środa, 8 listopada 2017

W jakim kierunku ma "iść" Suchedniów (5)

Ulica Kielecka.
A więc mamy już wizję. Suchedniów jest pięknie położony, świetnie skomunikowany, a źródłem witalności miasteczka będzie biznes serwis. Obsługa biznesu nie potrzebuje dużych hal produkcyjnych, jej wystarczy komputer, spokój, cisza. Suchedniów jest doskonałym miejscem, aby ściągać takich ludzi do takich prac. I to jest kierunek, który wyznaczy rozwój Suchedniowa na następne 30-50 lat. Teraz przed nami zadanie, aby ściągnąć tutaj firmy i pomóc im w instalowaniu się w Suchedniowie.
Nasze władze powinny mieć taką wizję, rozumieć taką wizję rozwoju Suchedniowa, że to będzie miasteczko nowoczesne, klimatyczne. Miasteczko w Puszczy Świętokrzyskiej o ciekawej architekturze, zalesione, o doskonałych warunkach do życia i do pracy dla ludzi z branży biznes serwis. To jest wizja Suchedniowa. Jeśli idziemy w tym kierunku, to determinuje to nawet układ przestrzenny miasta. Bo inaczej wygląda miasto handlowe, inaczej rolnicze, inaczej przemysłowe, a inaczej miasteczko nastawione na biznes serwis. Miasteczko ustawione na biznes serie powinno wyglądać jak amerykański kampus uniwersytecki, czyli powinno być spokojne, zalesione, dobrze skomunikowane (światłowód, internet szerokopasmowy). To wszystko Suchedniów ma. Trzeba teraz tylko miasto odpowiednio zaprojektować.
Należy zaprojektować cały układ przestrzenny miasta. Zadbać o to, aby obok zalewu z czystą wodą, w którym oprócz kąpieli można będzie uprawiać sporty wodne, były inne akweny (np. stawy koło starego młyna na Jędrowie, Berzowie, Baranowie), wybudować ścieżki do biegania, rowerowe, korty tenisowe. Należy zadbać o miejsca, gdzie kiedyś w przyszłości będziemy budować małe biurowce, które powinny być wkomponowane w otoczenie. Musimy przewidywać, gdzie należy ulokować teren pod przyszły biznes park, aby jakaś firma, czy osoba chciałaby tam zainwestować. To wszystko musimy przewidywać z wyprzedzeniem przynajmniej kilkunastoletnim.

4 komentarze:

  1. trzeba patrzeć daleko ale potknąć się można już przy pierwszym kroku; chyba warto zacząć od poprawy estetyki miasta stanu ulic itd., żeby pierwsza wizyta ludzi z branży biznes serwisu nie była też ostatnią, a tak może się stać jak przejadą się np. ul. Powstańców

    OdpowiedzUsuń
  2. A co z dotychczasową długofalową strategia tak szumnie opracowywaną i firmowaną przez Burmistrza, Co tak szybko straciła na wartości czy była taka mierna. A może tom tylko pic wyborczy. Myślę że wyborcy zmądrzeli i na pic nie dadzą się nabrać. To takie podsumowanie tego co było a na przyszłość to zobaczymy czy warto. Na pewno podsumowanie obecnej kadencji będzie wnikliwie przedstawione,tak jak na to zasługują.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wizja, misja, strategia już gdzieś to słyszałem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lepiej późno niż wcale!
    Właśnie taką wizję Suchedniowa nakreśliłem na spotkaniu w Zespole Szkół Zawodowych, które Władze Miasta zorganizowały (1995r.) z Mieszkańcami Suchedniowa. Spotkanie dotyczyło różnych zagadnień związanych z Suchedniowem, ale jednym z głównych tematów były odczuwalne problemy miejscowych zakładów pracy. Sygnalizowałem bardzo duży potencjał Suchedniowa, jako miasta, w którym mogliby się osiedlać coraz zamożniejsi kielczanie, którzy będą poszukiwali nowej lokalizacji dla swoich domów i firm. Proponowałem aby Suchedniów dostrzegł potencjał w prywatnych przedsiębiorcach i małych firmach, którym należy stworzyć warunki do lokowania firm w Suchedniowie. Powyższe propozycje zgłaszałem także na etapie prac nad projektowaniem przebiegu trasy S 7 oraz pracami nad Planem Zagospodarowania Osiedla „Kleszczyny”. Twierdziłem, że poprowadzenie S 7 w zrealizowanym przebiegu pozbawi miasto najładniejszych terenów inwestycyjnych, które powinny być wykorzystane na budownictwo jednorodzinne oraz związane z nieuciążliwą działalnością gospodarczą. Podobny choć gorszy potencjał miały pola między ul. Langiewicza i ul. Szeroka. Proponowałem aby bezkolizyjny zjazd z S7 wykonać w ciągu kolejki wąskotorowej, po której w przyszłości należałoby poprowadzić drogę, która byłaby obwodnicą Suchedniowa – biegnącą w śladzie kolejki wąskotorowej, aż do cmentarza, następnie bezkolizyjny przejazd e pod torami i równolegle do ul. Langiewicza - aż do rejonu ul. Słonecznej i Dobra Dróża. Wówczas nowe działki na os. Kleszczyny powinny być wytyczane z myślą o przedsiębiorcach, którzy mieliby bezpieczny i bezkolizyjny wyjazd na S7 oraz na planową dwupasmową drogę w Parszowie. Proponowałem także podjęcie szeregu działań, które są niezbędne aby poprawić wizerunek miasta, tak dla mieszkańców, jak i dla turysty oraz potencjalnego inwestora – przedsiębiorcy. Wskazywałem bardzo duży potencjał Suchedniowa jako bazy do zwiedzania Gór świętokrzyskich i rozwoju turystyki rowerowej. Tak więc Suchedniów miał i ma wspaniałe warunki, które mogły być wykorzystane, lecz pomimo pojawiających się propozycji, nikt z nich nie skorzystał.

    OdpowiedzUsuń