piątek, 28 stycznia 2022

MAUZOLEUM Z KOLEJNĄ PRESTIŻOWĄ NAGRODĄ

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie wchodzące w skład Muzeum Wsi Kieleckiej zdobyło nagrodę w konkursie Property Design Awards 2022 w kategorii: Bryła – Obiekty Publiczne. Konkurs organizowany jest przez portal PropertyDesign.pl i towarzyszy największemu w tej części Europy wydarzeniu świata architektury wnętrz, wzornictwa oraz nieruchomości – 4 Design Days 2022. Nagrodę odebrał autor projektu, uznany architekt Mirosław Nizio podczas gali, która odbyła się 27 stycznia.
W konkursie nagradzane są najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, które zostały oddane do użytku w 2021 roku . Property Design Awards wyróżnia unikalne inwestycje, obiekty o wyjątkowej architekturze i inspirującym designie.
Nagrody i wyróżnienia
To kolejna prestiżowa nagroda dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W listopadzie 2021 roku projekt budynku został nagrodzony w międzynarodowym konkursie architektonicznym Yuanye Awards – konkurowało 1300 prac z całego świata. Projekt mauzoleum zwyciężył w kategorii “obiekt publiczny”. W czerwcu 2021 roku projektant Mirosław Nizio odebrał za projekt Mauzoleum w Michniowie Nagrodę Internautów w konkursie Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Serwis architektoniczny Dezeen.com, jeden z najbardziej wpływowych portali o architekturze i designie, wymienił Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w 2016 roku w zestawieniu 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych z całego świata – obok rozbudowy londyńskiej galerii Tate Modern i San Francisco Museum of Modern Art. W 2011 roku projekt otrzymał nagrodę European Property Award w kategorii Public Service Architecture.
Projekt
Pracownia Nizio Design International jest generalnym projektantem Mauzoleum, odpowiada za projekt architektury, projekt wnętrz i zagospodarowania terenu – w fazie koncepcyjnej, budowlanej i wykonawczej. Mirosław Nizio nadzorował prace nad scenografią i projektem graficznym wystawy stałej.
Projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie powstał, by upamiętnić ofiary pacyfikacji polskich wsi z lipca 1943 roku. Celem twórców było połączenie programu funkcjonalno-użytkowego architektury z wyrazistą rzeźbiarską formą i symboliczną wymową muzeum będącego jednocześnie pomnikiem pamięci. Całość założenia liczy ponad 16 000 m2. Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych. Segmenty są poprzecinane pęknięciami, nadającymi obiektowi dramaturgii, których kształt jest inspirowany formą krzyża. Kolejne części budynku ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Wystawa stała Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zajmuje powierzchnię blisko 1 700 m2 i pokazuje etapy pacyfikacji. Materiałami, które dominują we wnętrzu, a zarazem stają się nośnikiem treści i wzmacniają ekspozycyjną narrację są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach oddziałują na zmysły zwiedzających. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach przypominających zgliszcza chat, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych domów i stodół.

8 komentarzy:

  1. A ja się upieram, że można było lepiej wydać te pieniądze. Kto jest za?

    OdpowiedzUsuń
  2. Juz nie chodzi o wydane pieniadze moze sie nie znam,ale na tak duzym obszarze projekt mauzoleum zostal wykonany nienajlepiej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Odezwało się dwóch nieudaczników.Trzeba było się zgłosić,to byś zrobił lepszy projekt.Od ponad 50 lat przyjeżdzali do Michniowa różne Rudolfy,Zarajczyki,Malinowskie,Motyki,Jarubasy tylko żeby się lansować.W latach 80 tych zbierano pieniądze od szkół,zakładów pracy i co? i jajco nic nie powstało,a teraz jak jest to krytyka.Teraz to jeden z drugim możesz sobie wydatnie zmodernizować własne onuce.Dzieki Bogu,że Szymek Piasta prowadzi te strony to jeszcze można coś ciekawego na temat Suchedniowa przeczytać,a wy nieudacznicy krytykujcie dalej wszystko co się zmienia i powstaje w miasteczku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pełna zgoda - wyłażą z dziur takie życiowe zera i robią z siebie mega znawców w każdym temacie. Ale co do czego przychodzi to nikt nic nie wiem, nikt nic nie umie. Jedyne co potrafią to: krytykować, opluć, wyśmiać - do tego wystarczy IQ szympansa. Szkoda, że jakoś nikt nie potrafi ruszyć dupy i podziałać trochę na rzecz miasta, mieszkańców czy chociaż swojej okolicy. Wiecznie tylko pretensje i żale ale nic od siebie.

      Usuń
    2. Oj nieładnie nieładnie nie przywołuj IQ zwierząt i nie obrażaj innych ludzi.

      Usuń
  4. Sam nim jesteś tylko tamci wiedza lepiej ile lat budowano ten pomnik a z powodu brakoróbstwa przeróbek ile zmarnowano kasy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wtym przypadku nie chodzi o krytyke,kazdy ma swoje zdanie,ale przez tyle lat budowy rzeczywiscie powinno byc wykonane lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Najlepsze jest, że budynek zgarnia nagrody na świecie i kraju a miejscowi znawcy architektury swoje... Jprd

    OdpowiedzUsuń