poniedziałek, 9 listopada 2020

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY ONLINE "MAGICZNE MŁYNARSTWO. RODY SUCHEDNIOWSKIE. TUMULCOWIE"

Wystawa kontynuuje rozpoczęty w 2018 roku cykl "Suchedniowskie Rody", którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg”. Suchedniów to miejsce niezwykłe pod względem historycznym, urbanistycznym, architektonicznym, ale przede wszystkim społecznym. Osada, będąc siedzibą Wschodniego Okręgu Przemysłowego, stanowiła centrum życia przemysłowego i kulturalnego okolicy. W XIX wieku przybyło tu wielu techników, inżynierów, majstrów, sztygarów, a także artystów, twórców, pisarzy tworząc niezwykle ciekawą mozaikę społeczną. Potomkowie wielu tych rodzin do dziś są mieszkańcami naszego miasta. Tegoroczna edycja wystawy cyklu "Suchedniowskie Rody" poświęcona została rodzinie Tumulców. Nazwisko to jest niezwykle popularne w Suchedniowie zwłaszcza na dawnej wsi Baranów i niejedną opowieść można by snuć wokół członków familii. W ramach wystawy przedstawimy kilka z nich - o wydarzeniach mających wpływ na historię osady przemysłowej, o dworze, którego już nie ma, a mimo wszystko jest, o sześciu synach z Rodziny Tumulców i o młynarstwie. 
Autorem scenariusza merytorycznego jest Agnieszka Włodarczyk – Mazurek, redakcja: Anna Pasek, grafika: Maria Pajek. Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” oraz Stowarzyszenie Kuźniczy Krąg. 
Podziękowania dla Rodziny Tumulców za pomoc przy powstawaniu scenariusza merytorycznego wystawy i materiał ikonograficzny. Szczególne podziękowania należą się: p. Annie Tokarczyk, Marii Stępień, Marii Kuźdub i p. Andrzejowi Sasalowi. 
Wystawa w obecnym czasie będzie dostępna tylko w Internecie. Jeśli tylko pozwoli sytuacja epidemiologiczna zapraszamy Państwa do Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" do obejrzenia wystawy na żywo. Natomiast w środę 11 listopada 2020 r. o godz. 15:00 zapraszamy na nasz facebook na wernisaż wystawy ONLINE - TUTAJ.
Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

3 komentarze:

  1. Dobrze że dworek przeniesiony do Tokarni, tam odnowiony w Suchedniowie by się zawalił. A z tymi opowieściami to ......... .

    OdpowiedzUsuń
  2. Typowo autochtoniczny ród ,od zawsze w "transporcie".

    OdpowiedzUsuń