niedziela, 20 grudnia 2020

EMIL TOKARCZYK PODSUMOWUJE DWA LATA W RADZIE POWIATU SKARŻYSKIEGO

Minęły dwa lata od wyborów samorządowych. Radny powiatu skarżyskiego Emil Tokarczyk podsumowuje ten okres. Poniżej jego oświadczenie przesłane do Naszego Suchedniowa:
Minęły dwa lata od wyborów samorządowych, w których uzyskałem mandat radnego powiatu skarżyskiego. W związku z pojawiającymi się coraz częściej pytaniami dotyczącymi mojej pracy w samorządzie lokalnym postanowiłem przybliżyć Państwu w kilku słowach ten miniony czas i efekty mojej pracy w strukturach Rady Powiatu Skarżyskiego. Od początku obecnej kadencji mam zaszczyt piastować w nich funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego, prowadząc comiesięcznie posiedzenia w/w komisji. Od momentu objęcia przeze mnie tej funkcji, moim głównym obszarem zainteresowania stała sytuacja finansowa Szpitala Powiatowego im. Marii Curie Skłodowskiej w Skarżysku-Kamiennej, który znajduje się w gestii organu założycielskiego czyli Starostwa Powiatowego - co obliguje w/w organ do corocznego pokrywania straty finansowej w/w placówki. Nie jest tajemnicą, że nasz szpital powiatowy jest placówką poważnie zadłużoną, aktualnie dług szpitala oscyluje w okolicach 60 milionów złotych. Powoduje to bardzo znaczące obciążenie budżetu powiatu, zmuszonego do pokrywania wyżej wymienionych strat w każdym rocznym projekcie budżetowym. Utrata płynności finansowej mogłaby postawić szpital przed groźbą zamknięcia albo znaczącego ograniczenia funkcjonowania, co było by dla mieszkańców naszego powiatu poważnym problemem, jeśli chodzi o możliwość korzystania ze szpitalnej opieki medycznej. Pacjenci musieliby w stanach nagłych szukać pomocy w Kielcach, albo Końskich, bowiem aktualnie w Starachowicach znajduje się szpital covidowy. Sytuacji finansowej szpitala poświęciliśmy kilka komisji, szukając dróg rozwiązania tego bardzo trudnego problemu. W marcu 2019-go roku zaproponowałem autorski projekt potencjalnych ścieżek restrukturyzacji placówki. Projekt ten konsultowałem z prof. Janem Krakowiakiem, ekspertem w kwestiach restrukturyzacji zadłużonych placówek służby zdrowia. Link do owego projektu znajduje się poniżej. Sytuacja związana z wybuchem pandemii Covid-19 znacząco wpłynęła na plany restrukturyzacyjne szpitala, do czasu zakończenia epidemii są one w zawieszeniu. Udało się jednak w budynkach przy ul. Szpitalnej uruchomić funkcjonowanie specjalistycznych przychodni przyszpitalnych, funkcjonuje tam też nocna i świąteczna opieka lekarska. Jak ważny jest Szpital Powiatowy dla mieszkańców Suchedniowa, nie muszę chyba nikomu uświadamiać. Często jest jedyna opcją w stanach nagłych - ratującą życie i zdrowie ludzkie. 
W toku, znajduje się również podjęta przez mnie kwestia poprawy bezpieczeństwa na ul. Bugaj w Suchedniowie, która jest formalnie drogą powiatową, a na której dochodzi (szczególnie w sezonie letnim) do notorycznego łamania ograniczenia prędkości przez kierujących zarówno dwuśladami jak i motocyklami. Jest to szczególnie niebezpieczne miejsce ze względu na gęstość zaludnienia – to praktycznie środek osiedla, dodatkowo pawilony ze sklepami i sklep monopolowy po drugiej stronie ulicy – występuje tu wzrost natężenia ruchu pieszych przecinających drogę na pasach, albo w innym, nieprzeznaczonym do tego miejscu. Postulowanym przeze mnie rozwiązaniem jest zainstalowanie w tym miejsu radarowego wyświetlacza prędkości, który zarówno po zmroku, jak i za dnia, będzie przypominać o zachowaniu ostrożności, wyświetlając pomiar prędkości i ledowy napis ZWOLNIJ. Kolejnym tematem dotyczącym Suchedniowa, którym zająłem się w tym roku, jest kwestia ruchu pojazdów ciężarowych drogą wojewódzką numer 751, czyli ulicami Bodzentyńską i Mickiewicza w Suchedniowie. Ruch ten nie jest na stałe w żaden sposób ograniczony co do tonażu, co oznacza, że przez centrum miasta mogą przejeżdżać samochody ciężarowe z naczepami i przyczepami o ładowności przekraczającej 8 ton. Powoduje to: niszczenie nawierzchni jezdni - powstawanie kolein, drżenie szyb oknach domów znajdujących się w sąsiedztwie drogi, wzmożony hałas i zanieczyszczenie powietrza (większość tych samochodów ma wielkopojemnościowe silniki wysokoprężne). Nie mniej istotną kwestią jest kwestia bezpieczeństwa. Samochody o takich gabarytach, często wyposażone w przyczepy, poruszając się wąskimi ulicami miasta, stanowią realne zagrożenie zarówno dla rowerzystów jaki innych uczestników ruchu drogowego (w tym dzieci idących do i ze szkoły, poruszających się chodnikami, przejściami dla pieszych). Uważam, że tego rodzaju ruch kołowy powinien zostać wyprowadzony z obszaru Suchedniowa i w związku z tym, jako radny powiatowy wystosowałem pismo do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich z postulatem zmiany organizacji ruchu w tym zakresie. Ostatni tematem, który jest żywo dyskutowany na komisji, której przewodniczę jest temat ścieżek i dróg rowerowych w naszym powiecie. W tym względzie staramy się o przesunięcie planowanego przebiegu trasy Eurovelo tak by przebiegała ona przez Suchedniów(teraz biegnie zachodnią stroną naszego województwa) i łączyła się z trasą 751 i planowaną tam ścieżką rowerową, a także ścieżkami miejskimi. Pracujemy nad koncepcją skomunikowania ścieżkami rowerowymi Suchedniowa i Skarżyska dwoma malowniczymi trasami od strony Baranowa i drugą od strony Stokowca, tak by umożliwić zarówno dojazd do pracy jak i rekreacyjne eskapady rowerowe całym rodzinom chcącym w tym trudnym czasie zakosztować ruchu na świeżym powietrzu, po ścieżkach leśnych prowadzących na zalew na Rejowie i dalej do Skarżyska-Kamiennej. 
Reasumując, opanowanie sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego pozwoli na ustabilizowanie budżetu powiatu i planowanie poważniejszych inwestycji w przyszłości. To priorytet, który zdominuje nasze prace przez najbliższe dwa lata. 
Osoby, które mają jakieś pomysły i chciałyby się ze mną skontaktować w sprawach dotyczących powiatu, proszę o kontakt na adres: emil.tokarczyk@onet.eu
Dziękuję za uwagę, życząc przy okazji wszystkim mieszkańcom Suchedniowa zdrowych, wesołych świąt i trzymania formy pomimo pandemii i innych przeciwności losu. Bądźmy zdrowi, słuchajmy głosu zdrowego rozsądku i zaleceń specjalistów, bo szczepionka tuż, tuż i w końcu wirus nam odpuści! 
Czego Państwu i sobie życzę na święta i po świętach! 
Prezentacja KLIKNIJ.
Z samorządowym pozdrowieniem, 
Emil Tokarczyk

31 komentarzy:

  1. Emil na burmistrza!

    OdpowiedzUsuń
  2. A co z Adamcem czy Buras?

    OdpowiedzUsuń
  3. O czym Ty człowieku mówisz.Tyle samo zrobiłeś co Balchaniwski i Żmijewski czyli zero!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Balchanowski to był burmistrzem prawie 20 lat. Żmijewski starostą ile? A ten ledwo 2 lata. Poza tym czego się spodziewałeś, że wyprostuje i zamaluje cały złom w Suchedniowie albo powiecie?

      Usuń
    2. myślisz że tu łatwo coś zrobić,to droga wolna,dla tego pana szacun za podejscie..

      Usuń
    3. niech prostuje, hahahahahaha

      Usuń
  4. Takie ścieżki rowerowe to była by fajna rzecz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ścieżki rowerowe to najpotrzebniejsza rzecz! Dlatego władze dbają żeby po drogach strach było jeździć samochodem żeby zawieszenia nie zniszczyć. Pozostaje rower.

      Usuń
  5. Oczywiście sama korzyść dla zdrowia fizycznego i psychicznego

    OdpowiedzUsuń
  6. Każdy Garnier się do Koryta

    OdpowiedzUsuń
  7. Proponuję najpierw wyprowadzić TIRy, potem zająć się ścieżkami!

    OdpowiedzUsuń
  8. Rowerem można jeżdzić drogami asfaltowymi w lasach.Prowadzą one do Bliżyna, Rejowa a nawet do bartka w Zagnańsku.Istnieją także dukty leśne Stokowiec.Michniów ,na Wykus .

    OdpowiedzUsuń
  9. Można wrócić do furmanek i też leśnymi duktami jeździć ,po co asfaltowe drogi

    OdpowiedzUsuń
  10. i co z tym szpitalem? bo o realnych efektach jakoś nie słychać, a i jako pacjent nie chciał bym mieć z nim do czynienia! gdzie te sukcesy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Umiesz czytać? Jest napisane co z tym szpitalem ale najpierw trzeba chcieć i umieć to przeczytać zamiast się ciskać.

      Usuń
  11. znaczy szpital w skarżysku to nie pis, tylko radny Emil ale mi ulżyło:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Łał, znowu wysyp specjalistów od wszystkiego którzy każdą rzecz zrobili by: szybciej, lepiej, taniej. Tylko jak przychodzi do wyborów to już brak tych specjalistów. Gdzieś się chowają czy jak? Nie mam pojęcia. Chyba, że to zwykli pieniacze i nieudacznicy a nie fachowcy - to by zmieniało postać rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu nie trzeba być nawet specjalnym fachowcem żeby zrobić chociażby taniej. Patrząc na cenę śmieci to chyba drożej nie można! No a lepiej to patrząc na remonty i ich uciążliwość dla mieszkańców, zastosowane rozwiazania to trudno to zrobić gorzej!
      A co do wyborów. Z wyborów na wybory widać,ze coraz to mniej jest kandydatów. Bo mieszańcy od ponad 20 lat to ja nie wiem czym się kierują przy wyborach? Poza tym prawdziwi fachowcy to mają swoją robotę i nawet do głowy im nie przyjdzie żeby startować w wyborach! Patrząc na to co się dzieje przy okazji wyborów to wcale mnie to nie dziwi.

      Usuń
  13. A konkretnie to co radny zrobił czy załatwił?
    Bo dużo tu sformułowań typu: piastując, prowadząc, szukając, poświęcaliśmy sesje, zająłem się, żywo dyskutujemy, pracujemy nad koncepcją ..............
    Co z tego konkretnie wynikło?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby powiat był Monarchią a ja jej Królem nie musiałbym przechodzić tego całego nudnego procesu: znalezienie potrzeby którą należy zrealizować-wymyślenie sposobu tej realizacji, zaprezentownie kolegom radnym na komisji, przekonanie ich, sprawdzenie, że znajdą się na to pieniądze w budżecie, poddanie pod głosowanie, wygranie głosowania, skierowniw uchwały do realizacji. Sam żałuję, że to tak musi wygladać, ale takie są nieubłagane prawa demokracji. Taka Monarchia to byłoby coś...ech! :)

      Usuń
    2. no trafił nam się Dyzio Marzyciel:)tak spytam radny powiatowy to wie w jakim świecie żyje?

      Usuń
  14. Po prostu pięęęknie,niestety efektów żadnych.Co do ruchu TIR-ów przez centrum,to przecież "powiat" je tam skierował,jak twierdzi lokalna władza,która nic nie może ,bo drogi są powiatowe.Stara śpiewka,chciałbym,ale się nie da bo to ,bo tamto, itd,itp,itd.Chętnie przeczytamy to pismo do ŚZDW z postulatami zmian.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o maila z oficjalną prośbą o udostępnienie pisma, a chętnie ją spełnię. Tyko i ja mam małą prośbę: proszę się pod nim podpisać ;)

      Usuń
    2. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chce Pan treści tego pisma upublicznić na tym forum i przedstawić zainteresowanym,czyli mieszkańcom Suchedniowa,trzeba uszanować taką decyzję i póki co pozostać przy przedstawionym przez Pana jego opisie.Co do prośby to komentuje się sama.

      Usuń
    3. Nie ma żadne problemu w opublikowaniu w/w pisma na blogu NaszSuchedniów. Oczywiście mogę to uczynić, nie chciałem niepotrzebnie Państwa epatować moimi pismami, by nikt mi nie zarzucał, że robię sobie reklamę itp... itd... Wolę też jak wiem kto mnie o coś prosi i anonimowe prośby pod artykułem wolę zamieniać na oficjalne w mailu, ale jeśli sobie Państwo życzycie, oczywiście chętnie udostępnię Panu Szymonowi to pismo do publikacji. Jest oficjalne i nie jest żadną tajemnicą.

      Usuń
  15. Cierpliwości, ten Pan robi wszystko z około 20-letnim poślizgiem. Dajmy mu czas.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś w tym jest, ale jak to mówią: lepiej późno niż wcale ;) prawda?

      Usuń
  16. Nagle wszyscy tacy pracowici czyżby wybory jakieś się zbliżały ? U nas jest ten problem że lata nie dzieje się nic a później wszystko na raz .

    OdpowiedzUsuń
  17. Emilu ratunku. Ty wiesz chociaż co piszesz? Proszę Cię, wszyscy Cie znamy. Daj sobie człowieku spokój.....

    OdpowiedzUsuń