wtorek, 15 października 2024

HISTORIA FABRYKI URZĄDZEŃ TRANSPORTOWYCH (9)

FUT był producentem nowoczesnych, poszukiwanych w kraju i za granicą wózków widłowych o napędzie spalinowym i elektrycznym. 
Produkowane przez zakład wózki podnośnikowe spalinowe o udźwigu 1200 kg (Rak-2) oraz wózki podnośnikowe akumulatorowe o udźwigu 1250 kg (odmiany: WW-1203, WW-1204) i o udźwigu 1200/600 kg (WW-1205) – są podstawowymi środkami mechanizacji ciężkich i pracochłonnych robót załadunkowych. Umożliwiają one paletyzację i konteneryzację. Ponadto ich konstrukcja dostosowana jest do zamontowania aż 10 różnego rodzaju osprzętów roboczych, co wydatnie zwiększa możliwość ich zastosowania do różnorakich prac. Wózki są niezbędne w halach fabrycznych, na dworcach kolejowych, na pocztach i na placach budów, w chłodniach i gospodarstwach rolnych. Właściwości oraz wysoka jakość produkowanych wózków decydują o powodzeniu wyrobów FUT. Najwymowniej świadczą o tym kontakty handlowe zakładu nawiązane z 40 krajami świata. Najwcześniej, bo już w roku 1967, zostały one nawiązane z krajami socjalistycznymi. Natomiast od 1973 r. datuje się eksport do krajów kapitalistycznych. W sumie połowę obecnej produkcji FUT przeznacza na eksport, przysparzając krajowi cennych dewiz.
Mimo, że posiadane przez FUT wyroby posiadają znak jakości, a załoga szczyci się wieloma nagrodami i wyróżnieniami za produkcję eksportową, bądź zdobytymi na wystawach międzynarodowych, zakład nie ustaje w udoskonalaniu i unowocześnianiu produkowanych już wózków oraz w poszukiwaniu konstrukcji zupełnie nowych i nowoczesnych.
Tak na przykład w 1977 r. wykonano serię informacyjną wózka widłowego spalinowego typu „Rak-5 M”, posiadającego tak nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, jak: wspomaganie skrętów, niższy ciężar własny, lepsze parametry eksploatacyjne. Dodać trzeba, że jest to konstrukcja zaplecza badawczo-rozwojowego FUT i zjednoczenia.
(źródło: broszurka FUT)

6 komentarzy:

  1. A jak nastała "Solidarność" to upadł największy w mieście zakład przemysłowy, Fabryka Urządzeń Transportowych (FUT) Suchedniów, który produkował wózki widłowe marki RAK. Zwolnienie ponad 600 pracowników spowodowało gwałtowny wzrost stopy bezrobocia i zahamowało rozwój miasta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Według mnie upadł bo "wielu na tym zależało" - kierownikom, serwisantom, itp. Dzisiaj wszyscy wiedzą komu ???

    OdpowiedzUsuń
  3. Też.Najpierw przekazano dział handlowy firmie zewnętrznej,która miała zatroszczyć się o lepszy zbyt.Troska była tak duża,że miejsce suchedniowskich Raków,szybko zajęły produkty zachodniej konkurencji.To było wpuszczenie lisa do kurnika a później szybko już poszło z całkowitą anihilacją fabryki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Rzeczywiscie ,ze niektorzy pracownicy z kierownictwa przyczynili sie do upadku FUT,a teraz pracuja we wladzach powiatu i dobrze im sie powodzi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Grabarze uwłaszczyli się na mieniu fabryki.Reszta pracowników dostała bezwartościowe powszechne świadectwo udziałowe.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wlasnie wlodarze w mawiali nam korzysci w przyszlosci za otrzymane akcje,a ktore dzis leza sobie zakurzone na strychu.

    OdpowiedzUsuń