poniedziałek, 21 listopada 2022

INAUGURACJA BUDOWY NOWOCZESNEJ FABRYKI

Poniedziałek, 21 listopada zapisze się w historii Suchedniowa. W tym dniu uroczyście zainaugurowano budowę fabryki prefabrykowanych elementów żelbetowych z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzystów oraz inwestora. W trakcie uroczystości zaproszeni goście podpisali akt erekcyjny bodowy fabryki, który został zamurowany i później będzie umieszczony w ścianie fabryki. W pierwszym etapie zostaną wybudowane hale o powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych, w których znajdzie zatrudnienie około 100. osób. W drugim etapie zakład zostanie rozbudowany o kolejne 21 tysięcy metrów kwadratowych. Budowa ruszy jeszcze w tym miesiącu, a zakończenie przewidywane jest na październik przyszłego roku. W pierwszym etapie powstanie tu budynek produkcyjny, biurowiec, socjalno-techniczny, magazyn na surowce, plac składowy z suwnicami, mikser z silosami, wiaty, wagi, zbiornik retencyjny wraz z budową infrastruktury drogowej. Budowa zakładu początkowo miała rozpocząć się w 2019 roku, ale wybuch pandemii oraz kryzys gospodarczy przesunął termin o 3 lata. Najważniejsze, że początek został zrobiony, a w przyszłym roku powinna ruszyć produkcja.
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

63 komentarze:

  1. Super! Może wreszcie w Suchedniowie coś ruszy. Tylko by ten sukces nie przesłonił nam oczu. W ramach budowy ma powstać "zbiornik retencyjny". Pytanie czy bezodpływowy czy jednak przepływowy. Już Marywil miał "osadniki" na cieku wpływającym do zalewu. Działały w zasdzie tylko gdy nie było opadów. Przy opadach "krew zalewała" nasz zalew. Patrzmy im na ręce co za cudo tam będzie powstawać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To raczej fabryczka,lub może lepiej zakład produkcyjny.Czy nazwa inwestora i marka prefabrykatów jest tajna,bo nigdzie nie ma informacji kto będzie firmował te elementy żelbetowe.Czy to dziewicza,czy któraś z kolei fabryka?

      Usuń
  2. Ten przerośnięty symboliczny cyrk z wkadaniem do pancernej tuby kartki papieru z nazwiskami rządzących, którą z kolei wkłada się do "kamienia węgielnego", który z kolei wmuruje się gdzieś tam w fundament (czy to go czasem nie nie osłabi) przypomina jakiś kabaret z filmów Barei. W każdym normalnym kraju fabryki buduje się po cichu i skutecznie. Tu musi być pompa i wieśniacki polityczny lans. Po drodze będzie czterdzieści zmian przesów, z których każdy dostanie sowitą odprawę. To teatralne złodziejstwo publicznych pieniędzy jest spektaklem bezwstydu i bezczelności. Cała ta akcja wygląda jakby zebrani wysyłali wiadomoścdo obcej cywilizacji. Proponuję Wam drodzy politycy i samorządowcy: zejdzie na ziemię i upuście trochę pary, z tych waszych egocentrycznych głów, bo jesteście po prostu śmieszni z tymi symbolicznymi aktami. Po prostu nie przeszkadzajcie budować fabryk przedsiębiorcom i stwórzcie waruki by to się zwyczajnie opłacałao, a nie urządzajcie szopki za publiczne niemałe pieniądze. Nie za to wam płacimy. Płacimy za mądre ustawy i dobre prawo podatkowe, a nie popisy godne przedszkolaków!

    OdpowiedzUsuń
  3. No i proszę Zubowa spełnia obietnice. Stokowiec się robi, fabryka w przyszłym roku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pisowska Elyta. Kolejne miejsce dla tłustych kotów

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja to się tak zastanawiam jak to jest możliwe, że 30 osób w środku dnia robi sobie kilkugodzinną przerwę na jakieś jaja w namiocie. W godzinach pracy urzędów w których pracują Ci ludzie ze zdjęcia wkładają kartkę papieru do termosu i wkładają w pustak. Kto płaci za takie godziny "pracy" wszystkich tych ze zdjęcia?

    OdpowiedzUsuń
  6. Bo to będzie beton antysmogowy

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy dobrze widzę, że zaszczycił Suchedniów Michał Cieślak, ten od zwalniania naczelniczki poczty w Pacanowie. Mam nadzieję, że nie odwiedził naszej poczty i wszyscy pracownicy zostaną na swoich stanowiskach.

    OdpowiedzUsuń
  8. A Jarek miał być

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ulżyliście sobie ciekawe czy byłeś tam liczyłeś tych co byli i ciągle zle co by nie zrobił czy burmistrz czy PIS.Pozdrawiam

      Usuń
  9. Nowy sponsor Orlicza?

    OdpowiedzUsuń
  10. Cieszyć sie ze coś sie dzieje a nie narzekać tylko. Ale to chyba nasz sport narodowy ,,narzekanie,,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale co się dzieje? Oprócz cyrku za publiczne pieniądze? Jest już fabryka? Ile osób pracuje? Jakie są zarobki? Jakie podatki do gminy wpływają?
      W czasie kiedy kochana władza obiecywała fabrykę w mieście powstały dziesiątki miejsc pracy, takich prawdziwych, bez kamieni węgielnych, bez kropideł i bez idiotycznych tekstów polityków.
      Zobaczymy jak długo i czy w ogóle kiedykolwiek ta fabryka będzie rentowna. Wtedy będę się cieszył, na razie to nikt nam tyle nie da co PIS obieca.

      Usuń
  11. Marysia wielka jesteś i Ks proboszcz przyszedł poświecić

    OdpowiedzUsuń
  12. Nic na temat istniejącej bocznicy kolejowej, ani słowa. Czy tysiące ton materiału oraz gotowe prefabrykaty będą transportowane lokalnymi drogami? Kto będzie płacił za ich remont? Aż się prosi, żeby wykorzystać kolej.
    Druga sprawa to ARP Budownictwo ma siedzibę w Warszawie. Gdzie będzie płaciła podatki? Kasa w stolicy a syf i zniszczona infrastruktura drogowej w Suchedniowie?
    Dopiero były krzyki, że może u nas powstać wysypisko (tak nawiasem w tle tez firma ze stolicy). teraz ani słowa lokalni krzykacze z siebie nie mogą wydobyć. A syf i zniszczenia mogą być jeszcze większe bo w centrum miasta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na infografice widać, że będzie transport samochodowy. Ciekawe czy przebudowany zostanie wyjazd że Sportowej.

      Usuń
    2. Oczywiście,że nie ma się czym zachwycać.Nic nie wiadomo,poza tym,że ma powstać fabryka:) jakichś prefabrykatów,a może to być"kukułcze jajo",którego nigdzie nie chcą.Czy była wydana jakaś decyzja środowiskowa?W swojej naiwności można było mieć nadzieję,że zostaną wykorzystane złoża gliny z kopalni Baranów,ale wszystko wskazuje,że zostaną zasypane śmieciami,za przyzwoleniem lokalnych decydentów.Bez wykorzystania rampy kolejowej trudno wyobrazić sobie działanie tego zakładu,a słysząc,że ma produkować min.ekologiczny beton antysmogowy!?,trzeba podchodzić do tej wysokiej technologii:)z dużą ostrożnością.

      Usuń
    3. Ja w sumie jak najbardziej jestem za inwestycjami w naszym mieście. Bez tego nie utrzymamy się na powierzchni, potrzebujemy miejsc pracy jak powietrza. Tylko czy ledwo 100 etatów (czy aby na pewno wszystkie będą tutaj, czy może dyrekcja i kierownictwo będzie w stolicy?) jest warte zniszczenia i syfu?
      Dziwi mnie jaki ogromny krzyk powstał kiedy deweloper chciał w centrum miasta (tak Bodzentyńska to centrum!) wybudować małe bloki mieszkalne z funkcją usługową. Jak to miało lokalnym mieszkańcom życie utrudniło, jak to 20-30 dodatkowych samochodów osobowych spowodować miało korki i smog . Jakie to się miały na skrzyżowaniu z ul. Ogrodową korki robić. No tragedia, masakra i w ogóle. Teraz przez nasze miasto mogą jeździć ogromne, smrodzące, wożące tysiące ton materiału i gotowych wyrobów ciężarówek i ani jednego głosu przeciw, ani jednego pytania co z mieszkańcami, co z drogami. Nikt się nie martwi czy ludzie mieszkający "za płotem" tej fabryki będą mieli czym oddychać.
      Jakby PIS uroczyście otworzył to wysypisko na Baranowie to też by chyba nikt nic nie powiedział tylko kazał się cieszyć no bo za PO...

      Usuń
    4. Zdrowy rozsądek i dbałość o miejscową społeczność nie ma barw partyjnych,podobnie jak uczciwość,rzetelność i zdolność do dobrego zarządzania.A u nas każdy widzi,jak to wygląda.

      Usuń
  13. W sumie to duża betoniarnia będzie.

    OdpowiedzUsuń
  14. No i znow zle ,ze za rzadow tuska fabryka zostala zlikwidowana ,a za rzadow PIS-u zostanie odbudowana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba nikt tu nie twierdzi że źle. Tylko opanujmy huraoptymizm. Jak widać są wątpliwości dotyczące szczegółów. I na to trzeba zwrócić uwagę. Nie liczą się wyłącznie miejsca pracy, wpływy do gminnej kasy, sukcesy jednej czy porażki drugiej partii. A tak przy okazji mogli sobie darować te słowne partyjne wycieczki. "Po owocach ich poznacie" czy "milczenie jest złotem", a tu jednak "złotym cielcem" musieli się pochwalić. Mocni w gębie.

      Usuń
    2. Jak to nikt nie twierdzi ze jest zle ,prosze dokladnie przeczytac wczesniejsze wypowiedzi,z ktorych wynika ze nawet cos dobrego jest zlem.No ale na to nic nie mozna poradzic.Brawo Pani Maria,tak trzymac.

      Usuń
    3. Przeczytałem. Nikt nie napisał że budowa fabryki jest zła. Są uwagi ale nikt nie jest przeciwny budowie fabryki.

      Usuń
    4. No to przeczytaj jeszcze raz i wyciagnij wnioski ile jest zawisci w tych wypowiedziach.

      Usuń
    5. Nie wiem czy dyskutuję tu z tą samą osobą więc cytuję "No i znow zle ,ze za rzadow tuska fabryka zostala zlikwidowana ,a za rzadow PIS-u zostanie odbudowana". Powtarzam nikt nigdzie nie stwierdził iż powstanie fabryki jest złe. Są jedynie mniej lub bardziej istotne zastrzeżenia do poszczególnych elementów tej inwestycji np. ruch samochodów wysokotonażowych po nie dostosowanych do tego drogach, zagadkowy zbiornik retencyjny, itd., itp. Oczywiście przekaz tych uwag można odbierać negatywnie ale takimi nie są. Wręcz przeciwnie świadczą że jeszcze w Suchedniowie są tacy co potrafią spojrzeć szerzej i zauważyć to co być może innym umyka. Patrząc na ogólnonarodowy tumanizm władzy każdego szczebla bardzo dobrze że obywatele nareszcie zaczynają w każdym momencie mówić "sprawdzam".

      Usuń
    6. Ponieważ zostałem - tak mi się wydaje - "wywołany do tablicy" to wyjaśniam. Jestem całym sercem za nowymi miejscami pracy. Potrzebujemy inwestycji. Tylko czy aby na pewno w dłuższej perspektywie będzie nam się to opłacało? Mamy wielką bocznicę kolejową prowadząca wprost na teren Marywilu. W dobie dbania o środowisko oczywistym wydaje się skorzystanie z transportu kolejowego, zwłaszcza, że produkcja takich półfabrykatów wymaga na pewno ogromnych ilości piasku, cementu, kruszywa. Same półfabrykaty też pewnie nie będą ważył 5 czy 10 ton, ale znacznie więcej. Kto ostatecznie będzie finansował naprawę dróg, chodników (czy takie transporty zmieszczą się na naszych raczej wąskich ulicach)? Jak będzie wyglądała sprawa zapylenia w sąsiedztwie tej fabryki?
      Nie rozumiem jak można robić raban bo ktoś chce wybudować kilka mały bloków albo wyciąć kilka drzew pod inwestycję a mieć - za przeproszeniem - w dupie taką inwestycję o tak ogromnym wpływie na całe nasze miasto. Tylko dlatego, że to jest inwestycja "jedynie słusznej władzy"? To oni nas mogą gównem zalać a my mamy im być wdzięczni? To chyba nie tak powinno wyglądać.

      Usuń
    7. To jest świetny przykład. Komentujący nie jest przeciwny budowie... ale zauważa czym to może (nie musi) się dla nas skończyć. Świetna uwaga dot. bocznicy kolejowej! Dlaczego nie będzie wykorzystana?

      Usuń
    8. Własnie ten temat chciałem poruszyć. Też się cieszę, że się coś wreszcie u nas "rusza". Fakt, że do otwarcia oraz uzyskania rentowności jeszcze daleka droga i cała ta inwestycja może za chwilę skończyć jak Marywil (sorry ludziska, ale jak się wydaje publiczną kasę to zazwyczaj nikt nie sprawdza czy to się opłaca - niezależnie kto rządzi).
      Wracając do tematu: dlaczego nie wykorzystać tak ogromnego potencjału tego miejsca jakim jest bocznica oraz dostęp do linii kolejowej nr 8 Warszawa-Kraków? Czy to nie powinien być ogromny atut i potencjał rozwojowy? Musimy się cieszyć, że nam władza zafunduje smród i zniszczenia jeśli można ich uniknąć?
      Tak tu wszyscy krzyczą o ochronie środowiska, tak "jadą" po burmistrzu bo wyciął dwa czy trzy drzewa. Nie rozumiem ciszy w tym temacie, skoro rozwiązanie problemu czeka aż kto je wreszcie zauważy i wykorzysta.

      Usuń
    9. Ponieważ ulica Sportowa,to droga gminna,burmistrz już nie może powiedzieć,że to nie jego jurysdykcja i na tym etapie powinien przekazać inwestorowi,że na Sportowej będzie zakaz ruchu ciężarówek,jeżeli bocznica kolejowa nie będzie wykorzystana w nowym zakładzie.

      Usuń
  15. Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Powodzenia karawano jedz do celu.

    OdpowiedzUsuń
  16. Niewierny Tomasz to również apostoł. Zobaczę jak fabryka działa, ilu ludzi z Suchedniowa zatrudnia, ile płaci tu podatków - to uwierzę.

    OdpowiedzUsuń
  17. Na tablicy informacyjnej jest podane że będzie zatrudnionych 50 pracowników czy ktoś wprowadza społeczeństwo w błąd




    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedyny na razie pewnik to taki,że nie ma Marywilu.Niby na bezrybiu i rak ryba,ale jaki by to nie był nowocześnie nazywany beton,to de facto ma być zwykła betoniarnia,jak ktoś już to wcześniej przytomnie zauważył.

      Usuń
  18. No cóż sukces kuje w ślepia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakbyś tak mógł z łaski swojej ten sukces opisać trochę szerzej. Bo na razie nie widzę żadnego sukcesu. Tylko kolejne podejście do inwestycji która już dawno powinna być zakończona. Co z tego wyjdzie to zobaczymy za kilka lat.

      Usuń
    2. Poczekaj chłopcze, bądź cierpliwy a i w tedy też pewnie nie zrozumiesz.

      Usuń
    3. Tak własnie myślałem. "Poczekaj chłopcze" czy "tez pewnie nie zrozumiesz" tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że rozmawiam z ćwierćinteligentem. Zadałem Ci proste pytanie dostałem odpowiedz na poziomie dziecka z 3 klasy podstawówki które na dodatek strzeliło focha.
      Ale może się zrehabilitujesz więc zapytam jeszcze raz: Gdzie jest ten sukces? Widziałeś biznes plan do tej inwestycji? Wiesz, że już rusza recesja - zwłaszcza w budownictwie. Gdzie jest prywatny kapitał który gwarantowałby, że ta inwestycja ma jakiekolwiek szanse? Dlaczego nie można było znaleźć żadnej prywatnej firmy (z doświadczenie w tej lub pokrewnej dziedzinie) która chciałby zainwestować w tak wspaniałą fabrykę przyszłości? Ile już takich inwestycji (działających i przynoszących zyski!) stworzyło ARP? Drugi inwestor - Operator ARP - zajmuje się gruntami i budynkami. Jakie ma doświadczenie w dziedzinie wytwarzania półfabrykatów?
      Masz na ten temat coś sensownego do powiedzenia chłopczyku?

      Usuń
    4. Więc ci powtórzę: Poczekaj chłopcze, bądź cierpliwy a i w tedy też pewnie nie zrozumiesz.

      Usuń
  19. Same sukcesy i w TVP Kielce było czy gdzieś jeszcze relację zobaczymy

    OdpowiedzUsuń
  20. Co to jest beton antysmogowy ktoś ma wiedzę na temat betonu antysmogowego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Antysmogowy beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych związków pochodzących ze spalin samochodowych, między innymi tlenków azotu, które znajdują się w miejskim powietrzu. Wystarczy poszukać czy take inwestycje sa , w Warszawie Gdańsku np są i zdaja egzamin.

      Usuń
    2. Na razie to raczej trzeba to traktować jako nowinkę typu: "ławeczka antysmogowa"Kto chce niech wierzy.

      Usuń
  21. Nie dość, że antysmogowy to jeszcze antywirusowy. Szczepionki na covidy i im podobne stracą rację bytu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy polizać?

      Usuń
    2. Zapewne, bo ziemia jest płaska, na końcu szpilki jest 100 diabłów a na słońcu tubylcy palą ogniska żeby świeciło.

      Usuń
  22. Mój Boże jeszcze im dywan pod butami rozłożyli ! No przecież świta - nie może stać na ziemi !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mysle,ze niektore wypowiadajace sie osoby nie moga przezyc,ze w Suchedniowie moze powstac nowa firma i przeszkadza im nawet dywan,ale co na to poradzic.

      Usuń
    2. Wypowiadamy swoje opinie,ale nieskrywane sympatie i antypatie polityczne upubliczniane i prezentowane przy tej okazji które pośrednio atakują adwersarzy są zupełnie zbędne.

      Usuń
  23. A gdzie ty widzisz sympatie polityczne, bo ja widzę tylko antypatie wyrażane w sposób prymitywny i chamski i nie tylko pod tym postem

    OdpowiedzUsuń
  24. Odpowiedzi
    1. Musisz się pogodzić albo leczyć bo to przynajmniej jeszcze dwie kadencje.Miłego dnia Ci życzę, Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Te gwiazdki to najlepiej na czole wytatuuj, będziesz naznaczony,

      Usuń
  25. No jak sam widzisz

    OdpowiedzUsuń
  26. Może by tak pan redaktor Piasta jakiś wywiad zrobił z prezesem ARP Budownictwo lub osobami bezpośrednio zaangażowanymi w ten projekt? Oczywiście, fajnie by było, żeby to były chociaż trochę merytoryczne i kompetentne osoby. Można by było wtedy zadać te wszystkie nurtujące mieszkańców pytania i rozwiać (albo utwierdzić) wszelkie wątpliwości. To by była bardzo fajna rzecz. Pan redaktor lubi się angażować w wiele lokalny tematów to tu akurat ma "ogromne pole do popisu". No i może by ten ogromny sukces - co go niektórzy już odtrąbili - przy okazji znalazł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda że ciebie nie spytali czy może może powstać ta firma.

      Usuń
    2. To wycieczki,ale nie do tego redaktora ! :)))

      Usuń
  27. Odrobina wiedzy technicznej jest najlepszym sposobem, aby treścią dokonywanych wpisów nie poniżać siebie samych …

    W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku wraz z ówczesną Radą Miasta i Gminy Suchedniów podjęłam decyzję, aby w miejsce kopcących kotłowni: w Szkole Podstawowej Nr 2, dwóch kotłowni na osiedlu Bugaj i w Szkole nr 3 wybudować ciąg ciepłowniczy z kotłowni zlokalizowanej na terenie Fabryki Urządzeń Transportowych .

    Zadanie inwestycyjne wykonano w ciągu jednej przerwy w sezonie grzewczym tzn. od maja do września.

    Wykonawcą była wówczas szwajcarska firma ABB ( dziś konsorcjum międzynarodowe).
    Podziemna sieć ciepłowniczą wykonana została … nowość - z rur preizolowanych.

    Wybór wykonawcy i technologii napotkał na niezadowolenie grupy mieszkańców, którzy rozpoczęli pisanie skarg do Okręgowej Inspekcji Gospodarki Energetycznej w Radomiu. Co tydzień byłam zapraszana do Radomia celem składania wyjaśnień.

    Inwestycje zakończono w czasie, przed sezonem grzewczym.

    Nad osiedlem Bugaj znikły chmury unoszącej się sadzy, Suchedniowianie mieszkające na osiedlu Bugaj i nie tylko, mogli bezpiecznie wieszać pranie na balkonach, zimą zniknęły w blokach koce z parapetów i spod drzwi balkonowych, zaczęły pojawiać się uchylone okna.

    Od wybudowania ciepłociągu upłynęło kilkanaście lat bez awarii, bez jego remontu. Pieniądze za ciepło w części pozostają w kasie Zakładu Gospodarki Komunalnej.

    Ostatnio docierają do mnie informacje, że obecny samorząd chce sprzedać ciepłociąg właścicielowi kotłowni. Czyli, idzie w kierunku ograniczenia swojego wpływu na cenę ciepła w mieście.

    Z poważaniem
    Maria Zuba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękując Pani Poseł za te informacje,aby zaistniały w naszej przestrzeni publicznej wydaje się,że zasługują na osobny post w tej rubryce,gdyż specyfika kolumny sprawia,że za chwilę ten komentarz przestanie być widoczny.

      Usuń
  28. Szkoda że z telefonami na Stokowcu nie poszło tak dobrze

    OdpowiedzUsuń
  29. Kto tu się poniża. W nic co Pani mówi i pisze nie wierzę!!

    OdpowiedzUsuń