czwartek, 13 listopada 2014

Zaproszenie na XI Konkurs Recytatorski

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie, Wiejski Dom Kultury w Mostkach oraz Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" zapraszają na XI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski polskiej literatury emigracyjnej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który odbędzie się w dniu 14 listopada 2014 r. o godz. 11.00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie.
Konkurs jest adresowany do młodzieży gimnazjalnej, licealnej oraz osób dorosłych. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Pomysł na zorganizowanie w Suchedniowie konkursu recytatorskiego o tematyce emigracyjnej zrodził się w 2002 roku. Uznaliśmy, że w kraju, z którego z różnych powodów wyemigrowało tak dużo naszych rodaków, brakuje miejsca na poezję emigracyjną lub jest ona mało obecna. Region świętokrzyski, w którym żyjemy mający wielkie tradycje literackie sięgające czasów Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego, miał również godnych przedstawicieli w literaturze powstałej na emigracji. Jednym z tych pisarzy był Gustaw Herling-Grudziński, który spędził w Suchedniowie lata dzieciństwa i młodości.

Gustaw Herling-Grudziński urodzony w ziemi świętokrzyskiej lata dzieciństwa spędził w Suchedniowie. Tutaj autor "Innego świata" ukończył szkołę powszechną. W Suchedniowie rodzina Gustawa miała młyn, tartak i spory staw, a także modrzewiowy dwór. Po zakończeniu II wojny światowej zdecydował się pozostać na emigracji, gdzie wraz z Jerzym Giedroyciem założył paryską "Kulturę". W późniejszym czasie mieszkał w Londynie, skąd po śmierci żony, przeniósł się do Włoch. Tam zmarł w roku 2000. W swoim bogatym dorobku literackim zostawił m.in. takie arcydzieła jak: "Inny świat", "Dziennik pisany nocą" czy inne.
Konkurs na stałe wpisał się w kalendarz ogólnopolskich imprez recytatorskich, zyskał już swoją renomę i corocznie gromadzi miłośników żywego słowa z całego kraju. Młodzież i dorośli, będący uczestnikami konkursu rywalizują twórczo w dwóch kategoriach artystycznych: recytacji oraz krótkich formach teatralnych "wywiedzione ze słowa".
Recytacja tekstów polskich autorów piszących na emigracji jest znakomita popularyzacją tej literatury, której przedstawicielem oprócz patrona konkursu był także noblista Czesław Miłosz, ale także Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Julian Tuwim czy - sięgając do XIX wieku - Adam Mickiewicz oraz Juliusz Słowacki.
Dla społeczności suchedniowskiej jest to bardzo znacząca impreza upamiętniająca lata dzieciństwa spędzone przez uznanego pisarza w Suchedniowie oraz okazja do spotkania z jego literaturą oraz literaturą pisarzy-emigrantów w nowych, twórczych interpretacjach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz