czwartek, 30 listopada 2023

JAK FUT OBCHODZIŁ SWOJE CZTERY WIEKI (1)

Dawno, dawno temu, na imponującym biurowcu Fabryki Urządzeń Transportowych, witał nas znaczący napis: "PRACUJĄC DLA KRAJU - PRACUJEMY DLA SIEBIE", a druga sentencja, której niestety nie udało się mi odczytać w całości, brzmiała coś w rodzaju "... DLA POLSKI, MIEJSCA NASZYCH PRAGNIEŃ I AMBICJI". W tamtych latach zarówno fabryka, jak i miasto Suchedniów doświadczały swoich "złotych lat". Szczególny okres prosperity przypadał na lata siedemdziesiąte minionego wieku. Potęgę tejże fabryki podkreśla fakt nawiązania kontaktów handlowych z 40 krajami na całym świecie. Już od 1967 roku rozpoczęto eksport do krajów socjalistycznych, poszerzając działalność od 1973 roku o kraje kapitalistyczne. W 1978 roku aż połowa produkcji była przeznaczona na eksport, przynosząc krajowi cenne dochody z zagranicznej wymiany handlowej.
Właśnie w tamtym okresie powołano komitet organizacyjny, odpowiedzialny za planowanie obchodów czterech wieków istnienia Fabryki Urządzeń Transportowych, nawiązujących do pierwszych wzmianek o kuźnicach datowanych z 1578 roku. Poniżej przedstawiam skład tego komitetu:
przewodniczący:
- Eugeniusz Rybak, dyrektor naczelny zakładu
z-ca przewodniczącego: 
- Stanisław Brzeziński, I sekretarz PZPR
członkowie: 
- Stanisław Pająk, przewodniczący Rady Zakładowej
- Aleksandra Tumulec, przewodnicząca ZZ ZSMP
- Jerzy Miernik, przewodniczący koła SIMP
- Czesław Zielonkiewicz, sekretarz PTE
- Wiesław Nawrocki, przewodniczący KTiR
- Eugenia Adamczyk, przedstawicielka Komisji Kobiet Pracujących
- Marianna Grochowska, główna księgowa
- Magdalena Dąbrowska, zastępca dyrektora d/s ekonomicznych
- Ryszard Trela, zastępca dyrektora d/s produkcji
- Stefan Miernik, zastępca dyrektora d/s technicznych
Sekretariat komitetu:
- Kazimiera Kowalik, wiceprzewodnicząca Rady Zakładowej
- Bogdan Miernik, kierownik działu
- Waldemar Sitarz, ZSMP
Powołano również pięć zespołów roboczych: do spraw propagandy, do spraw czynów społecznych i produkcyjnych, do spraw kulturalno-sportowych, do spraw inwestycyjno-remontowo-gospodarczych i do spraw finansowania. O tych zespołach wkrótce jak i o samej fabryce z tamtych lat, w kolejnych postach, na podstawie zachowanych materiałów.

2 komentarze:

  1. Witam, bardzo proszę o poprawienie danych sekretarza PTE - była nią moja śp. mama Czesława Zielenkiewcz ( w trakcie pracy w FUT Zielonkiewicz). Nie ukrywam, że bardzo chętnie będę śledzić kolejne posty o fabryce, ponieważ mam bardzo dobre wspomnienia z tamtych lat. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepraszam, ale wydaje mi się że w tytule powinno być " Jak FUT obchodził swoje cztery DEKADY". Nie wątpię , że istnieją fabryki, manufaktury, warsztaty, które mogą mieć kilkusetletnią tradycję, ale wózki widłowe?

    OdpowiedzUsuń