środa, 14 czerwca 2017

Uczennice z Ostojowa na sympozjum

9 czerwca odbyło się V Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Naukowym Dzieci: „Człowiek i nauka. W poszukiwaniu „bliskości” wiedzy” organizowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Lena Kowalik, Marysia Obara i Oliwia Sitarz – uczennice V klasy SSP w Ostojowie przedstawiły prezentację poświęconą wybitnej uczonej. Ich zainteresowanie postacią Marii Skłodowskiej-Curie wiązało się ze 150 rocznicą jej urodzin przypadającą na 7 listopada tego roku. Wydarzenie to jest też uwzględnione w planie pracy szkoły i wiąże się z poznawaniem wybitnych postaci światowej sławy, których działalność wpłynęła na rozwój nauki i kultury.

Na postać Marii Skłodowskiej-Curie uczennice spojrzały  przeprowadzając badania w trzech obszarach: znajomość postaci wśród rówieśników, jej ślady w regionie świętokrzyskim i wizerunek wybitnej Polki w mediach i encyklopediach. W tym celu przeprowadziły ankietę wśród 126 uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz II klasy  gimnazjum w naszej gminie. Interesowało je czy respondenci zetknęli się z nazwiskiem Marii Skłodowskiej-Curie, w jakiej sytuacji, z czym kojarzy im się jej postać, kim była i w jakiej dziedzinie życia współcześnie wykorzystuje się jej osiągnięcia.  Wyniki ankiety zaprezentowały uczestnikom sympozjum.
Dotarły też do publikacji z 2011 roku wydanej przez Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska  pt. „Maria Skłodowska-Curie i jej rodzina w świętokrzyskiem”. Najciekawsze okazały się jej związki z Suchedniowem. W poszukiwaniu pracy nauczycielki w 1884 roku Skłodowska-Curie odwiedziła pensję Emilii Peck. Niestety nie wiadomo czy to Maria zrezygnowała, czy pani Peck miała jakieś zastrzeżenia. Po tej wizycie wróciła do Warszawy i nauczała prywatnie. Ciekawe, jak potoczyłyby się jej losy, gdyby przyjęła tę posadę i została w Suchedniowie.
Uczennice zaprezentowały też wyniki analizy źródeł internetowych, która wykazała, że postać Skłodowskiej-Curie była i nadal  jest inspiracją dla twórców filmowych. Zaś wydawnictwa encyklopedyczne przedstawiają ją jako wybitnego polskiego fizyka i chemika żyjącego i pracującego we Francji.  Jako pierwszą kobietę będącą profesorem paryskiej Sorbony. Wraz z mężem Piotrem Curie  w 1898 roku odkryła pierwiastki promieniotwórcze:  rad i polon.  Ten drugi nazwała na cześć Polski. Jest pierwszą i jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla – w 1903 roku wraz z mężem i H. Becquerelem z fizyki za odkrycie promieniotwórczości naturalnej oraz w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. W 1914 roku założyła Instytut Radowy w Paryżu, była też inicjatorką  powstania Instytutu Radowego w Warszawie.
Na zakończenie prezentacji przedstawiły film wybitnego polskiego twórcy - Tomasza Bagińskiego. Film ten powstał, aby upamiętnić setną rocznicę wręczenia nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie i jednocześnie zachęcać młodzież do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych.
Po raz czwarty uczniowie SSP w Ostojowie brali udział w Sympozjum na UJK. Trzeba przyznać, że to wspaniałe doświadczenie. Mamy już pomysły na kolejny rok.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz