poniedziałek, 8 lutego 2016

Harcerstwo żeńskie w latach 30-tych (5)

Raport drużynowej (19.03.1935r.).
W zawiązku z sytuacją polityczną w Europie i zagrożeniem ze strony Niemiec Hitlerowskich, od 1938 roku prowadzi się w zastępie intensywne szkolenie sanitarne w zakresie udzielania pierwszej pomocy rannym, służby zwiadowczej i obrony terytorialnej. Podobne szkolenia prowadzą wszystkie drużyny żeńskie.
W lipcu 1937 dhna Eugenia Spółczyńska bierze udział w obozie instruktorskim dla drużynowych w Rabsztynie zorganizowanym przez Kom. Chorągwi Kieleckiej. Komend. obozu jest dhna hm Józefina Łopińska - Kom. Chorągwi. Po ukończeniu którego to kursu we wrześniu 1937 organizuje przy Średniej Szkole Krawieckiej w Suchedniowie II Suchedniowską Drużynę Harcerek im. E. Platter. Dhna E. Spółczyńska jest jednocześnie drużynową II Drużyny i zastępową zast. "Źródła". Obie te jednostki pracują do 1 września 1939 roku.
W 1937 r. w lipcu dhna Maria Rutkowska ukończyła kurs kierowniczek pracy zuchowej w Prewentorium dla dzieci w Rabsztynie. Należy tu zaznaczyć, że prewentorium to prowadzone było wyłącznie przez harcerki Chor. Kieleckiej, tj. cały personel, począwszy od lekarzy, pielęgniarek, nauczycielek, a kończąc na personelu administracyjnym i gospodarczym - to harcerki. Prewentorium było jednocześnie ośrodkiem szkoleniowym. Naczelnym lekarzem i komendantką szkolenia była hm dr Anna Piotrowska.
Od września dhna Maria Rutkowska otrzymuje polecenie z Kom. Hufca, zorganizowanie gromady zuchowej przy szkole powszechnej w Ostojowie oraz przejmuje od dhny A. Świat prowadzenie I-szej Gromady Zuchowej w Suchedniowie. Dhna A. Świat po wyjściu za mąż z pracy tej rezygnuje. Obie te Gromady prowadzi do sierpnia 1939 roku.Ostatnia zbiórka odbyła się 20 sierpnia 1939 roku. (zapiski Eugenii Adamczyk z d. Spółczyńskiej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz