Poniżej przedstawiony jest mój autorski EKOPROGRAM dla powiatu skarżyskiego, który przedstawiłem na posiedzeniach Komisji Budżetu, Infrastruktury, Rozwoju gospodarczego i Porządku Publicznego. Jest on w fazie konsultacji z Zarządem Powiatu i Starostą Skarżyskim, który zadeklarował rozmowy w tej sprawie z włodarzami podległych powiatowi gmin.
EKOPROGRAM dla powiatu skarżyskiego
I. Powołanie EKOTELEFONU dla mieszkańców całego powiatu.
EKOTELEFON działający w strukturach starostwa powiatowego miałby za zadanie przyjmowanie anonimowych zgłoszeń od mieszkańców powiatu z informacjami o :
1.) spalaniu nieprzeznaczonych do palenia w piecach materiałów typu: folia, guma, opony, substancje mogące powodować toksyczne dymy spalinowe zagrażające środowisku naturalnemu - spalanych zarówno w gospodarstwach domowych jak i przez podmioty gospodarcze: firmy, hurtownie, sklepy, osoby prowadzące działalność gospodarczą.
2.) nielegalnych zrzutach z szambiarek zawartości szamb przydomowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych tj. np. do zbiorników wodnych, rzek, rowów przydrożnych, etc…
3.) potrzebie kontroli firm odbierających śmieci w związku z nieprzestrzeganiem przez nie segregacji śmieci i innymi nieprawidłowościami dotyczącymi odbioru, przewożenia, przechowywania i składowania ich zgodnie z przeznaczeniem i podpisanymi z gminami umowami.
4.) kontroli gospodarki odpadami (w tym kwestie segregacji śmieci) przez gospodarstwa przydomowe, wspólnoty mieszkaniowe, osiedla budownictwa wielorodzinnego.
II. Utworzenie etatu EKOSTRAŻNIKA
Powołanie EKOSTRAŻNIKA - wydzielonego ze struktur powiatowej komendy policji przeszkolonego funkcjonariusza przygotowanego do pobierania próbek skażenia wody, powietrza, gleby, kontroli nielegalnych palenisk i miejsc spalania śmieci i nielegalnego składowania odpadów. Wyposażenie go w urządzenia do pomiarów: dron-laboratorium, sprzęt specjalistyczny dający możliwość pobierania próbek wody, gleby, oraz w mierniki badające poziom hałasu.
Do zadań EKOSTRAŻNIKA należeć będzie:
- kontrola zgłoszeń na EKOTELEFON z informacjami o rażącym łamaniu prawa w kwestii zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i wszelkimi innymi zagrożeniami środowiskowymi.
- zbieranie stosownego materiału dowodowego,
- karanie winnych naruszenia przepisów prawa mandatami karnymi, wystawianie upomnień i zaleceń.
Realizacja tego programu powinna nastąpić w drodze porozumienia między zarządami powiatów i odpowiednich gmin należących do powiatu. Utworzenie etatu EKOSTRAŻNIKA i uruchomienie EKOTELEFONU zgłoszeniowego znacząco wpłynie na rzeczywisty poziom dbałości o ochronę środowiska, poziom kontroli i dyscyplinowania wszystkich notorycznie łamiących prawo w tym względzie i narażających na utratę zdrowia współmieszkańców, a nie reagujących na apele i prośby sąsiadów.
III. BUTELKOMATY
Kolejne propozycje dotyczą zaimplementowania rozwiązań doskonale sprawdzających się w Europie Zachodniej, a polegających na odzyskiwaniu upakowań szklanych i plastikowych (głównie butelek) poprzez automaty, BUTELKOMATY. Takie rozwiązania są przyszłością obiegu opakowań szklanych i wykonanych z tworzyw sztucznych zgodnie z zasadą: WSZZYSTKO CO MOŻNA ODZYSKAĆ, NALEŻY ODZYSKAĆ. Tu czekamy na odpowiednie ustawy, które to umożliwią. Walające się wszędzie porzucone butelki są prawdziwą zmorą w naszych parkach i lasach. Może je znaleźć praktycznie wszędzie. Trzeba coś z tym zrobić!
Ten EKOPROGRAM jest punktem wyjścia do przedyskutowania i wprowadzenia rozwiązań celem likwidacji problemu zanieczyszczonego powietrza. Zapraszam do dyskusji
Mam świadomość, że wielu ludzi po prostu nie stać na zmianę pieca z węglowego na gazowy (nawet przy dopłatach), dlatego należy zorganizować dodatkowe formy wparcia finansowego i wszelkiej możliwej pomocy, która umożliwi im zmianę pieców na te bardziej ekologiczne.
Pozdrawiam,
Emil Tokarczyk
P.S.
Osoby, które potrzebują pomocy, rady albo wsparcia przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie do wymiany pieca (skorzystanie z ulgi termo modernizacyjnej) mogą się ze mną kontaktować w tej sprawie pod numerem 697 987 542. Zapraszam serdecznie!
P.P.S.
W Urzędzie Miasta i Gminy w Suchedniowie utworzony został Punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat programu „Czyste Powietrze” oraz skorzystać z pomocy przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie.
Punkt czynny jest w dni powszednie w godzinach 13.00 – 15.00 w pokoju 212 (II piętro). Informacje można także uzyskać pod numerem telefonu 41 25 43 186 wew. 52.
Tu link opisujący wykorzystanie drona antysmogowego w Kielcach KLIKNIJ.
Nie ma anonimowych ekotelefonów bo każdy numer jest rejestrowany. Z drugiej strony panująca zawiść w narodzie sprawi , że donosicieli zwanych teraz sygnalistami nie braknie.
OdpowiedzUsuńMoże przypomnieć młodemu pokoleniu historię i wskrzesić EKO-Tajnego Współpracownika,nie od rzeczy byłoby powołać też lokalne EKO ORMO,a idąc dalej również EKO ZOMO z prawem pałowania występnych.Na pewno chętni się znajdą.Trzeba budować świadomość i wiedzę,ale bez represyjnego szaleństwa w tym temacie.Szanujmy siebie i naturę,ale bez paniki,a instytucji które w obecnym stanie prawnym można już wykorzystać w tym obszarze jest wiele.Może wreszcie w naszym miasteczku pojawi się publicznie dostępny czujnik jakości powietrza,na którym każdy z nas będzie mógł zobaczyć codziennie przynajmniej kilka parametrów mówiących jaki jest jego stan obecny.
UsuńTrafił Pan ze swoim program idealnie - dokładnie w datę ogłoszenia nowych stawek za gaz i prąd :)
OdpowiedzUsuńNiezłe wyczucie czasu.
To nie ma nic wspólnego z w/w stawkami. Tez jestem przerażony skalą podwyżek. Ekologicznie nie znaczy wcale drogo. Ekologicznie znaczy mniej toksycznie. Musimy iśc w tym kierunku bo sie podusimy i potrujemy. Jak będziemy bezkarni w paleniu gumą, plastkiem, folią na podwórku i w piecu, jak będziemy bezkarnie zawartośc szamb wywozic do rzeki albo rowów, to dzieciom naszym zgotujemy kiepski los. Toteż jestem zdania, że państwo powinno prowadzić zdecydowaną politykę proekologiczną. A tak wydobywamy węgiel, do którego dopłscamy(kopalnie są w większości deficytowe) ten węgiel masowo spalamy, emitujemy CO2, wdychamy smog, potem chorujemy, wydajemy milardy na leczenie chorób onkologicznych i innych wywołwanych przez smog i wcale nie jest tanio. Tylko nam się wydaje, że węgiel mniej nas(jako państwo) kosztuje. To iluzja. Trzeba wprowadzić wysokie dopłaty do ekologicznych źródeł ogrzewania takich jak fotowoltaika i pompy ciepła, do wszystkiego co jest bardziej ekologiczne niż węgiel i opony. I trzeba szanować siebie nawzajem i swoje i sąsiada zdrowie. Ot co :)
UsuńBy te idee zrealizować społeczeństwo musi być zamożne.
UsuńProblem polega nie na tym, że biedni ludzie palą w piecach węglem, a na tym, że cwaniaki palą folie, butelki plastikowe, opony i inne świństwo. Inne cwaniaki wylewają z szambiarek zawartośc szamba wprost do rzeki, albo rowu melioracyjnego. To są problemy a nie ubodzy ludzie, bo takich nikt karać nie dość, że nikt nie zamierza, to wręcz będziemy sie starać im pomóc, zgłaszając problem np. do gminy. Eksotrażnik ma również takie zadania jak pomoc ludziom i zgłaszanie ich problemów. On ma byc dla ludzi.
UsuńOczywiście to był tylko żart (taki czarny humor - w związku z nowymi taryfami i węglem ;) ).
UsuńProblem panie Emilu to jest taki, że ludzie stawiają "wille" żeby znajomym i sąsiadom "szczęka łopadła", ale oszczędzają na tym czego nie widać - na porządnym dociepleniu. Zresztą masa "biednych" ludzi ma na podwórku dwa samochody i jeździ na wakacje, ale na nowy piec już ich "nie stać" - znam osobiście takie przypadki. Tu jest ogromny problem. Ale mentalności inaczej jak gigantycznymi karami raczej się w tym kraju nie zmieni.
Kolejny problem to podejście rządu do eko-obywateli. Gdyby był to normalny kraj to osoba która używa gazu do ogrzewania powinna być np. zwolniona z VAT za paliwo, albo z akcyzy, ew. gaz do ogrzewania powinien być duuuużo tańszy niż ten używany tylko do gotowania albo podgrzewania wody. Ale jest jak jest i trudno pewne rzeczy ludziom wytłumaczyć - zwłaszcza po takim "prezencie świątecznym".
Może by zacząć od wyprowadzenia z miasta tysięcy TIR-ÓW przywożących nam codziennie świeże powietrze.Wystarczy parę znaków,ale się nie da!
Usuńznaki są ale obowiązują po 22giej i jak stoi radiowóz pod dino to tiry omijają go koło przedszkola - przykre ale realne..
UsuńRadiowozu TIR-y nie interesują.
Usuńa powinny !
UsuńWidocznie,to nie ten priorytet.
Usuńpunkty 1.2.3.4 bez problemu załatwi do tego powołany Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Kielcach,(kontroluje nie tylko firmy)wystarczy że gmina działa opieszale i przyjmą sprawę,mają drony,labolatorium itd oraz cennik taki że odechce się sprawcom na długo.ale nie krytykuje Pana pomysłu jest ciekawy.
OdpowiedzUsuńNo niestety, sprawdziłem to i to nieprawda :) Też mi sie tak wydawało. Nie mają drona, nie mają laboratorium (przysięgam) - wysyłają wszystko do jakiegoś centralnego ogólnopolskiego.Praktyka jest taka, że kontrolują głównie molochy powyżej iluś tam kilowatów emisji, karają rzadko a kary są śmiesznie niskie i przez to zupełnie nieskuteczne. Słowem w praktyce to pic na wodę fotmontaż a nie ochrona środowiska. Bardzo się zdziwiłem jak zacząłem drążyć temat. Proszę zadzwonić do nich i ich wypytać. Będzie ciekawie ;) Pozdrawiam!
UsuńNie wydaje mi się tak jak Pan pisze,dużo tam było ostatnio zmian jest powiększony skład osobowy,mobilne labolatorium,dron itd.to że "kary śmieszne" to bym nie powiedział,tam nie ma taryfy ulgowej,kilka aut cywilnych,sprawdzają nie tylko molochy - myśle że na "ciepłe bułki" do suchedniowa by wpadli a od czegoś trzeba zacząć - wiem co pisze.powodzenia
UsuńJa dzwoniłem i pozyskiwałem informacje jakieś dwa miesiące temu. Proszę zapytać ile mieli interwencji w ciągu roku i jaki był ich efekt. Na papierze i w teorii wszystko niby działa. W praktyce okazuje się, że niestety nie. Proszę spróbować dowiedzieć się jak monitorowany jest stan powietrza w powiecie skarżyskim i kiedy był ostatni odczyt. Otóż stan powietrza ostatni raz był sprawdzany w roku 2019 jednorazowym pomiarem mobilnym czujnikiem, który przyjechał na chwilę do Skarżyska w jedno miejsce odzczytał i pojechał i to koniec pomiarów stanu powietrza w powiecie skarżyskim dokonywanych przez organy administracji państwowej od 2019 roku do dziś. Serio! Oni nie mają pojęcia jakim powietrzem oddychamy i niespecjalnie ich to interesuje niestety.
UsuńNa stan smogu w suchedniowie wpływają w większości "janusze biznesu" u których WIOŚ jeszcze nie był - skasowanie nawet kilku takich co nie wiedzą co się robi z odpadami z działalności przyniesie efekt,znaczy wiedzą ale wolą pakować do pieca a nie płacić za utylizacje.jeśli wioś odpada to mamy policje która też coś chyba może wypisać,hm ale mamy też znaki 10 i 12 ton po 22 które nic nie pomogły póki co to chyba nic mamy....
UsuńOgrzewam dom węglem.Kupuje z górnej półki a i tak się kopci jak cholera.Fotowoltaika,pompy ciepła,samochody elektryczne ...To wszystko jest zasilane z elektrowni zasilanych w 80 proc węglem.Jakaś rozsądna alternatywa ? Pozdrawiam Rafał
UsuńNo to o czym ta mowa?
UsuńRozumiem że kupuje Pan z górnej półki ale skład kupuje z dolnej żeby przyciąć na kasie.jeżdzimy na lpg i to też jest po częsci eko,z fotowoltaiki pis zrobi nie opłacalny temat jeśli już nie zrobił i tak dalej....
OdpowiedzUsuńGórna czy dolna, nie ważne, trzeba wiedzieć jeszcze jak palić w piecu, a tego nie wie 90% ludzi
UsuńLudzie są zbyt prości żeby zrozumieć ten problem. Odnoszę wrażenie że niektórzy traktują palenie śmieci jak tradycję... Wg mnie jak nie działa prośba i edukacja to trzeba pałą i wysoką karą.
OdpowiedzUsuńBo to jest tradycja, ciemnoty polskiej.
UsuńWszyscy się żalą że ktoś wywozi śmiecie do lasu, że ktoś pali jakimś syfem i nie daje sie oddychać na Kruku(niedawno ktoś przecież o tym pisał i to kilka razy). NA Kwiatowej to czasem jest czarno od dymu. I co? I kto ma się tym zająć. Nasz burmistrz? Chyba żartujecie. Nawet palcem nie kiwnie tak jak nie kiwnął do tej pory mimo że mieszka na osiedlu na którym jest szaro od dymu w zimie. Policja też leje na to sikiem prostym i jesteśmy w czarnej dupie. Tak to jest kochani i wszystkim to wisi jak kilko kitu a biora za to kasę naszą
OdpowiedzUsuńNie rozmiecie jednego "jak masz kogo w urzędzie to ci krzywda nie będzie " tyle w temacie
OdpowiedzUsuńNie tylko rozumiecie,ale też od wielu,wielu lat obserwujecie.Ręka umywa rękę...
Usuń