czwartek, 28 lutego 2013

Rojne letnisko

Suchedniów na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia uchodził za miejscowość letniskową o czym już wcześniej pisałem. Poniżej przedstawiam kolejny opis z roku 1924:
Widok z mostu na fabrykę Starkego /1923/.
"Suchedniów. Duża, bardzo rozrzucona wieś gminna i parafialna, ok. 2 tys. mieszk. licząca, położona przy trakcie Warsz.-Krak., w falistej, dookoła zalesionej, bardzo malowniczej okolicy nad rzeczką Kamionką (bzińską). St. kolejowa o ½ klm. za osadą. Znana już w w. XVI jako osada górnicza (kop. żelaza) popierana przez bp. krakowskich, których była własnością. Nazwę swą zawdzięcza minerowi Suchiniowi, który tu w r. 1578 miał kuźnicę. Staszic, bardzo przyczynił się do rozwoju S., ustanawiając tu Zarząd zakładów górniczych Król. Pol., przeniesiony potem do Warszawy. Kościół z r. 1758 fundacji bp. Załuskiego, rozszerzony 1842, posiada obraz św. Barbary pędzla Łuszczkiewicza. Dzwony w nim fundował Staszic. Na cmentarzu pomnik z pięknem popiersiem Jana Hempla (†1886 r.) górnika. Dziś z Zarządu Górniczego – tylko gmach w ruinie, częściowo przerobiony na łaźnię. Istnieje tu odlewnia, zatrudniająca 600 robotników, kilka tartaków parowych i młynów, cegielnie i garncarnie. Posiada doktora, aptekę, pocztę, nadleśnictwo, urząd gminy, kilkanaście sklepów różnego rodzaju, prywatnych i spółkowych, herbaciarnie, hotel z restauracją, pozytem z instytucji kulturalnych – preparandę nauczycielską, szkołę powszechną narazie 5 oddziałową, dom ludowy z ochroną dla dzieci, kółko rolnicze, utrzymujące herbaciarnię, wreszcie klub urzędniczy, grupujący miejscową dość liczną inteligencję. Suchedniów dzięki swemu malowniczemu a zdrowemu położeniu, rozwija się również jako rojne letnisko, posiada też szereg willi i domków miejscowej ludności, wynajmowanych na lato przybyszom. Składa się właściwie z dwu części: z S. wschodniego i zachodniego. Okolice piaszczyste i nieurodzajne, to też ludność dorabia sobie na letnikach, pracą leśną i w fabrykach. Duża zwózka drzewa z lasów rządowych okolicznych spowodowała przeprowadzenie przez główne ulice szyn kolejki wąskotorowej aż do stacji kolejowej".
To samo miejsce /2013/.

1 komentarz:

  1. To nie jest widok na fabrykę Starkego. Zdjęcie wykonano z mostku na Kamionce we wschodniej granicy Pasternika. Komin Marywilu, a rzeka płynie korytem sprzed wybudowania zalewu. Drugie zdjęcie istotnie- przedstawia Kamionkę koło ul. Fabrycznej. Ciekawy jest balonik...

    OdpowiedzUsuń