piątek, 12 stycznia 2018

Biskup Paweł Kubicki w Suchedniowie

Budowa domu parafialnego.
W dniu 1 października 1927 roku w godzinach popołudniowych przyjechał pociągiem z Radomia do Suchedniowa ks. biskup Paweł Kubicki, który przybył na zaproszenie ks. proboszcza Tadeusza Szubstarskiego. Był to pobyt prywatny, związany z wizytacją nauki religii w szkołach w Suchedniowie i Ostojowie.
Biskup był zadowolony z tego pobytu, a najlepiej oddaje to jego zapis - Suchedniów, pograniczna parafia Sandomierskiej diecezji, ze względu na swój charakter fabryczno-robotniczo-rolniczy tutejszego ludu bardziej od innych wymaga troski ze strony Władzy Diecezjalnej. Dlatego tym więcej wdzięczny jestem ks. proboszczowi, że dał mi możność w 2-gim roku od ostatniego mego pobytu, spędzić tu dni kilka".
W pierwszym dniu pobytu w Suchedniowie Biskup wieczorem konsekrował paterę i kielich. W dniu 2 października poświęcił figurę Najświętszego Serca Jezusowego oraz 11 krzyży dla miejscowej powszechnej 7-mio klasowej szkoły (w tym jeden dla szkoły w Rejowie). Dokonał również bierzmowania 256 osób. W trzecim dniu wizytował  naukę religii w szkole w klasie Va, IVa, IVb prowadzonej przez ks. prefekta Stanisława Dudzińskiego i ks. Walentego Piotrowicza. 4 października wizytował  prywatną średnią zawodową żeńską szkołę, w której na dwóch kursach uczyło się 78 uczennic. W piątym dniu konsekrował 5 portatyk (w tym jeden do kaplicy przy wspomnianej szkole średniej), do których zostały włożone Relikwie Świętych Męczenników Amantego i Restytuta. W towarzystwie ks. proboszcza wizytował również lekcje religii w szkole w Ostojowie, gdzie tymczasowo naukę prowadzą nauczyciele świeccy, a w najbliższej przyszłości zastąpi je sam ks. proboszcz
Biskup był wdzięczny proboszczowi, za to, że 2 października wieczorem zorganizował towarzyskie spotkanie na plebani, w którym uczestniczyło 19 mężczyzn reprezentujących suchedniowską inteligencję. Natomiast 4 października wieczorem odbyła się konferencja pań św. Wincentego a Paulo. Był zadowolony, że rozpoczęto budowę domu parafialnego, w którym oprócz mieszkania dla księdza prefekta ma być sala parafialna i ochronka dla dzieci.
Z opisu dowiadujemy się, że "ogrodzenie kościelne w ostatnim roku zyskało na odrestaurowanej i odnowionej głównej bramie i bramki, prowadzącej ku plebanii. Jedno i drugie wraz z żelazną barierką, obsadzoną w kamienne słupki, wykonali swym kosztem robotnicy suchedniowskiej odlewni".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz