niedziela, 22 czerwca 2014

Zielona Szkoła w Zakopanem

W ostatnim miesiącu roku szkolnego 2013/2014 organizowanych jest wiele wycieczek turystyczno-krajoznawczych podczas których uczniowie poznają walory przyrodniczo-krajoznawcze regionów Polski. W tym roku poza jednodniowymi i dwudniowymi wycieczkami klasowymi uczniowie uczestniczyli w Zielonej Szkole. Podczas tygodniowego pobytu w  dniach 7–14 czerwca w Zakopanem w „Willi Kurant” poznawali najważniejsze obiekty, zabytki, historię i tradycję regionu podhalańskiego.
Wędrówka, wysiłek fizyczny, rekreacja, przy jednoczesnym uwzględnieniu celów poznawczych to urozmaicony program Zielonej szkoły. Codziennie odbywały się piesze wycieczki najbardziej znanymi szlakami górskimi, uczniowie korzystali z lokalnych basenów termalnych (Terma Bania w Białce Tatrzańskiej). 


Uczestnicy Zielonej szkoły dzielnie pokonywali trasy, podczas których podziwiali walory przyrodnicze najwyższych polskich gór. Główne punkty programu zwiedzania to: Dolina
Strążyska, Dolina Małej Łąki, Ścieżka nad Reglami, Kalatówki, Dolina Kościeliska z Jaskinią Mylną, Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, Rusinowa Polana. W bezpośrednim kontakcie poznawali zabytki Zakopanego m.in. drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku, Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - pierwszy cmentarz w Zakopanem, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy, m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, drewnianą kaplicę w Jaszczurówce zbudowaną w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, skocznię narciarską - Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza. Z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami zapoznawał uczniów przewodnik
tatrzański. Atrakcją było spotkanie z góralem, muzykiem panem Piotrem Hazą, który propaguje góralską muzykę wśród turystów. Instrumentalista zagrał na kozie, piszczałkach, złóbcokach i skrzypcach, opowiedział o góralskich tradycjach.
. Uczniowie gościli w Muzeach, gdzie przygotowane były dla nich zajęcia na temat położenia geograficznego, budowy geologicznej, walorów leczniczych, krajobrazowych, fauny i flory Tatrzańskiego Parku Narodowego. Odbyła się również wizyta w tatrzańskiej  bacówce i pokaz tradycyjnego wyrobu oscypków. Podczas całego pobytu uczniowie mieli do dyspozycji autokar dzięki temu mogli zwiedzać okolice. Po całodziennych wyprawach był czas na rekreację. Nie brakowało siły na gry i zabawy w terenie, na placu zabaw z boiskami wokół miejsca w którym mieszkali, czyli „Willi Kurant”. Podczas krótkich, już prawie letnich wieczorów odbywały się spotkania integracyjne. Ich efektem były piosenki, wiersze o zielonej szkole. Uczniowie poznali bliżej piękno polskich gór i
nabyli wiele umiejętności społecznych. W wyjeździe na Zieloną szkołę brało udział 41 uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie, Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie i z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie.
Wyjazd na zieloną szkołę był efektem współpracy wyżej wymienionych szkół z Fundacją „Pomóżmy Marzeniom”. (info: SSP Ostojów, więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Zielona Szkoła).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz