W Hotelu Świętokrzyskim 7 września br. /po raz pierwszy od marca ubiegłego roku/ spotkali się członkowie Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Suchedniowie. Poprowadziła je przewodnicząca Sekcji Danuta Rokita, pełniąca tę funkcję od sierpnia 2020 roku.
W spotkaniu wzięło udział ponad 40 emerytowanych nauczycielek, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi suchedniowskiej oświaty, a okazją do spotkania był zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej (seniorzy obawiając się IV fali pandemii specjalnie zorganizowali je wcześniej). Wśród gości była prezes suchedniowskiego oddziału ZNP Małgorzata Opala oraz długoletnia przewodnicząca Lucyna Wielechowicz, która przez 26 lat przewodniczyła Sekcji, a wcześniej przez 10 lat była prezesem Oddziału ZNP w Suchedniowie. Nie przybyli na spotkanie: Burmistrz Miasta i Gminy p. Cezary Błach (zatrzymały go ważne sprawy służbowe) oraz kol. Marianna Szymkiewicz, przewodnicząca Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów w Kielcach (ze względu na stan zdrowia).
Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem: kol. prezes Małgorzata Opala wręczyła listy gratulacyjne – nadesłane przez Zarząd Główny ZNP, a podpisane przez Prezesa ZNP Sławomira Broniarza oraz Przewodniczącego Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Zbigniewa Dworeckiego – koleżankom, które w związku działają 60 i więcej lat. Są to: Lucyna Wielechowicz, Marta Działak, Stanisława Grabińska, Kazimiera Grzywacz (pracowały w szkole na Bugaju), Marianna Świetlik ( z SP3), Natalia Kończak (SP w Łącznej), Maria Fudala ( Państwowy Zakład Wychowawczy), Marianna Wikło (SP1 z Ogrodowej), Teodora Żaczek (Przedszkole w Łącznej) i Janina Miernik (SP w Goździe). List rozpoczyna motto: "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" A. Einstein, zawiera gratulacje i podziękowania: "za osobisty wkład pracy i zaangażowanie...", 'za poświęcenie czasu, sił i zapału służbie innym"; a kończy się życzeniami: "długiego życia w dobrym zdrowiu, szczęścia i pogody ducha na co dzień oraz wiele satysfakcji z dalszej przynależności do naszej związkowej rodziny".
Specjalne podziękowanie wręczono kol. Annie Pasek za udział w konkursie „Pamięć i upamiętnienie wiedzy o tajnym nauczaniu”. Z okręgu Świętokrzyskiego ZNP wpłynęły tylko 3 prace, a całego kraju 22. Praca kol A. Pasek poszerza naszą wiedzę o nauczycielach z narażeniem życia prowadzących tajne nauczanie. Przedstawia sylwetki: Władysławy i Feliksa Fagasińskich "Daniłowskich", Franciszka Gładysza, Wandy Łyczkowskiej, Zofii Szurlej i Jadwigi Topolskiej.
Po smacznym obiedzie przewodnicząca przekazała informacje na temat działań Sekcji w minionym okresie: o kontaktach telefonicznych, o trudnościach wynikających z braku pomieszczenia związkowego, o pracy "łączników" – dostarczanie członkom Sekcji kartek z życzeniami świątecznymi, zbieranie składek i przekazywanie skarbniczce, pośredniczenie w innych sprawach między członkami Sekcji a Zarządem.
Szczególnie satysfakcjonującą informację przekazała kol. przewodnicząca wzbudzając zaskoczenie, ale i zadowolenie uczestników spotkania: Burmistrz Miasta i Gminy telefonicznie powiadomił, że znalazło się pomieszczenie dla Sekcji w budynku SP1 na Bugaju. Wprawdzie wymaga odnowienia i wyposażenia w meble, ale jest nadzieja, że wkrótce Sekcja będzie mogła działać sprawniej, gdy zgromadzi się wszystkie materiały, które teraz są w domach prywatnych. Członkowie dziękują p. Burmistrzowi za pozytywne załatwienie sprawy lokalu na działalność związkową i liczą na pomoc w przystosowaniu go do użytku.
Zebrani wspominali koleżanki, które odeszły od nas na zawsze (od marca 2020 roku): Barbarę Kupczak, Elżbietę Samson i Krystynę Miernik. Obecnie sekcja liczy 62 osoby.
Na zakończenie spotkania piękną pieśń wykonała solo kol. Halina Głogowska, odśpiewano też kilka piosenek o życiu seniorów, m.in. autorstwa kol. Krystyny Sasal. Wraz z życzeniami dobrego zdrowia i kondycji na najbliższe miesiące, z nadzieją na możliwość kolejnego tak licznego spotkania, zadedykowano wszystkim emerytowanym pracownikom suchedniowskiej oświaty słowa jednej z piosenek:
"Dożyliśmy jesieni – to piękny życia czas, za nami radość wiosny, choć wiosna żyje w nas. Za nami wiek dojrzały, wiek pracowitych lat, kiedy kaganek wiedzy nieśliśmy z sobą w świat.
Bo my nauczyciele przez wiele, wiele lat, w umysłach, w sercach uczniów znaczyliśmy swój ślad. Uczyliśmy jak trzeba poznawać świat – w nim żyć, jak być człowiekiem świata i jak Polakiem być".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz