piątek, 26 sierpnia 2022

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE PROMOCYJNE KSIĄŻKI ZESZYTY SUCHEDNIOWSKIE. HISTORIA TOM 7/2022

Zapraszamy na spotkanie promocyjne 7. tomu cyklu popularno-naukowego ZESZYTY SUCHEDNIOWSKIE. HISTORIA 10 września (sobota) godz. 12.30 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica". Szanowni Państwo, 
siódmy numer ZSH powstaje w okolicznościach, których – w najczarniejszych wizjach – nie mogliśmy przewidzieć. 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej wojna toczy się tuż pod Polską granicą, zagraża bezpieczeństwu całej Unii Europejskiej, uderza w ustalony dotychczas układ sił, porządek społeczny, polityczny i gospodarczy w Europie i na świecie.
Choć obszar konfliktów na mapie świata wciąż pozostaje znaczący, do tej pory panowało powszechne przekonanie, że nas wojna nie dotyczy, że żywa pamięć o ofiarach i bolesnych doświadczeniach ludzkości sprzed lat 80 lat jest dla Europy swoistą ochroną, a zdrowy rozsądek – gwarancją pokoju.
Wybuch wojny w Ukrainie uświadomił nam, jak niewielki mamy wpływ na rzeczywistość. Mimo wszystko nie chcemy pozostawać bezczynni. Włączamy się więc w konkretną pomoc: przyjmujemy uchodźców pod swój dach, wspieramy akcje charytatywne… Czym w tej skrajnie trudnej sytuacji jest pielęgnowanie PAMIĘCI? Czyż nie jednym ze sposobów na choćby częściowe odzyskanie poczucia sprawczości i sensu? Wszak Ci, którzy nie znają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie (José Ortega y Gasset).
Układ niniejszego tomu nie odbiega od znanego już od pięciu roczników. Rozpoczynają go materiały pokonferencyjne z V Ogólnopolskiej, Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Jak smakuje wolność? – kuchenne opowieści o suwerenności (nie zawsze) z przeszłości”, która odbyła się w Suchedniowie 18 września 2021 r. Po nich następuje artykuł pasjonata historii świętokrzyskiej techniki, dra Bartosza Kozaka, stanowiący – po opracowaniu dotyczącym suchedniowskich kolejek wąskotorowych o trakcji konnej („ZS.H.” 5/2020) – kontynuację tej tematyki, tym razem dotyczącą kolejek o trakcji mechanicznej. Dalej – to, co w naszym periodyku najsmutniejsze, czyli wspomnienia o ważnych dla lokalnej kultury osobach, które opuściły w minionym roku nasze grono na zawsze. I wreszcie druga część cyklu dotyczącego suchedniowskich rodów – po Ostachowskich („ZS.H.” 6/2021) teraz przyszła pora na rodzinę Tumulców.
Wydanie siódmego tomu Zeszytów było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Skarżyskiego, Gminy Suchedniów, a także dzięki darowiznom przekazanym przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Suchedniów, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych "TERMATEX" Sp. z o.o. oraz Mieszkańców i Przyjaciół Suchedniowa.
Z serca dziękujemy.
Redakcja
Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz