niedziela, 7 lutego 2016

Harcerstwo żeńskie w latach 30-tych (4)

Zastęp "Źródła" przed występem (1937).
W 1936 roku dhna Maria Rutkowska przechodzi też do pracy zuchowej i zostaje przyboczną w I Gromadzie Zuchowej. Życie toczy się dalej. Do I Drużyny przychodzą nowe młode dziewczęta, a część harcerek, które ukończyły Szkołę Powszechną czy średnią, przechodzi do Zastępu Starszych Dziewcząt. Zastęp ten zorganizowała w 1935 roku dhna Karolina Karczewska, instruktorka harcerstwa, skierowana do tej pracy przez Komendę Hufca w Kielcach. Zastęp zdobył sobie godło "Źródła" i był prowadzony przez dhnę Karolinę Karczewską do września 1937. Później funkcję tą przejmuje dhna Eugenia Spółczyńska, która w styczniu 1935 r. ukończyła kurs dla zastępowych zastęp. starszoharcerskich zorg. przez Komendę Hufca Kieleckiego. Druhna K. Karczewska otrzymała przeniesienie z pracy zawodowej do innej miejscowości.
Odtąd zbiórki zastępu "Źródła" odbywają się w Domku Harcerskim im. Stefana Ostrowskiego. Zastęp "Źródła" poza pracą czysto harcerską, jak zdobywanie stopni i sprawności harcerskich, organizowanie wycieczek krajoznawczych, biwaków, opieki nad ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi, rozwija także działalność kulturalno-oświatową. Np. w 1938 r. opracowuje pod kierunkiem nauczyciela Adama Rysiewicza widowisko ludowe "Wesele Świętokrzyskie", w którym udział wzięło również kilku starszych harcerzy. Po eliminacjach na terenie gminy Suchedniów, spektakl kwalifikuje się do eliminacji powiatowych, a następnie wojewódzkich.
W latach 1935-37 do Suchedniowa przyjeżdża kilka rodzin repatriantów z Francji (zamieszkują przeważnie przy ul. Berezów). Kilka harcerek z tego zastępu np. dhny Karolina Karczewska, Alodia Sołkiewicz, Marta Sołkiewicz, Eugenia Spółczyńska podejmują się nauczania dzieci repatriantów, czytania i pisania w języku polskim. Dzieci te potrafiły tylko b. słabo i niepoprawnie mówić w języku ojczystym. Działalność tą prowadziły do końca sierpnia 1939 roku. (zapiski Eugenii Adamczyk z d. Spółczyńskiej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz