środa, 9 stycznia 2013

Suchedniowska Fabryka Odlewów (1)


Suchedniowska Fabryka Odlewów powstała na ruinach kuźnicy "Baltazarek" nad rzeczką Pstrążnicą. Wybudowana była według planów sporządzonych przez inż. Jana Pyrowicza. Przedsiębiorstwo szybko się rozbudowywało i liczyło na rynku o czym świadczy poniższy artykuł z września 1922 roku.
"Istniejąca bez mała czterdzieści lat, bo w 1894 r. założona w Suchedniowie (ziemia Kielecka) Spółka Akcyjna „Suchedniowska Fabryka Odlewów” posiada już wcale piękną kartę w historii naszego wielkiego przemysłu. Jej rozliczne wyroby, powszechnie znane i poszukiwane cieszą się wielce zasłużonem uznaniem, a nieustanna dążność do ulepszania tych wyrobów stawia Suchedniowską Fabrykę Odlewów w rzędzie najpierwszych  zakładów przemysłowych w naszym kraju.
Założona z kapitałem 300 tysięcy rubli Suchedniowska Fabryka odlewów, idąc systematycznie aczkolwiek szybko po drodze normalnego rozwoju, stał się dziś potężną placówką naszego przemysłu i obecnie przy podwyższonym do 60 miljonów marek pol. Kapitale zakładowym, przedstawia wartość wielokrotnie przewyższającą obecny kapitał zakładowy.
Produkcja Fabryki Suchedniowskiej dzieli się na trzy wielkie działy: a) narzędzi rolniczych; b) przedmiotów domowego użytku; c) odlewy budowlane i d) stalownie.
W dziale pierwszym przede wszystkiem należy podkreślić wyrób  maneży (kieratów) różnego systemu, posiadających łożyska zwyczajne i z mosiężnemi panewkami, same zaś odlewy wyrabiane są z najlepszych surowców na maszynach hydraulicznych; do ram używane jest wyłącznie drzewo dębowe. Pozatem fabryka w tym dziale wyrabia: młocarnie sztyftowe, cepowe, na prostą słomę i z wytrząsaczami, sieczkarnie ślimakowe, trybowe i bębnowe, pozytem fabryka wyrabia części żniwiarek kuto-lane".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz