czwartek, 24 czerwca 2021

"JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY" DLA WŁODZIMIERZA CISZKA

Pan Włodzimierz Ciszek z Ostojowa został laureatem nagrody „Jawor – u źródeł kultury” w ramach tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Polskie Radio Kielce. Nagrodę otrzymał podczas gali finałowej konkursu, która odbyła się 20 czerwca 
w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. W tym czasie zdobył duże uznanie zarówno ze strony artystów jak i słuchaczy Radia Kielce. Koncerty galowe organizowane w skansenie w Tokarni gromadzą każdego roku po kilka tysięcy publiczności.
Włodzimierz Ciszek - artysta ludowy rzeźbiarz - to ostatni przedstawiciel zabawkarstwa ludowego na kielecczyźnie, kontynuujący tradycję dawnego suchedniowskiego ośrodka zabawkarskiego, którego historia sięga 2 połowy XIX wieku.
Urodził się, mieszka i pracuje w Ostojowie, w Gminie Suchedniów. Od ponad 40 lat wytwarza zabawki ludowe z drewna kontynuując tradycje rodzinne – rzeźbiarzem zabawkarzem był również jego ojciec Stanisław (1925–2002).
W roku 2020 Włodzimierz Ciszek był głównym bohaterem i Mistrzem Tradycji w projekcie pn.” Bryczka, konik i klepok. Przedwojenny Suchedniowski Ośrodek Zabawkarski” realizowanym przez Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”, dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem projektu było wsparcie zjawisk związanych z lokalną kulturą tradycyjną – zabawką ludową, która praktycznie przestaje istnieć. Podstawowym założeniem projektu był międzypokoleniowy przekaz wiedzy i umiejętności wykonywania tradycyjnych zabawek, który odbywał się pomiędzy Mistrzem Włodzimierzem – artystą wywodzącym się z tej wspólnoty i kultury, a młodymi artystami.
Włodzimierz Ciszek w roku 2020 zaadoptował starą stodołę na salę do pracy warsztatowej z grupą. Od 2019 r. jest jednym z jednym z partnerów sieci usług turystycznych SUCHEDNIÓW.NATURALNIE, a od 2020 r. bierze udział w pilotażowym projekcie pn. CUDZE CHWALICIE – POZNAJCIE SWOJE, prowadząc warsztaty z zabawki ludowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Panie Włodku! Dziękujemy za Pana pracę i pasję! Gratulujemy nagrody i życzymy, aby zabawka ludowa była dla Pana źródłem satysfakcji i dumy!
(źródło: UMiG)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz