wtorek, 14 kwietnia 2015

"Old school'owe" przystanki

Kolejna prezentacja dokonań, grup ubiegających się o mandat na Sejm Dzieci i Młodzieży. Dzisiaj Julia Maciejczyk i Adam Fudala.
Podczas naszego badania zajęliśmy się problemem przystanków na ul. Kieleckiej i na ul. Berezów. Przystanki te znajdują się w obleganych okolicach. Na busy czeka na nich młodzież i dorośli pracujący. Niestety pomimo tego, że znajdują się na ważnych dla miasta ulicach to oba są w złym stanie. Przed wybraniem się na spacer badawczy, wyruszyliśmy do Urzędu Miasta i Gminy, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem C. Błachem i jego z-cą D. Miernikiem. Poprali naszą akcję i obiecali wsparcie. Zezwolili nam także na odnowy związane z projektem. Po tak udanym wypadzie, ruszyliśmy poszukiwać sponsorów i sojuszników. Do wzięcia udziału w spacerze zaprosiliśmy uczniów gimnazjum. Spacer rozpoczęliśmy o godzinie 12:45, w poniedziałek. Na początku zapoznaliśmy uczestników z programem spaceru i jego założeniami. Następnie wybraliśmy się wszyscy razem na przechadzkę po parku. Tam zdobywaliśmy informację na temat badanych przystanków. Oczywiście, nie obyło się bez  wspólnych oględzin omawianych obiektów.
Pytanie badawcze:
- W jakim stanie znajdują się przystanki przy ulicy Kieleckiej i przy ulicy Berezów?
- Czy dobrze reprezentują one nasze miasto?
- Co wpływa na ich zły wygląd?
Pytania dla uczestników:
- Czy sądzi Pan/Pani, że przystanki przy ulicy Kieleckiej i Berezowie potrzebują odnowienia?
- Czy myśli Pan/Pani, że w Suchedniowie znajdą się sponsorzy takiego wydarzenia?
- Jak Pan/Pani sądzi – czy taka zmiana wpłynie korzystnie na nasze miasto?
- Czy uważa Pan/Pani, że wspólnymi siłami jako mieszkańcy Suchedniowa jesteśmy w stanie zmienić chociaż jeden z tych przystanków?
- Czy weźmie Pan/Pani udział w takim odnowieniu?
W przeprowadzonym przez nas badaniu wzięło udział 26 osób. Głównie byli to dorośli (18), ale zdarzali się też młodsi użytkownicy busów (8). Aby zapewnić jak największy rozgłos akcji rozdawaliśmy członkom naszej lokalnej społeczności stworzone przez nas ulotki. Staraliśmy się złapać jak najwięcej osób do wzięcia udziału w spacerze, jednak wszyscy spieszyli się na busy i co ciekawe, wiele z osób kierowało się na omawiane przez nas przystanki.
Sojusznicy, partnerzy, sponsorzy:
- Stowarzyszenie Młodzieży Suchedniowskiej pomagało przygotować merytoryczną część spaceru.
- Biuro Poselskie Pani Marii Zuby udzieliło nam potrzebnych rad jak przeprowadzić badanie na suchedniowianach.
- Biuro Rachunkowe ,,Krasowski’’ obiecało wsparcie finansowe dla naszej akcji.
- Urząd Miasta i Gminy Suchedniów wyraził  chęć pomocy w odnowie przystanków.
- Gimnazjum im. Stanisława Staszica rozgłaszało naszą akcję wśród uczniów i nauczycieli.
- Pani Anita Sołkiewicz (nauczyciel wos’u) była trzecim przewodnikiem na naszym spacerze badawczym.
- Radni Miasta i Gminy obiecali pomocną dłoń podczas renowacji przystanków.
- Sklepy remontowe (4) wyraziły chęć użyczenia nam potrzebnych narzędzi.
WNIOSKI:
Przystanki bardzo potrzebują zmian. Według mieszkańców, są one wrotami do naszego miasta i powinny je godnie reprezentować. Młodzi stwierdzili, że nie lubią czekać na busy na tych przystankach. Mieszkańcy odpowiadali, że odnowienie przystanków wpłynie na estetykę Suchedniowa. Wielu z nich dzieliło się z nami swoim pomysłami jak mogłyby wyglądać przystanki.
,,Nieestetyczne, ohydne, old school’owe’’; to tylko niektóre epitety kierowane w stronę badanych przystanków. Niestety, najczęściej młodzi mieszkańcy nie wiedzą, że przystanki to także ich własność i często ich nie szanują.
Suchedniowianie są chętni do współpracy niezależnie od wieku. Wierzą, że wszyscy mieszkańcy zaangażują się w odnowę swojego otoczenia. Chęć do udziału wyraziły też całe rodziny z dziećmi, które chciałyby pomóc zmieniać rzeczywistość, dobrze się przy tym bawiąc. Po rozmowie z koordynatorką rodzin trudnych Panią L. Bolechowską, jesteśmy pewni, że do projektu włączą się i takie rodziny.
Wnioskami na samym początku podzieliliśmy się z uczestnikami spaceru, ponieważ to im bardzo wiele zawdzięczamy. Następnie z pomocą dyrektora gimnazjum ogłosiliśmy młodym mieszkańcom Suchedniowa o czym dowiedzieliśmy się dzięki spacerowi badawczemu. Nie mogliśmy także ominąć Urzędu Miasta i Gminy Suchedniów i jego pracowników, którzy byli dla nas tak wielkim wsparciem podczas trwania całej akcji. Udało nam się też poinformować o wynikach naszych sponsorów i sojuszników. Udało nam się także pojawić się na specjalne zaproszenie od Rady Miasta na Komisji Oświaty. Tam także ogłosiliśmy wyniki badań.
Wszystkie sprawy organizacyjne związane z odmalowaniem przystanków chcemy wziąć na swoją głowę. Chcemy jednak, aby jak najwięcej osób korzystających z przystanków oraz tych, którym los Suchedniowa nie jest obojętny wzięło udział w naszej akcji. Już na dzisiejszy dzień, wiele suchedniowskich osobistości (Burmistrz Cezary Błach, Zastępca Burmistrza Dariusz Miernik, Pani Poseł do Sejmu RP Maria Zuba oraz cała Rada Miasta i Gminy) wyraziło chęć udziału w projekcie. Pragniemy, aby w renowacji wzięli udział sponsorzy oraz nasi sojusznicy.
Planujemy:
- Wykorzystanie wszelkich udostępnionych nam przez firmy narzędzi na cel odmalowania rzeczonych przystanków.
- Uświadomienie mieszkańcom, jak ważne są te przystanki i jak powinniśmy je szanować.
- Wywieszenie aktualnych rozkładów jazdy busów.
Nasze projekt mamy zamiar sfinalizować w maju 2015 roku.
Mamy zamiar zorganizować w kwietniu konkurs dla dzieci i młodzieży z Suchedniowa na najlepszy projekt odmalowanego przystanku. Dwie najlepsze prace zajmą lwią część odnowionych obiektów. Planujemy rozwieszać plakaty i rozdawać ulotki, aby mieszkańcy miasta wzięli udział w naszej akcji. Takim sposobem, będziemy także promować ambitną i utalentowaną młodzież z naszych okolic. Postaramy się dotrzeć do młodzieży przez wydarzenia na Facebooku oraz przez przekazywanie im tych wiadomości w gimnazjum. (autorzy: Julia Maciejczyk i Adam Fudala).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz