środa, 24 marca 2021

PODSUMOWANIE TYGODNIA KULTURY JĘZYKA W "JEDYNCE"

W dniach 15 – 20 marca br. w województwie świętokrzyskim obchodzony był XXIX Tydzień Kultury Języka, któremu przyświecało hasło: Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury. Jak co roku nasza szkoła aktywnie włączyła się 
w obchody święta języka ojczystego. Mimo pandemii organizatorom udało się zrealizować ciekawy program. Klasy młodsze mogły uczestniczyć w różnych działaniach w szkole, natomiast uczniowie klas starszych online. W poniedziałek odbyła się gra zespołowa dla klas I - III „Zagrajmy w kalambury.” Dzieci rywalizowały w 3 kategoriach:
– powiedzenia i przysłowia
– postacie z bajek
– czynności
Wyniki końcowe okazał się zaskakujące. Każda drużyna odgadła wszystkie hasła.
Uczniowie klas starszych spotkali się z myślografią czyli myśleniem wizualnym. Samodzielnie tworzyli kreatywne notatki dotyczące omawianych lektur. We wtorek i środę królowała ortografia. Wyłoniono klasowych asów ortografii. Uczniowie kl. II – III rywalizowali w szkole. W Małym Konkursie Ortograficznym wzięło udział 11 osób.
Mistrzem Ortografii została Katarzyna Solbach z klasy III,
wyróżnienia zdobyli: Bartosz Wierzchowski z kl. II, Nina Kraska i Filip Karpiński z kl. III. Natomiast Asami Ortografii w kl. IV – VII zostali:Blanka Jaworskaz kl. IV, Jakub Kabała z kl. V, Maria Miernik i Maria Sawicz z kl. VI a, Małgorzata Kania z kl. VI b, Amelia Pałgan z kl. VII b.
W ramach lekcji wychowawczej uczniowie klasy VII b tworzyli słowniczek mowy młodzieżowej, co i rusz zaskakując swoją wychowawczynię współczesnym językiem młodego pokolenia.
Niezwykle bogaty w wydarzenia był czwartek. Dzieci z zerówki zostały zaproszone na spotkanie z poezją. Wiersze recytowali dla nich trzecioklasiści.
- Sebastian Amerek, Agata Dulęba, Ewa Dąbrowskaprzedstawili inscenizację wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”;
- Katarzyna Solbachzaprezentowała utwór „Łyżka widelec i nóż” Wandy Chotomskiej orazJuliana Tuwima „Kotek”;
- Agata Wikło przeczyta wiersze Mari Konopnickiej „Wielkie pranie” i „Taniec”;
- Ewa Dąbrowska, Agata Wikło, Sebastian Amerek, Agata Dulęba przedstawili inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”;
- Agata Dulęba przeczytała wiersz Jana Brzechwy „Psie smutki”;
- Sebastian Amerek przeczytał wiersz Jana Brzechwy „Tom”;
- Roksana Tumulec z klasy VII a recytowała utwór Jan Brzechwy „Na straganie” i poprowadziła całe spotkanie.
Klasy starsze tworzyły krzyżówki związane z aktualnymi tematami lekcji. Najczęściej dotyczyły one lektur. Dzieci doskonale sobie poradziły z tym zadaniem, ponieważ robiły to już nie pierwszy raz. Krzyżówkowy zawrót głowy udał się wyśmienicie.
W tym dniu został również rozstrzygnięty Konkurs Logopedyczno- Plastyczny ,,Ortograficzne Zoo”. Dzieci z klas I-III okazały się niezawodne! Do konkursu przystąpiło aż 54 uczniów! Prace były bardzo pomysłowe i estetyczne. Uczniowie wykorzystali różne techniki plastyczne oraz bardzo różne dodatki jak np. suszone warzywaczy kawę.
Zaprezentowano nam dużo żółwi, żab i żyraf, ale były też takie zwierzaki jak wąż, żołna, chomik czy żbik.
Komisja konkursowa w składzie p. Agnieszka Dobaj -pedagog, p. Urszula Pałgan –nauczycielka i p. Alicja Miernik – logopeda, miała bardzo trudne zadanie z wyborem najlepszych prac.
Po długich dyskusjach przyznano:
2 pierwsze miejsca: dla Leny Knecht z kl. II a i Błażeja Serka z kl. I b
2 drugie miejsca: dla Niny Kraski z kl. III i Agaty Wikłoz kl. III
oraz miejsce III dla Sebastiana Amerka z kl. III.
Komisja konkursowa przyznała 17 wyróżnień. Zdobyli je następujący uczniowie:
1. Wiktor Wilkosz kl. III
2. Dawid Kowalik kl. I a
3. Jakub Nowak kl. I b
4. Karolina Kowalska kl. II a
5. Zuzanna Niemczyk kl. a
6. Mikołaj Nalewaj kl. I a
7. Antonina Grzybowska kl. I a
8. Bartosz Wierzchowski kl. II b
9. Agata Dulęba kl. III
10. Nikolas Podsiadły kl. I b
11. Antoni Dziób kl. I b
12. Mateusz Klepacz I a
13. Antonina Gałczyńska kl. I a
14. Maria Mochocka kl. I b
15. Maja Lasota kl. II a
16. Piotr Sawicz kl. III
17. Dawid Łakomiec kl.I b
W piątek odbyło się podsumowanie Tygodnia Kultury Języka. Dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarski podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w jego przeprowadzenie oraz wręczył nagrody Klasowym Asom Ortografii oraz uczestnikom Szkolnego Konkursu Dziennikarskiego „Chwyć za pióro”. W tym drugim konkursie uczestniczyło 10 osób z klas VI – VIII: Liliana Dąbrowska i Jakub Dulemba z kl. VI b, Filip Działak, Natalia Kucharska i Julia Majcher z kl. VII b oraz Joanna Kucharska, Oliwia Mik, Magdalena Szczepaniak, Milena Włodarczyk i Roksana Ziółkowska z kl. VIII. Ciekawe, czy wśród tych uczniów jest jakiś przyszły dziennikarz…Wszystko jest możliwe.
Uczestnicy i laureaci szkolnych konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom za aktywny udział w obchodach XXIX Tygodnia Kultury Języka, dyrektorom Zdzisławowi Wojnarskiemu i Dariuszowi Kowalikowi oraz nauczycielom zaangażowanym w to wydarzenie: Alicji Miernik, Urszuli Pałgan, Renacie Kuszewskiej, Jolancie Ambrozik, Joannie Babiarz, Małgorzacie Kuszewskiej. Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji udało nam się włączyć w to ważne przedsięwzięcie polonistyczne w naszym województwie.
Organizatorzy: Mariola Pasek, Joanna Sołkiewicz, Kinga Głowacka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz