czwartek, 24 marca 2016

Suchedniów po wyzwoleniu

Po wyzwoleniu stan gospodarczy gminy był bardzo ciężki, dochody stanowiły przeważnie opłaty administracyjne. Gmina utrzymywała przytułek dla starców /30 osób/ oraz sierociniec /60 dzieci/. Działalność gospodarcza więc w 1945 r. ograniczała się do utrzymania administracji, uruchomienia szkół i zaopatrzenia ich w inwentarz. Wyremontowano zdewastowany działaniami wojennymi budynek Zarządu Gminnego i most w Berezowie, budynki szkolne i obiekty samorządowe, zakupiono inwentarz szkolny. Uchwalono budżet, powołano gminną komisję opieki społecznej, uchwalono świadczenia szarwarkowe, wszczęto starania o uzyskanie pożyczek dla pozostałej przy życiu ludności spalonej gromady Michniów.
W 1946 roku doprowadzono całkowicie do porządku budynek Zarządu Gminnego, przeprowadzono częściowy remont łaźni gminnej, uchwalono statut etatów stanowisk służbowych. Działalność Rady Narodowej w tym okresie ograniczyła się do uchwalenia budżetu, wprowadzenia podatków i świadczeń szarwarkowych.
W 1947 roku uchwalono m.in. odbudowę szkoły w Michniowie i Goździe, specjalną składkę na dokonanie pomiarów Suchedniowa oraz reorganizację Rady Narodowej. Uruchomiono betoniarnię, gdzie produkowano dreny na potrzeby drogowe, studzienne, płyty chodnikowe i krawężniki. Wybudowano szopę i drwalki przy rzeźni gminnej. Wybudowano 700 mb. drogi bitej. W tym roku Rada Narodowa wiele miejsca poświęciła debatom nad uzdrowieniem gospodarki gminnej, która wobec nierealnych budżetów była deficytowa. Rok obrachunkowy zamknął się niedoborem w wysokości 606.689 zł.  (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz