W dniu dzisiejszym mija 138 rocznica urodzin Witolda Poziomskiego, który urodził się 14 grudnia 1876 roku w Wysokie Litewskie. W Suchedniowie osiedlił się w 1907 roku. Tu rozpoczął swoją praktykę lekarską. Wkładając w swą pracę serce, zaangażowanie szybko zdobył sympatię i zaufanie Suchedniowian. Poziomski leczył wszystkich, bez względu na status majątkowy i możliwości finansowe pacjentów. Wzywany do pomocy lekarskiej niezwłocznie śpieszył z pomocą.
Od ludzi biednych nie tylko nie pobierał honorarium, ale często pomagał im finansowo. Przez wiele lat był jedynym lekarzem w Suchedniowie. Często przyjmował chorych w domu, a jeśli była taka potrzeba, pacjentów zatrzymywał u siebie do czasu przesilenia choroby.
W okresie międzywojennym Poziomski zorganizował niewielki szpital [na 20 łóżek] w prywatnym domu, przy obecnej ul. Sportowej. Był również organizatorem Komitetu Pomocy dla Chorych. W czasie okupacji hitlerowskiej był jednym z najwszechstronniejszych działaczy społecznych. Brał czynny udział w pracy wszystkich organizacji na terenie Suchedniowa. Narażając własne życie udzielał pomocy partyzantom.
7 lipca 1942 roku wraz z siostrą Bonawenturą Reginą Kumor ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus założył Dom Dziecka. Patronował wielu inicjatywom, jak choćby budowie szkoły - „Tysiąclatki”, rozbudowie miejscowej fabryki, był m.in. delegatem do Katowic, w sprawie uruchomienia fabryki w Suchedniowie. Całe życie pracując w tak małym ośrodku, jakim był Suchedniów, dr W. Poziomski musiał zajmować się każdą dziedziną medycyny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz