niedziela, 24 kwietnia 2016

Rozbudowa Suchedniowa latach 50-tych (3)

"Stara" szkoła nr 2.
W 1959 roku skład Prezydium Rady Narodowej Osiedla: Stanisław Krogulec - przewodniczący, Władysław Działak - zastępca, Zygmunt Pasek - sekretarz, członkowie: Stefan Adamczyk, Przemysław Pajek. Osiedle liczy około 10.000 mieszkańców, ma charakter robotniczy. W Suchedniowie istnieją:
1/ Zakłady Wyrobów Kamionkowych "Marywil"
2/ Suchedniowskie Zakłady Wyrobów Metalowych
3/ ZBM Kielce posiada w Suchedniowie tartak, stolarnię, ciesielnię
4/ 2 Kamieniołomy, z których wydobywa się kamień budowlany
W Osiedlu istnieje rozwinięta sieć handlu uspołecznionego skupionego skupionego w ręku Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, która zatrudnia około 227 osób. W latach 1961-1962 zaplanowano budowę dużego zakładu ceramicznego, produkującego kamionkę kwasoodporną za cenę 160 mln. zł. Zakład zatrudni około 600 osób. Rozwinie się przy tym budownictwo mieszkaniowe na około 200 izb, które rozpocznie się w 1960 r.
W 1959 r. rozpocznie się budowę nowego budynku szkolnego o 15 salach za 6 mln. zł. Inne inwestycje objęte planem perspektywicznym to budowa Ośrodka Zdrowia, biurowca dla Prezydium Rady Narodowej, remizy strażackiej, urządzeń wodno-kanalizacyjnych, budowa zalewu o obszarze 20 ha, przystani kajakowej na zalewie. Wykorzysta się przebiegający przez Suchedniów gazociąg do zasilania osiedla w gaz.
Przyjęto uchwałę w sprawie obwodów szkolnych:
szkoła nr 1 obejmuje 395 dzieci,
szkoła nr 2 obejmuje 482 dzieci, w tym klasa szkolna dla najmłodszych przy ul. Langiewicza
szkoła nr 1 obejmuje 333 dzieci.
Czyni się zabiegi o otwarcie szkoły zawodowej o kierunku metalowym i ceramicznym. Dyrekcje miejscowych zakładów pracy objęły nad budową szkoły patronat. (zapiski: Franciszek Gładysz).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz