czwartek, 31 grudnia 2020

KOLEKCJONER HUBERT PYRKOSZ TWORZY STRONĘ O SUCHEDNIOWIE

Od kilku lat prowadzę stronę Suchedniów Wczoraj, na której są publikowane "stare" zdjęcia Suchedniowa i jego mieszkańców. Ale wkrótce ruszy nowa strona poświęcona historii naszego miasteczka. Znany kolekcjoner i regionalista Hubert Pyrkosz ma wielkie marzenie - stworzyć suchedniowskie muzeum. Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku będzie udostępnienie przez niego swoich zbiorów online. Na stronie Kronika Suchedniowa znajdziemy między innymi mapy, pocztówki, zdjęcia, dokumenty osobiste i urzędowe, listy. Będą to unikaty, jak chociażby plany łodzi wykonane przez suchedniowskich strzelców, listy do Hanny i Danuty Marusieńskich, listy Adama Schwarzenberga-Czernego, dowody osobiste i legitymacje z okresu międzywojennego i starsze, świadectwa szkolne, katalogi wyrobów kamionkowych Marywil, książka telegraficzna z 1915 roku. Nie sposób wymienić wszystkich pozycji. Gdyby chcieć je udostępnić, to Izba Tradycji w SOK byłaby za mała. Przydałby się w Suchedniowie obiekt, w którym można by umieścić muzeum. Szkoda, że przepadł "kałamarzyk", ale jest jeszcze budynek po Szkole Podstawowej na Pasterniku. Po jego adaptacji idealne miejsce. Póki co zostanie nam oglądanie eksponatów online.
Hubert Pyrkosz - tel. kontaktowy 604 367 789 - apeluje do mieszkańców o przekazanie lub odsprzedanie pamiątek rodzinnych. Wszystkie zostaną otoczone opieką i będą udostępniane, a w przyszłości być może trafią do Suchedniowskiego Muzeum.
Gdy ruszy strona Kronika Suchedniowa powiadomię.

8 komentarzy:

  1. Swietnie, ze takie internetowe archiwum powstaje. Idealnym miejscem na Muzeum Suchedniowa byłby dworek obok Kuźnicy, ktory jest na sprzedaż.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ktoś się zajmie tym na poważnie to ludzie zaczną dostarczać różne rzeczy, które zalegają na strychu. Bo na razie nie było komu tego oddać!

    OdpowiedzUsuń
  3. Co tu gadać. Tylko pochwalić inicjatywę. Na pewno się przyda taki zbiór wiedzy przyszłym pokoleniom. Ja osobiście dziękuję za zaangażowanie autora strony jak również naszsuchedniów, bez którego wiele archiwalnych materiałów, które wykorzystuje w swoich badaniach nie znalazłbym nigdzie indziej lub nie wiedziałbym o ich istnieniu. Dzięki takiej bazie danych historycznych również mogłem napisać doktorat, a podstawą to będzie też do książki naukowej w tym zakresie. Przeglądam oba serwisy prawie codziennie i co rusz coś nowego odnajduję, zwłaszcza że obecnie prowadzę badania w Jędrowie i mapy oraz szkice z dawnych lat są niezwykle cennym materiałem porównawczym ze stanem obecnym. Czekam na info o powstaniu tej kroniki. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może napisze Pan książkę o Witoldzie Poziomskim?

      Usuń
    2. Jestem geografem, nie historykiem, więc nie mam do tego odpowiedniej wiedzy. Mój zakres badawczy raczej zachodzi na tak zwaną geoarcheologię, czyli uwzględniam materiały historyczne i archeologiczne w kształtowaniu środowiska geograficznego, czyli zmiany naszego otoczenia spowodowane działalnością człowieka teraz i kiedyś. Pisanie o ludziach to nie moja działka i nie sądzę bym umiał coś na ten temat napisać. Tu trzeba poruszyć zainteresowanie albo historyków, albo medycynę, którą Poziomski reprezentował.

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź. Czy na terenie Suchedniowa i okolic mogą występować jakieś złoża surowcowe?

      Usuń
  4. Z jakiego okresu pochodzą listy Adama Schwarzenberga-Czernego? Czy datuje sieje na okres między wojenny?

    OdpowiedzUsuń
  5. Listy Adama Schwarzenberga-Czernego to okres 1915-1917 rok. Hubert Pyrkosz

    OdpowiedzUsuń