sobota, 27 lutego 2016

Harcerki w czasie okupacji (2)

Praca taka trwała do jesieni 1942r. W tym czasie druhna Rutkowska nawiązała kontakt z Komendą Obszaru Kieleckiego "Szare Szeregi" i przy pomocy druhny Marii Jezierskiej z Kielc utworzono z naszej gromadki dziewcząt - 2 zastępy o łączonych specjalnościach: łącznościowej i sanitarnej. Zastępy prowadziły druhny: M. Rutkowska i A. Sołkiewicz. Rozpoczęła się więc programowa działalność poprzedzona złożeniem ślubowania i przybraniem pseudonimów. Ślubowanie odbywało się w małych grupkach (2-3 osoby) i miało miejsce w mieszkaniach druhen Ostachowskiej i Rutkowskiej. Ja składałam ślubowanie u druhny Ostachowskiej, a w szkoleniu nas brały również udział druhny przyjeżdżające z Kielc.
W skład zastępów wchodziły druhny: Maria Ławacz pseud. "Mary", Alicja Michta, Barbara Marzec, Irena Pedryc, Helena Świtek, Barbara Sitek, Barbara Stopa, Magdalena Stopa, Helena Toporkiewicz, Maria Toporkiewicz, Teresa Żołądek, Wanda Żołądek. Od końca 1942 r. dostawałyśmy konkretne zadania do realizacji. A więc wyszukiwanie w rodzinie i wśród znajomych odzieży, leków i żywności i gromadzenie tych artykułów u d-ny A. Sołkiewicz lub Eligii Świat pracującej w AK., gdzie przygotowywałyśmy paczki dla więźniów i jeńców w obozach hitler. oraz dla Partyzantów. Paczki do obozów pakowałyśmy i adresowałyśmy osobiście, natomiast paczki dla partyzantów przenosili łącznicy AK.
Harcerki-łączniczki kierowane były również z meldunkami do placówek AK na terenie Suchedniowa, Łącznej czy Skarżyska, często nieświadome tego, że w "zawiniętych rulonikach", które polecono im bacznie ukryć, przenosiły ważne wiadomości a których przechwycenie przez Niemców - zagrażało życiem. Często podając hasło osobie, której miały wręczyć meldunek, nie były pewne, czy otrzymają przewidzianą instrukcję - odzew. Ale gdyby nawet wiedziały, co im grozi, nie cofnęłyby się przed tym krokiem, czuły bowiem, że w ten sposób realizują przykazania harcerskie, które przyświecały ich życiu.
Z końcem roku 1943 do programu pracy konspiracyjnej Suchedniowskich Harcerek włączono szkolenie z zakresu pielęgnacji chorych, rozszerzając dotychczasowe szkolenie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Między innymi szkolenie takie prowadził dr Witold Poziomski. Należy wspomnieć, że latem 1943 r. druhna Maria Rutkowska ukończyła w Słowiku k/Kielc tajny kurs drużynowych zorganizowany przez Komendę Obszaru Kieleckiego ZHP. (zapiski Teresy Lirsz z d. Żołądek).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz