa. Póki co nie wiemy dokąd zmierzamy, dlatego jedziemy na osiołku, na oklep i oślep.  A rozwój naszego miasta możemy odmierzać głównie ilością metrów nowych chodników i dróg, którymi nasze dzieci, mężowie i żony wyjeżdżają za pracą i lepszym życiem. Suchedniów potrzebuje długofalowej wizji (jak nasze miasto będzie wyglądało za 10, 20, 50 lat – czym się będą zajmować mieszkańcy, jak będzie wyglądać przestrzeń miasta itd.), strategii (co zrobić, żeby tak było) i  precyzyjnego planu realizacji (jak to zrobić). Bez tego ciągle będziemy na poziomie bruku.
Za co odpowiada władza lokalna?
Niektórzy z nas za wszelkie niepowodzenia obarczają władzę lokalną. Zwłaszcza za bezrobocie. Tymczasem – jak bronią się włodarze - samorząd lokalny ma ograniczone kompetencje. Tak, ale fundamentalne dla jakości naszego życia. To prawda, że bezpośrednio samorząd nie odpowiada za poziom zatrudnienia w gminie, ale pośrednio jak najbardziej. Bo to on powinien tworzyć sprzyjające  warunki do inwestowania i rozwoju firm na terenie gminy.  Przypomnijmy sobie za co odpowiada gmina bezpośrednio, art. 7. z ustawy o samorządzie gminnym:
Zakres działania i zadania gminy
1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.                     W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;
3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
3a) działalności w zakresie telekomunikacji;
4) lokalnego transportu zbiorowego;
5) ochrony zdrowia;
6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych;
6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
7) gminnego budownictwa mieszkaniowego;
8) edukacji publicznej;
9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;
10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;
11) targowisk i hal targowych;
12) zieleni gminnej i zadrzewień;
13) cmentarzy gminnych;
14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;
15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;
16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej;
17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;
18) promocji gminy;
19) współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.);
20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw;
2. Ustawy określają, które zadania własne gminy mają charakter obowiązkowy.
3. Przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Przepis art. 8 zadania zlecone wykonywane przez gminę ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
Tych lat nie odda nikt !
Parafrazując słowa znanej piosenki: Tych lat nie odda nikt, Tych lat nie odda nikt, Gdy swoją drogą Burmistrz chodził, Swoją drogą My. Nie bez powodu pierwszy punkt art. 7. dotyczącego zakresu działań gminy mówi, że gmina odpowiada za ŁAD PRZESTRZENNY.
Dla rozwoju gminy i jakości życia mieszkańców to sprawa fundamentalnie ważna. Ład przestrzenny jest pochodną długofalowej WIZJI GMINY. Tej jednak, jak wyżej powiedziałem, Suchedniów niestety nie ma. Konsekwencją tego jest stracona dla Suchedniowa dziejowa szansa na korzystne połączenie miasta z wybudowaną drogą ekspresową S7. Pozwolenie na zrobienie zjazdu wprost do centrum miasta, jest karygodnym błędem, którego dolegliwość będą odczuwać pokolenia. A można było, zamiast zrobić sobie wielki kłopot, wykorzystać tę szansę i zrobić milowy krok w rozwoju Suchedniowa.
Chyba do końca jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, jak brzemienne w skutkach będzie to zaniedbanie. Jak negatywnie odbije się na przyszłości Suchedniowa. Kolejna sprawa to, która wynika z braku WIZJI MIASTA, ale też zwykłej bezmyślności, to zamykanie, grodzenie publicznych placów. Suchedniów, projektowany jako miasteczko przemysłowe, a nie handlowe, nie miał rynku. Teraz odczuwamy brak jednego centralnego, najważniejszego punku w mieście. Przydałby się rynek. Tymczasem podczas remontów i tzw. „modernizacji” nasi włodarze zamykają nam przestrzeń miejską, dzielą płotami (patrz: SOK Kuźnica), pozwalają na budowę potworków architektonicznych w centrum miasta, tuż obok urzędu, itd. To już nasi ojcowie i dziadowie rozumieli, że Suchedniów potrzebuje otwartych przestrzeni – wybudowali zalew, park, nie grodzili a otwierali. Tymczasem teraz bezmyślnie jest to zaprzepaszczane. I już ostanie spostrzeżenie, choć można by wymieniać długo, mówi się teraz o planowanym oczyszczeniu zalewu. Bardzo dobrze. Zalew i rzeka Kamionka powinny być osią Suchedniowa ich naturalnym centrum (jak postuluje pan Mieczysław Kubala). Tylko dlaczego znów widzimy bezmyślność? Chcą odmulić zalew, nie oczyszczając całej zlewni? Po co? Dla wyborczego poklasku?
Suchedniów stracił już dość lat, zmarnował za wiele szans. Nie pozwólmy na dalszą stagnację. Zmiany są  K O N I E C Z N E ! Dokonajmy nowego, TRZEŹWEGO wyboru. Tak jak jest, być dłużej nie może, teraz nadarza się kolejna szansa by Miasto podźwignąć! Nie zmarnujmy jej. Ale nie pozwólmy też na upartyjnienie samorządu. Pomyślmy:
- kto jest samodzielny w myśleniu?
- kto jest otwarty na mądrość starszych pokoleń, pomysły i ludzi?
- kto ma inicjatywę i rozeznanie w pozyskiwaniu funduszy unijnych?
Odłóżmy na bok osobiste sympatie i antypatie, wybierzmy trzeźwo!
Maciej Mikołajczyk


3 komentarze:

  1. Pan Maciej roztacza wizje, straszy, poucza.
    No i objawił nam się nowy suchedniowski guru:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pieknie napisane,czy to Ty startowałeś na burmistrza?

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję Autorowi bardzo dobrego tekstu!

    OdpowiedzUsuń