środa, 16 października 2024

HISTORIA FABRYKI URZĄDZEŃ TRANSPORTOWYCH (10)

W ramach współdziałania FUT z wyższymi uczelniami – Politechniką Warszawską i Politechniką Świętokrzyską – trwają prace badawcze zmierzające do uruchomienia seryjnej produkcji katalitycznych oczyszczaczy spalin. Zastosowanie ich do suchedniowskich wózków napędzanych silnikiem spalinowym, wyeliminuje prawie całkowicie zanieczyszczanie powietrza szkodliwymi substancjami chemicznymi. Wspólnie natomiast z Politechniką Krakowską i Przemysłowym Instytutem Maszyn Budowlanych w Warszawie prowadzi się prace badawcze zmierzające do uruchomienia seryjnej produkcji układów tyrystorowych. Zastosowanie tyrystorowego sterowania do podnośnikowych wózków akumulatorowych wpłynie na: bezpieczną i bezawaryjną pracę układu elektrycznego, oszczędność energii elektrycznej oraz większą żywotność instalacji elektrycznej. Obecnie FUT pracuje na pełnych obrotach. W 1975 r. opuściło fabrykę 5,5 tys. popularnych „raków”. Na koniec 1977 r. zakład zatrudniał około 1,2 tys. osób, a wartość produkcji sprzedanej zamknęła się kwotą 695 mln złotych. Dla osiągnięcia tych wielkości wykorzystano niemal wszystkie rezerwy wytwórcze. Niewiele więcej można już wydusić z obecnie pracujących maszyn i urządzeń. Opracowany program rozbudowy fabryki zakłada znaczne zwiększenie ilości produkowanych wózków, dalszą poprawę warunków pracy i socjalno-bytowych załogi.
(źródło: broszurka FUT)

14 komentarzy:

  1. Ojprdl, 1200!!! osób to jaki to był zakład. I wszystko poszło w p..ć.

    OdpowiedzUsuń
  2. 5.Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
    6.Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
    a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
    b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.
    7.Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.
    8.Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
    9.Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
    10.Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.
    Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko poszło się ***** ...

    OdpowiedzUsuń
  4. FUT w latach 90-tych i jego upadek na początku lat 2000. To dopiero jest opowieść. Taki zakład zniszczyli. Do dziś żyją ludzie, którzy mogli by dużo powiedzieć o tamtym czasie. Garstka się dorobiła, setki straciły pracę i źródło utrzymania. W raz z upadkiem zakładu zaczęło upadać miasto.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fabryka upadła a dziwnym zbiegiem okoliczności wszyscy, którzy po jej upadku założyli działalności związane z wózkami żyją dziś jak królowie. Ciekawe skąd mieli maszyny, narzędzia i kontakty?

    OdpowiedzUsuń
  6. Darczyńcą była "niewidzialna ręka rynku" i wzajemne udzielane swoim wsparcie decydentów z przewodniej siły narodu, tyle, że wtedy już bez sztandaru :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Z powszechnej likwidacji, zwanej często słusznie złodziejską prywatyzacją.

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak żyją jak prawdziwe bambry !!! Widać jakie fortuny zbili i to niedaleko od dawnego Futu. I wszyscy się dorobili " nadzwyczaj uczciwie........Przecież Suchedniów to mała mieścina w której wszyscy o wszystkich wiedzą chyba wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kto sprzedał kopalnie i kopułka czy to nie. było za rządów dobrej zmiany czy to znów będzie wina ……………..?😀

    OdpowiedzUsuń
  10. Chyba tego, co nam naczelnika,wójta czy burmistrza nie wybierał.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wiele mówiąca ta "konkluzja" : lepiej się z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć...

    OdpowiedzUsuń