czwartek, 10 sierpnia 2017

Łysogóry 200 lat temu - film 3D o regionie

Odtworzony przy pomocy techniki 3D krajobraz wybranych miejscowości w Górach Świętokrzyskich, zrekonstruowana zabudowa Bodzentyna, miasteczka w Nowej Słupi, drewnianego kościoła w Dębnie, czy klasztoru w Świętej Katarzynie - Fundacja Świętokrzyska Góry Historii przygotowała obraz, który pokazuje region Łysogór w pierwszej połowie XIX wieku. Projekt przybliża i propaguje historię małej ojczyzny.
Projekt bazuje na doświadczeniach i ustaleniach badaczy, ale i na ich wyobraźni.
To próba cyfrowego odtworzenia wybranych elementów kulturowego wyglądu obszaru Łysogór z pierwszej połowy XIX stulecia: odtworzenia kulturowego dziedzictwa, jakim jest krajobraz, odbudowy, czy raczej ukazania nieistniejącego świata, będącego częścią naszej tradycji.
Świętokrzyskie miasta i wsie już w drugiej połowie XIX wieku straciły wiele obiektów, po których nie ma żadnego materialnego śladu. Projekt przywraca więc nie tylko sam wygląd nieistniejącego świata, ale i pamięć oraz tożsamość małym ojczyznom.
W filmie widzowie zobaczą cyfrową rekonstrukcję Bodzentyna – miasta obwiedzione murami z zamkiem, ratuszem i zabudowaniami folwarcznymi, klasztoru Świętej Katarzyny z przysiółkami, Nowej Słupi, klasztoru Świętego Krzyża na Łyścu. Są pokazane także wybrane wsie np. Dębno, Sieradowice, ale i elementy zabudowy Suchedniowa - KLIKNIJ.
Fundacja Świętokrzyska Góry Historii powstała w 2015 roku z potrzeby działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, a szczególnie dziedzictwa regionu świętokrzyskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz