niedziela, 20 listopada 2022

"ZADUSZKI MICHNIOWSKIE" Z UDZIAŁEM BPA PIOTROWSKIEGO

W niedzielę 20 listopada w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły pierwsze „Zaduszki Michniowskie”. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski, któremu koncelebrowali proboszcz Parafii Wzdół Rządowy ks. Stanisław Picheta i proboszcz Parafii Bodzentyn ks. dr Leszek Sikorski.
Księdza biskupa w imieniu licznie biorących w uroczystości mieszkańców Michniowa powitała kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska. Ks. biskup dziękując dyrekcji Muzeum Wsi Kieleckiej z obecnym na wydarzeniu z dyrektorem Tadeuszem Sikorą, najpierw podziękował za możliwości sprawowania Eucharystii w tym szczególnym miejscu, a następnie przypomniał, że sam pochodzi z niewielkiej miejscowości Szczurowa, gdzie dziesięć dni przed tragedią Michniowa, 3 lipca 1943 roku Niemcy i polska granatowa policja zamordowali 93 osoby narodowości romskiej. W homilii ks. biskup apelował o pokój na świecie i o to, aby ziemia polska nigdy już nie doświadczyła wojny.
Po nabożeństwie ks. Stanisław Picheta odczytał Zaduszki: „Boże Ojcze, przyjmij do swego Królestwa naszych zmarłych z rodzin Malinowskich, Bielów i Cisków.
Módlmy się za Stanisława Salwę, Feliksa Magdziarza, Andrzeja Matlę, Władysława Lorenca, Józefa Sobochę, Kazimierza Zielińskiego, Jana Wątrobińskiego, Emilię Marcinkowską, Annę Miazek, Tomasza Ziomka, Janinę Dzierżyło, Jana Biskupa, Witolda Szamprucha, Janinę Kołomańską, Stanisława Gila, Szczepana Arendarskiego, Jana Kwaśniewskiego, Kaczmarczyka.
Módlmy się, za tragicznie zmarłych z rodzin Pajków, Harabinów, Wąsików, Krogulców, Morawskich, Przeworskich, Materków, Obarów, Wikłów, Mierników, Więckowskich, Rynkowskich, Habów oraz Juliana Bielę.
Panie, przyjmij do swego Królestwa naszych zmarłych z rodzin: Dąbrowów, Gołębiowskich, Grabińskich, Dupaków, Gruba, Dulęba, Michta, Imiołek, Duda oraz Stanisława Miernika, Wacława Magdziarza i Stanisława Dulębę.
Panie Boże,módlmy się za mieszkańców wsi polskich spacyfikowanych podczas II wojny światowej. Za ofiary zamordowane w Bichniowie, Borowie, Borze Kunowskim, Gałkach Gielniowskich, Jamnej, Janowie, Longinówce, Majdanie Starym, Naramowie, Niewachlowie, Radwanowicach, Sadku, Skalbmierzu, Skłobach, Suchedniowie, Stefankowie, Szałasie,
Trzonowie, Włoszczowej, Bodzentynie, Psarach, Wzdole , Skałce Polskiej, oraz wszystkich polskich wsi w których mordowani byli ich mieszkańcy.
Przyjmij do Swego grona także mieszkańców wsi wsi i osiedli na Wołyniu, Ostrówek Woli Ostrowieckiej, Zagai, Parośli, tych którzy zostali zamęczeni w kościele w Kisielinie, mieszkańców kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, którzy stali się ofiarami ukraińskiego nacjonalizmu.
Wspomnijmy w modlitwie niewinne ofiary deportacji sowieckich , które umierały z głodu i zimna w pociągach wiozących ich na Syberię i w stepy Kazachstany, tych których spoczęli w bezimiennych mogiłach nieludzkiej ziemi Związku Sowieckiego, Polaków zamordowanych w katowaniach NKWD, zastrzelonych i zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Bykowni, Charkowie.
Módlmy się za tych co zginęli w więzieniach , aresztach obozach pracy i obozach koncentracyjnych Auschwitz, Stutthofu, Majdanka, Gross -Rosen, Mauthausen głodzeni, poniżani, katowani, wspomnijmy tych która ostania droga prowadziła do komór gazowych.
Módlmy się za mieszkańców wsi którzy w żołnierskich mundurach ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej i tych którzy walczyli z okupantem w oddziałach leśnych.
Po nabożeństwie z udziałem mieszkańców Michniowa odbyła się procesja pod pomnik ofiar hitlerowskiej zbrodni w dniach 12-13 lipca, gdzie odmówiono modlitwę za ich dusze i zapalono znicze. Na zakończenie ks. biskup Jan Piotrowski zwiedził wystawę „Straty w obiektach sakralnych diecezji kieleckiej w czasie II wojny światowej w świetle zasobów Archiwum Diecezjalnego w Kielcach”. O wystawie opowiedziała koordynator projektu Ewa Kołomańska.
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz