poniedziałek, 13 października 2014

Dzień otwarty w "Trójce"

W sobotnie przedpołudnie, w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3, pomimo, że był dzień wolny od nauki było gwarno. Mieszkańcy Suchedniowa skorzystali z możliwości obejrzenia nowo otwartej pracowni im. Ireny Zielińskiej.
W nowo oddanych pomieszczeniach wykonano roboty tynkarskie, malarskie, elektryczne, wymieniono podłogi, lampy, stolarkę drzwiową. W miejscach starych szafek, zamontowano nowoczesne, schludne schowki. Nowoczesne boksy zaprojektowane zostały przez uznanego architekta młodego pokolenia Macieja Siudę.
Nowa pracownia za sprawą wyposażenia w najwyższej klasy sprzęt multimedialny - monitor 
"Sitacz", łączy w sobie XXI wiek z tym co w szkole najpiękniejsze - szelestem kartek i

zapachem farby drukarskiej, gdyż w części bibliotecznej są książki, albumy i publikacje podarowane przez Sławomira Zielińskiego, dyrektora Biura Koordynacji Programowej TVP. Wśród nich znajdziemy reprinty dzieł literackich: "Lilla Weneda" z 1883 roku z ilustracjami Andriollego, "Quo vadis" z 20 heliograwiurami wg obrazów Piotra Stachiewicza, "Józef Piłsudski na Syberii" wydanie z 1936 roku, katalog "Józef Piłsudski w zbiorach Janusza Ciborowskiego" z wpisem córek Piłsudskiego i ich podpisami. Z pewnością cennymi
egzemplarzami są: "Słownik wyrazów obcych", pierwsza książka trzeciego tysiąclecia, która ukazała się w limitowanej serii oraz słownik "Ojczyzna Polszczyzna" z dedykacją Jana Miodka.

Do rarytasów należą autografy trzech Prezydentów RP, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Również słynny reżyser Andrzej Wajda wpisał się w publikacji z załączonym filmem "Człowiek z nadziei". Autografów i wpisów jest więcej. Znajdują się one na plakatach
z filmów "Pianista", "Miasto 44", "Przedwiośnie", a podpisali je między innymi Filip Bajon, Dariusz Jabłoński, Daniel Olbrychski, Mateusz Damięcki.
Ponadto Sławomir Zieliński podarował dla szkoły pakiet filmoteki szkolnej i filmy po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.
Przemieszczając się po korytarzach "Trójki" można było trafić na kącik urządzony przez Małgorzatę Polak, którego wystrój był
wzorowany na lata 60-te ubiegłego stulecia, a więc na okres, kiedy w suchedniowskiej szkole pracowali Irena i Ryszard Zielińscy. Na stoliku była wyłożona księga pamiątkowa, do której można było się wpisać. Sławek, ziomalu - DZIĘKUJEMY!
Portret Ireny Zielińskiej
autorstwa J. Jędrzejskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz